סגור

בג"ץ פסק: מינהל מקרקעי ישראל ישלם פיצויים ל'רגבים'

לאחר עתירה שהגישה תנועת רגבים נגד מינהל מקרקעי ישראל, פסק בית המשפט לשלם לרגבים הוצאות משפט בסך עשרת אלפים שקלים. "המשיבה התעלמה מפניות העותרת והחלה לפעול רק בעקבות העתירה"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
ז בתמוז התשעט
,
10 ביולי, 2019 13:25
המתחם סביבו נסובה עתירה

המתחם סביבו נסובה עתירהצילום: רגבים

בית המשפט העליון הורה למינהל מקרקעי ישראל לשלם לתנועת רגבים 10,000 ₪ הוצאות משפט, לאחר שהתעלם באופן עיקבי מפניותיה. 

העתירה הוגשה לבג"ץ בשנת 2017, בדרישה לפנות מתחם חקלאי שהוקם באופן בלתי חוקי תוך פלישה לאדמות מדינה בסמוך ליישוב רומת אל הייב שבצפון הארץ. המתחם נבנה על ידי משפחה ידועה לשמצה בקרב חקלאי הגליל התחתון, אשר השתלטה בשנת 2012 על אדמות השייכות לרשות מקרקעי ישראל והקימה עליהן מתחם חקלאי הכולל מספר רפתות וסככות. 

פניות חוזרות ונשנות של תנועת רגבים למינהל מקרקעי ישראל החל משנת 2012  בדרישה לאכוף את החוק ולקבל את סטטוס פעילות האכיפה במתחם הפלישה לא נענו. לאחר שנים בהן המתחם הלך וגדל באין מפריע, עתרה רגבים לבג"ץ. 

בעקבות העתירה, לאחר הצהרת המדינה כי רשות ההוצאה לפועל תממש את צווי ההריסה בחודש אוגוסט 2019, משכה רגבים את העתירה. בית המשפט קבע כי על מינהל מקרקעי ישראל לשלם הוצאות משפט לתנועת רגבים בסך עשרת אלפים שקלים. "מן החומר שלפני עולה כי בטרם הגשת העתירה שלחה העותרת למשיבה ארבעה מכתבים שונים בנוגע למושא העתירה, אף לא אחת מפניות אלו נענו על ידי המשיבה", כתב רשם בית המשפט העליון רון גולדשטיין. "המשיבה בחרה להתעלם מפניות העותרת. רק בדיעבד, לאחר הגשת העתירה, התברר כי המשיבה החלה לנקוט פעולות אכיפה שונות וזאת בעקבות הפניות הנזכרות של העותרת". 

"אנחנו מחכים ליום בו הרשויות יצעדו איתנו יד ביד, יפעלו תחילה ויאכפו את החוק נגד בניה בלתי חוקית על אדמות המדינה, ללא צורך שנגיע לבית המשפט", אומר חזי אייל, רכז צפון בתנועת רגבים. "העתירה לבג"ץ הוגשה רק לאחר שהפניות שלנו לא נענו באופן עיקבי. פסיקת ההוצאות שקבע בג"ץ מדברת בעד עצמה. בית המשפט הביע את מורת רוחו מכך שרשות מקרקעי ישראל לא עמדה בסטנדרטים הבסיסיים של חופש מידע ודרישה לאכיפת החוק". 

10.07.2019

1. לא ברור למה רמ"י לא נקנסו מעבר להוצאות משפט (תהייה)

תמוה

דווח על תגובה לא ראויה
11.07.2019

2. מי מנהל את רשות (קובי)

מנהל מקרקעי ישראל? מחובתנו להחליף לאלתר את כל המנגנון במינהל

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: תי שטרן, שגרירות ארה״ב ירושלים

יועז הנדל וצבי האוזר נפגשו עם השגריר דיוויד פרידמן

קרא עוד