סגור

שנתיים מאסר? אלה הרבנים והרבניות שמחתנים זוגות במקום הרבנות הראשית

שנה לאחר שהקימו את מיזם "חופות", לחיתון אורתודוקסי שלא דרך הרבנות הראשית, חשפו ב"השגחה פרטית" רשימה חלקית של רבנים ורבניות שלוקחים חלק ביוזמה, חרף החוק שאוסר זאת ומאיים במאסר: "אף חוק לא יצליח להרתיע"

משה ויסטוך, חדשות כיפה
כז בסיון התשעט
,
30 ביוני, 2019 16:50
מתחתנים שלא דרך הרבנות. אילוסטרציה: חתונה

מתחתנים שלא דרך הרבנות. אילוסטרציה: חתונהצילום: shutterstock

כשנה לאחר שחשפו את מיזם הנישואין הפרטיים שהקימו, בארגון השגחה פרטית חשפו היום (א') את רשימת הרבנים והרבניות שמוכנים לחתן זוגות, כדת משה וישראל, שלא דרך הרבנות הראשית ובכך להסתכן במאסר.

בשנת 2013 נחקק בישראל "חוק החופות", ובו נקבע כי מי שחתן זוג שלא דרך הרבנות הראשות דינו עונש מאסר: "כל שאינו דואג לרישום הנישואין או הגירושין שלו, או לרישום הנישואין או הגירושין שהוא סידר לאחר, דינו – מאסר שנתיים".

למרות זאת, הארגון שהקים את הכשרות הפרטית הקימו את מיזם "חופות" בקיץ 2018 ולדבריהם עד כה התחתנו דרכם כ-150 זוגות וכ-100 נוספים צפויים לעשות זאת בקרוב. בארגון מדגישים כי החתונות נעשות לפי כל הכללים ההלכתיים האורתודוקסים וכי הזוגות שפונים ל'חופות' נדרשים להגיש מסמכים ותצהירים שנועדו לוודא את הכשירות ההלכתית והמשפטית שלהם להתחתן, ולחתום בנוסף לכתובה גם על הסכם 'בצדק ובהגינות' למניעת סרבנות גט ועל שטר התנאה להתמודדות עם מצבים קיצוניים של עגינות.

עד כה, שמות הרבנים נאסרו לפרסום, בין היתר מחשש להיענש על פי חוק, אך היום החליטו חלק מהמחתנים והמחתנות לחשוף את עצמם. ברשימת הרבנים והרבניות ניתן למצוא את אהרון ליבוביץ, צ'אק דוידסון, יהודה שרבי, אבי קדיש, דוד וולק, שמחה לוי, אדם דרוקר, שמואל לבנס, בן מרניק, דניאל קגנוביץ', חיים לייטר, ויהושע לוקס, אביטל אנגלברג, שרה סגל-כץ, אביטל הוכשטיין, ובתיה רוזן-גולדברג.

ממשיך להילחם ברבנות

ממשיך להילחם ברבנות. הרב ליבוביץצילום: השגחה פרטית

"הזוגות שמגיעים אלינו ל'חופות' עושים זאת או מכיוון שהרבנות הראשית סירבה שלא-בצדק לרשום אותם לנישואין, כמו מי שעוברים גיור אורתודוקסי דרך גיור כהלכה ואהבת הגר, או מכיוון שהזוג עצמו מסרב מסיבות אידיאולוגיות להינשא דרך הרבנות אומר ראש תחום חתונות בהשגחה פרטית, הרב צ׳אק דוידסון.

לדבריו, "לכל הזוגות שבאים אלינו חשוב להתחתן כדת משה וישראל, וזאת למרות שלא חסרות היום אפשרויות ידידותיות לעשות טקסים דרך ארגונים כמו התנועה הרפורמית או 'הויה'. מצאנו את הדרך החוקית להתמודד עם האיום בשנתיים מאסר, וכל מסדרי הקידושין שלנו - הם אנשי ונשות הלכה מסורים, שלא מוכנים לתת לרבנות הראשית להמשיך להרחיק זוגות מהיהדות".

מנכ"ל השגחה פרטית, הרב אהרון ליבוביץ, מוסיף כי "בזמן שבתי הדין הרבניים מתעמרים ביהודים על בסיס מבטא, צבע עור ומגדר, ובזמן שהרב הראשי לישראל נלחם בניסיונות לצמצם את התופעה של סחטנות וסרבנות גט, לרבנים ולרבניות המתונים אין יותר את הפריבילגיה להישאר ניטרליים. המדרון הזה תלול וחלקלק".

עוד הוא אמר כי "אף חוק לא יצליח להרתיע זוג שרוצה להתחתן כפי שהתחתנו במשפחתו מזה דורי דורות, ושום פוליטיקאי חרדי – וזה לא משנה אם מדובר על סמוטריץ' או דרעי וליצמן – לא יוכל למנוע מרבנים מתונים לתת מענה הלכתי ואחראי לזוג שמבקש עזרה בקיום מצווה".

30.06.2019

1. חרבנים וחרבניות, רברבנים ורברבניות... (ד"ר שלום פליסר)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

2. מכיר (אמיתי)

אני מכיר תלמידי חכמים מובהקים שגם להם לא נותנים קרטל הרבנות חובה שיפסק לאלתר

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

3. במילים אחרות, התנועה מעודדת עבריינות על החוק... (עבירה על החוק זו עבירה על החוק, גם אם החוק "לא נראה לנו)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

4. "בארגון מדגישים כי החתונות נעשות לפי כל הכללים ההלכתיים האורתודוקסים" - לא נכון! (כל אחד יודע שלפי ההלכה "דינא דמלכותא דינא" אז ממיל)

ולכל המתחכמים:
גם חוקים לא מוצדקים תקפים לפי ההלכה כל עוד הם לא נוגדים את ההלכה באופן ישיר (כגון חוק האוסר על ברית מילה...). אז גם אם נניח שהחוק הזה לא מוצדק [דבר שניתן לדון עליו, ויש כאלה שיטענו שהחוק מוצדק לחלוטין] זה לא מצדיק עבירה על החוק. ומכיוון שרבנים ורבניות עושים את זה - הרי שמדובר בחילול שם שמים (שזה גם נגד ההלכה). רוצים לשנות? תשנו לפי הכללים. בינתיים זה מעודד עבריינות ואנרכיה. תארו לכם מה יקרה אם כל אחד יחליט להתעלם מחוקים שנראים לו לא מוצדקים....

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

5. איך מתמודדים עם "קרטל רבנות"? (בעיות דומות היו בעבר...)

"שלח לו רבן גמליאל גוזר אני עליך שתבוא אצלי במקלך ובמעותיך ביום שחל יום הכיפורים להיות בחשבונך הלך ומצאו רבי עקיבה מצר אמר לו יש לי ללמוד שכל מה שעשה רבן גמליאל עשוי שנאמר אלה מועדי ה' מקראי קודש אשר תקראו אותם (ויקרא כג ד) אשר תקראו אותם בין בזמנן בין שלא בזמנן אין לי מועדות אלא אלו בא לו אצל רבי דוסא בן הרכינס אמר לו אם באים אנו לדון אחר בית דינו של רבן גמליאל צריכין אנו לדון אחר כל בית דין ובית דין שעמד מימות משה ועד עכשיו שנאמר ויעל משה ואהרון נדב ואביהוא ושבעים מזקני ישראל (שמות כד ט) למה לא נתפרשו שמותן של זקנים אלא ללמדך שכל שלשה ושלשה שיעמדו בית דין על ישראל הרי הם כבית דינו של משה נטל מקלו ומעותיו בידו והלך ליבנה אצל רבן גמליאל ביום שחל יום הכיפורים להיות בחשבונו."

במילים אחרות, רבי יהושוע לא טען שגם הוא פוסק, והוא לא העמיד בית דין חלופי אלא הוא קיבל את ההכרעה של רבן גמליאל למרות שמדובר מבחינתו באיסורי דאורייתא חמורים (כרת ומיתה).

עכשיו האם אנחנו רוצים לחזור לימות השופטים של "איש הישר בעיניו יעשה" או שאנחנו מוכנים לקבל גם הנהגה לא מושלמת "יפתח בדורו כשמואל בדורו" ולהבין שהדור מקבל הנהגה לפי מה שהוא ראוי...

אני מתפלא עם אותם רבנים שמשנה מפורשת נעלמה מעיניהם...

[ואם תאמרו: וכי הרבנות הרכאשית היום היא רבן גמליאל? אני אענה וכי הרבנים האחרים הם רבי יהושוע??? אגב, גם כאשר הסנהדרים היתה צדוקית לחלוטין, שמעון בן שטח לא פנה להקמת סנהדרין חלופית...וד"ל]

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

6. ממתי נשים עורכות חופה? (רם)

רשעים ארורים.

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

7. אם הם באמת מאמינים שמה שהם עושים, וגם רואים בעצמם שומרי חוק הם גם צריכים לשאת באחריות ובהשלכות (זאת אומרת, אני מצפה מהם להסגיר את עצמם לרשויות החוק ולשאת בע)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

8. ל-6: ממתי שהחוק לא מעניין ומשמיצים ארגון שלם ומלא אנשים טובים בטענה: "בזמן שבתי הדין הרבניים מתעמרים ביהודים על בסיס מבטא, צבע עור ומגדר, ובזמן ש (כאילו שאין שם כלל אנשים שעושים רבות למען הציבור ולמען מסורבו)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2019

9. הלך זרזיר אצל עורב. פסולי חתונה נעזרים באלו שנאסר עליהם לחתן. (ידידיה שילה)

הרב קוק כעס מאוד על מי שחיתן זוג ללא שהיה מוסמך לכך בעיר ראשון לציון, כשפועל מן היקב חיתן זוג ללא רשות (אגרות א' יז). ופה באים אנשים שקוראים לעצמם רבנים ורבניות, ומחתנים זוגות שלא קיבלו אישור מן הרבנות להתחתן. זה לא פלא שהם לא קיבלו אישור לחתן. מציגים את הרבנות כאילו יש שם שרירות לב, שמונעים מאנשים להתחתן. זו עלילת דם שפלה.

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2019

10. תקלה חמורה (יצחק)

הזוגות הללו לא רשומים במשרד ממשלתי כל שהוא כנשואים. כשזוג כזה נפרד לא יהיה גט ע"פ התורה מה שיגרום לתקלות חמורות של אשת איש. הללו רבנים נקראו? הרי הם עבריינים גם ע"פ החוק ובוודאי על פי התורה.

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2019

11. רבניות? (יעל)

נשים מחתנות???.

דווח על תגובה לא ראויה
02.07.2019

12. הרב הראשי לישראל נלחם בנסיונות לצמצם את הרבנות.... (כדאי להמנע מאי שימוש במשפטים שאינם בלתי בהירים דיים.)

במילים פשוטות, הרב הראשי מתנגד למתנגדים למתנגדי הגט.
שלילה משולשת... מי עורך את הכתבות האלה?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

השר לענייני ירושלים ומורשת, הרב רפי פרץ צילום: כיפה

השר רפי פרץ: "אתמודד גם בבחירות הבאות"

קרא עוד