רוצים לאכול במסעדות בחו"ל? פסק הלכה חדש מתיר לכם

הרב פרופ' דרור פיקסלר כתב ב"תחומין" כי אין בעיה הלכתית לבקר במסעדות בחו"ל בתנאי שבמקום "מוגשים מאכלים טבעוניים בלבד". במכון צומת אמרו על המאמר השנוי במחלוקת: "פרסמנו את המאמר עם הסתייגויות המערכת לצידו". קראו את המאמר המלא

חדשות כיפה
כו בסיון התשעט
,
29 ביוני, 2019 22:32
כשרות

כשרותצילום: shutterstock

נוסעים לחו"ל? נמאס לכם לארוז הרבה אוכל במזוודות? פסק הלכה חדש מתיר לכם לאכול באופן חופשי במסעדות בעולם ובתנאי שמדובר באוכן טבעוני בלבד.

"במסעדה טבעונית לא מוגש שום דבר שמקורו מן החי, ולפיכך אין בו מאכלות אסורות מהתורה", כתב הרב פרופ' דרור פיקסלר בכרך 39 של כתב העת ההלכתי תחומין מבית מכון צומת.

פיקסלר, מרצה באוניברסיטת בר אילן ומוסמך לרבנות, הוסיף כי "מותר לאכול במקום בו מוגשים מאכלים טבעוניים בלבד (Strictly Vegan) רק אם מבקשים מאכלים שאין בהם חומץ או יין". לדבריו, כדיו לוודא שהמקום שבו מעוניינים לסעוד אכן כשר, "מומלץ לבקש להיכנס למטבח ולראות את החומרים בהם הם משתמשים. במסעדות האלה אוהבים להראות ללקוחות את ההקפדה על עקרונות הטבעונות".

באתר ynet, שם התפרסם פסק ההלכה, שאלו את מכון צומת בנוגע למאמר השנוי במחלוקת. במכון אמרו בתגובה כי כתב העת הוא "הוא במה מרכזית לדיון הלכתי, וגם אם רבנים רבים מתנגדים להיתר של הרב פיקסלר, החלטנו לפרסם את המאמר עם הסתייגויות המערכת לצידו. ראוי לכל מי שמבקש לסמוך על ההלכה לקרוא קודם את המאמר וההסתייגויות במלואם".

קראו את מאמרו המלא של פרופ' פיקסלר, מתוך הכרך החדש של תחומין (ל"ט), השנתון ההלכתי של מכון צומת:

להורדת הקובץ

30.06.2019

1. מה עם בישול נכרים? (איתן)

הרב רבינוביץ', מו"ר של הרב פיקסלר, אוסר לאכול מבישולי נכרים, אז איך אפשר לאכול במסעדה טבעונית בחו"ל?

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

2. מה עם תולעים בירקות? (אביתר)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

3. תולעים וחלבונים :) (שרה)

ומה עם ירקות ירוקים שיש בהם תולעים? ביצים? חרקים למינהם?
הרי הגויים לא מקפידים על כך, וגם אין להם חשש, רק לנו יש איסור 6 לאוין
חבל חבל חבל
במקום לקרב את הגאולה רק מרחיקים. כל מאכל אסור ממשיך לטמטם את המוח, לא חסרות לנו צרות

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

4. זה (אמיתי)

איך אנשים עם שכל בכלל דנים בהתרים כאלה אחד מתיר קונדום השני נבלות היעלה על הדעת שרבותינו הק כהחזון איש נע וכו היו מדברים כך לא חסים לכבוד מי שבראם ויצרם חורבן וגלות התורה לא יראים מיום המיתה והדין

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

5. עשיתי (ישר)

אני קורא ועיני יורדה מיים עשיתי קריעה עוד נדון בברכת דיין האמת בושה וחרפה כי נבלה נעשתה לחבל בכרם אלוקים חיים נעתיר שלא ניתפס באורך הגלות ובטבח בנינו די עד מתי

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

6. הפסק (אזולאי)

הפסק הזה חיזק אותי לא ולא לומר הלל בעצמאות ביום אידם ןביום ים ישר כח אשריכם גדולי רבותינו הק שהיצלתם לנו משדות זרים ומקרדום לחפור בה חוסו על כרם ה

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

7. העובדה שהרב פרופסור הנאור מוציא דתיים מדעתם (לוי)

מספרת עד כמה אנשים במגזר נהיו פנאטים טיפשים ומוסתים ברמות שלא הכרנו קודם.

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

8. ל-1. אבותינו ואמהותינו מוצאם נוכרי. המעטה בערכם כאילו אתה קדוש והם טמאים היא טמטום ונחשלות של בן אנוש מוסת להתבדלות (כוכבי)

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

9. בניגוד לשטויות שכתב מגיב 8 התשובה היא (משה)

שמאכלים שאוכלים אותם חיים (גם אם בסופו של דבר בישלו אותם) אין בהם בעיה של בישולי נכרים

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

10. 8 - אתה צודק - "מתחילה עובדי עבודה זרה היו אבותינו ועתה קרבנו המקום לעבודתו" (מחזיק ברישא שוכח את הסיפא ומתעלם מכלל דברי יהושע )

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

11. ל-7: תגובתך היהירה מעידה שאתה רחוק מלהיות נאור (אדם במפרסם פסק שמוצא חן בעיניך לא הופך אותו לנאור)

ובהחלט לא הופך את המתנגדים אליו לפנאטים חשוכים. הבעיה היא שתוקפים את הפסק אם הוא בכלל נכון. כל שיח נאור באמת שחותר לאמת יודע לתקוף כל דבר ולא להאמין למשהו רק בגלל "שזה מוצא חן בעיניך". זה מה שעושים בגמרא ובדיון ההלכתי, זה מה שעושים במאמרמים ובדיון מדעי.
וזה שמדובר ב"קב ופרופסור" לא הופך כל דבר שהוא אומר ל"תורה משמים". יש רופאים המתנגדים לחיסונים. הם למדו רפואה ומחזיקים בתואר ד"ר ויש להם רישיון מקצוע. הם זה אומר שהם נכונים? הם זה הופך אותם לנאורים ולמתנגדים אליהם (שהם רבים) ל"פנאטים טפשים ומוסתים ברמות של הכרנו" (כי זה מה שטוענים נגד אותם מתנגדים לאלה שמתנגדים לחיסונים... שהם "שטופי מוח של החברות" וכד')
מי שמתנגד לפסק אינו "פנאט טיפש ומוסת ברמה שלא הכרנו" אבל מי שקורא להם ככה, אינו נאור אלא הינו "מוציא שם רע" שזה דאורייתא הרבה יותר ממאכלות אסורים.
כמי שהרבה לשהות בחו"ל ומכיר את האתגרים האלו היטב (ואני אגב מסתפק בכשרות רגילה ואוכל חלב עכו"ם בהתאם על בסיס פסיקת הרב פיינשטיין כפי שקיבלתיה), אני מאד מסוייג מהפסק כפי שהוא מופיע כאן ומבין את המתנגדים.

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

12. מה עם תולעים ותרומות ומעשרות? (מיכלי)

ואם שימנו את הירקות ברוטב חזיר?

דווח על תגובה לא ראויה
30.06.2019

13. ל-12: אני לא מתלהב מהפסק ויש לי ספקות לגבי הפרסום שלו אבל במנה טבעונית אין שומן חזיר ותרומות ומעשרות לא רלוונטיות בחו"ל (אלא אם כן יש חשש שהפירות הם פירות מארץ ישראל, מה שאכן קיים ב)

דווח על תגובה לא ראויה
01.07.2019

14. אני מזמין שרימפס בנייר כסף (דוד)

שלא יקבל חס וחלילה את טעם הדג של הדניס. למרות שבים הם היו חברים טובים.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: צילום מסך

נשים למטבח? צה"ל גנז קליפ של הלהקה הצבאית בשל החשש מפגיעה בנשים

קרא עוד