סגור

מקווה טהרה מהמאה ה-15 התגלה מתחת לכנסייה בסיציליה

על קיר המקווה נחשפה כתובת בעברית עם השם "אשר חפץ", שהיה ככל הנראה שמו של חבר בקהילה היהודית בעיר, ערב גירוש היהודים בשנת 1492

חדשות כיפה
טו בסיון התשעט
,
18 ביוני, 2019 14:04
המקווה שהתגלה

המקווה שהתגלהצילום: פלביו קפוציו

בכיר בכנסיה הקתולית חשף לאחרונה, מתחת לכנסייה בסיציליה, מקווה טהרה מתקופת ימי הביניים. על התגלית, ששפכה אור על חיי הקהילה היהודית המקומית ערב גירושם בשנת 1492, היתה חקוקה כתובת בעברית.

הכתובת בעברית התגלתה על קיר המקווה שנמצא במרתף כנסיית סן פיליפו אפוסטולו בעיר סירקוזה שבסיציליה.

יש לציין כי באירופה של ימי הביניים, מקוואות טהרה נבנו עמוק מתחת לפני הקרקע, במפלס מי התהום. מתקנים כאלו, המוכרים מכל רחבי היבשת, מורכבים מגרם מדרגות ארוך המוביל אל בריכת טבילה קטנה. הבריכה אשר התגלתה מתחת לכנסיית סן פיליפו ממוקמת 14 מטר מתחת לפני השטח למרגלות גרם מדרגות לולייני ארוך החצוב בסלע הגיר. מי התהום, אשר בעבר שימשו לטבילת נשים נשואות בתום הספירה של ימי "שבעה נקיים" מדי חודש, ממשיכים עד היום לזרום לתוך הבריכה בתחתית גרם המדרגות.

הכתובת התגלתה על ידי מונסיניור סבסטיאנו אמנטה, בכיר בכנסייה הקתולית האזורית, ואת הממצאים חקר ד"ר יונתן אדלר, ארכיאולוג ומרצה בכיר באוניברסיטת אריאל שבשומרון המתמחה בחקר מקוואות טהרה מהעת העתיקה ומימי הביניים. לדבריו, "התגלית הזאת מספקת לנו ראייה משכנעת כי המתקן אשר נמצא מתחת לכנסייה שימש את הקהילה היהודית המקומית כמקווה טהרה בתקופה שקדמה לגירושה בשנת 1492".

מתחת לכנסייה בסיציליה

מתחת לכנסייה בסיציליהצילום: פלביו קפוציו

ההודעה על התגלית החדשה נמסרה בכנס שארגן המכון הגבוה למדעי הדת ע"ש סן מטודיו בשיתוף פעולה עם עיריית סירקוזה. בכנס, ד"ר אדלר סיפק תיאור מפורט של המקווה ושל הכתובת עצמה, אשר מכילה שתי מילים: "אשר חפץ". ככל הנראה, מדובר בשמו של חבר בקהילה היהודית בימי הביניים. ד"ר נדיה זלדס מאוניברסיטת בן גוריון שבנגב וחוקרת מובילה בתחום ההיסטוריה של יהודי סיציליה, הסבירה במהלך הכנס ששם המשפחה "חפץ" הוא גרסה עברית לשם משפחה יהודי-סיציליאני בשם "בונאווגליה", משפחה ששיחקה תפקיד חשוב ביותר בהיסטוריה של יהדות סיציליה.

זמן מה לאחר שהיהודים גורשו מסיציליה בסוף המאה ה-15, נבנתה כנסייה הקרויה על שמו של פיליפוס השליח על האתר של המקווה מימי הביניים. אך על אף בנייתה של הכנסייה, המקווה הקדום, פיסת זיכרון לחיים היהודיים שבעבר היו במקום, מעולם לא נשכח. מסורת מקומית על אודות מקווה יהודי קדום השוכן מתחת לכנסייה תועדה בתחילת המאה ה-19 על ידי היסטוריון בשם ג'וזפה מריה קפודייצ'י (1749-1828). ההודעה על התגלית החדשה מאששת את המסורת המקומית ארוכת השנים.

לפי קפודייצ'י, הבריכה מתחת לכנסיית סן פיליפו אפוסטולו היא לא המקווה היחיד בעיר; לדבריו היו עוד שניים נוספים כאלו. אחד מהם, אותו הוא מכנה ה"בריכה של ביאנקה", זוהה לפני מספר שנים מתחת למבנה שלימים נהפך לבית מלון הממוקם לא רחוק מכנסיית סן פיליפו. הקהילה היהודית בסירקוזה הייתה כנראה גדולה יחסית, וד"ר זלדס מציינת שייתכן מאד שבעיר היה "יותר ממקווה אחד ויותר מבית כנסת אחד". הממצאים החדשים מספקים הוכחה ארכיאולוגית ראשונה לקשר יהודי מובהק לאחד מהאתרים שעליו כתב ההיסטוריון מהמאה ה-19.

כנסיית סן פיליפו אפוסטולו נסגרה בשנת 1968 עקב בעיות מבניות ונפתחה מחדש רק בשנת 2010 לאחר שיפוץ יסודי. מאז נובמבר 2014, הכנסייה פתחה את שעריה למתפללים מדי יום. האב פלביו קפוציו, הכומר העומד בראש הכנסייה, מלווה ותומך בהתלהבות את המחקר הארכיאולוגי הנערך על ידי החוקרים הישראלים מתחת לכנסייתו. "זהו כבוד גדול בשבילי לשרת ככומר בכנסיה הזאת, האוצר בה היסטוריה ארוכה בת מאות אם לא אלפי שנים", משתף האב קפוציו. "ההיסטוריה המשותפת ליהודים ולנוצרים באתר הייחודי הזה מדגיש לי את קשרי האחווה המאחדים את כולנו כבנים לאבינו שבשמים".

18.06.2019

1. ׳קשרי האחווה׳?! (יהודי )

הנוצרים רצחו וגירשו אותנו מהמקווה הזה, והכומר אומר שה מקווה מתאר את ׳קשרי האחווה׳?! וואו...

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה

המשך באמצעות

שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון

יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

סוליטר צילום: צילום מסך

סוליטר חוגג 30: עשרות מיליוני שחקנים ביום

קרא עוד