הרב אריאל: "אסור להפלות גוי בתרומת כליה"

אחד מבכירי רבני הציונות הדתית התייחס בכרך החדש של סדרת ספרי "תחומין" לחשיבות שבתרומת כליה: "אם תפורסם אמירה בשם תורת ישראל כביכול, שתפסול תרומה של ישראל לנוכרי, עלולה להתפרץ איבה גדולה"

משה ויסטוך, חדשות כיפה
י בסיון התשעט
,
13 ביוני, 2019 10:46
הרב אריאל

הרב אריאלצילום: פלאש 90. אורן נחשון

פסק הלכה חדש של הרב יעקב אריאל, שיפורסם בכרך החדש (ל"ט) של השנתון תחומין, קובע אסור להפלות מי שאינו יהודי בתרומת כליה.

רב העיר רמת גן לשעבר התייחס בספר מבית מכון צומת, היוצא לאור בימים אלו, לדיני תרומת הכליות ולחובת תורם הכליה להעדיף את קרובו, מדין 'מבשרך אל תתעלם'. בנוסף ציין הרב כי התורם להעדיף את בן יישובו משום 'עניי עירך קודמים'. ובמקרה שאדם חבל בחברו ופגע בכליותיו חלה עליו אחריות אישית לרפאו.

יש לציין כי לפי הרב אריאל יש להעדיף חולה יהודי על פני גוי, במידה ושניהם נמצאו מתאימים, אך הוסיף כי במידה וש "חולה נוכרי שרקמותיו מתאימות לאלו של התורם, ואין כרגע ישראל הנזקק לכלייתו, יש לתרום לנוכרי ולא להמתין עד שיהיה ישראל מתאים".

השתלת כליה

אילוסטרציה: השתלת כליהצילום: shutterstock

הרב הוסיף כי "אם תפורסם אמירה בשם תורת ישראל כביכול, שתפסול קטגורית כל תרומה של ישראל לחולה נוכרי, עלולה להתפרץ איבה גדולה שעלולה להביא לסכנת נפשות ממשית, בגלל כלי התקשורת והרשתות, ואם חלילה ייוודע שבקצה העולם יהודי נמנע מלהציל גוי בשבת, תתפשט מיד הידיעה בעולם ותחל הסתה שתתפשט ועלולה לעלות בחיי אדם ומדובר בהצלת נפשות של חולים ישראלים המצפים לתרומה שתציל את חייהם".

בנוגע לחשיבות תרומת כליה הוא ציין כי "תרומת כליה אינה מסכנת את התורם ולכן מצווה להתנדב ולהירשם ברשימת התורמים הפוטנציאליים. אמנם  אין חובה אישית להיכנס למאגר תורמי הכליות, כי מדובר בניתוח ובהסרת אבר חיוני אך מי שנרשם למאגר הנ"ל 'קדוש ייאמר לו' ומרגע שמתבררת התאמה בין רקמות התורם לרקמות החולה חל על התורם חיוב אישי לתרום מדין 'לא תעמוד על דם רעך'". הרב אריאל דן במצב שבו הורי התורם מתנגדים לתרומת הכליה וקובע כי אין חובה לציית להם, אלא במקרה שדאגתם עלולה לפגוע בבריאותם הגופנית או הנפשית.

13.06.2019

1. אולי לפרסם פסק כזה זה איבה אבל (יהודי פשוט)

לפרסם שמשום איבה אנחנו נכנעים לתקשורת זה בושה וחרפה. כתבה זו צריכה להימחק בהקדם. צריך למצוא תירוצים אחרים לפסק, ולא להגיד שזו הסיבה האמיתית. כמו"כ לפעמים פחד זה אינו מוצדק - אף אחד לא אמור לקבוע לתורם כליה למי לתרום ועם מי לעשות חסד. רוב האנשים כלל אינם תורמים. לשנאת ישראל יש תירוצים אחרים, ואם לא זה אז ימצאו כבר משהו. יש להבליט את החסד הגדול שעושה הקב"ה עם עולמו בהבדילו בין ישראל לעמים (כפי שאומרים בהבדלה), ולדבוק במידותיו (מצות עשה ח' בספר המצוות לרמב"ם) ולהבדיל גם אנו בין ישראל לעמים. ולא למחוק אות מהתורה חלילה.

דווח על תגובה לא ראויה
13.06.2019

2. מעודד, ולו בלבד שיש לרב מודעות לתדמית היהודי בעולם והזהירות שיש לנקוט בכך. שהרי בדרך גכלל גישת הלאומנים פשיטים היא להאשים את העולם בכל, כאילו כל (עודד המעודד)

דווח על תגובה לא ראויה
13.06.2019

3. למגיב מס 1 (יהודי פשוט) בוודאי שאינך יהודי פשוט, אתה יהודי פשיסט בידיון ימני, המשך לסיעת ביוני הימין המיתחזים ליראי שמיים שהביאו לחורבן הבית פעמיי (היסטוריון)

אף שהיו מיעוט ביוני כפו עצמם על העם והנהגתו, בהסתה פרוע שינאת אחים, אלימות, ניסיונות רצח מנהיגים, ורצח שהיצליח, אז וגם היוםת ההסתה הינה העברה הכי חמורה שעבורה ורק עבורה מבטיח הקב"ה שיביא חורבן.

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

"הצעת חוק לא טובה" קרעי על פסקת ההתגברות של שקד צילום: פלאש 90

ח"כ קרעי: "אני לא מבין מה בוער לשקד להעביר חוק שבמקום לתקן יקלקל אף יותר"

קרא עוד