סגור

אלו הספרים האהובים ביותר על ילדי ישראל

משרד החינוך מפרסם את שמות הספרים הכי אהובים על תלמידי ישראל. בין הספרים האהודים: "ספר השטוזים של דתיה", "אנה פרנק היומן הגרפי", "יש ילדים זיג זג" . הרשימה המלאה בפנים

חדשות כיפה
ז בסיון התשעט
,
10 ביוני, 2019 17:00
אילוסטרציה

אילוסטרציהצילום: shutterstock

לקראת שבוע הספר, ובמסגרת התכנית הלאומית להעשרת הקריאה והכתיבה, מפרסם משרד החינוך את תוצאות "מצעד הספרים" אשר התקיים בקרב 200 אלף ילדי גנים ותלמידים מכיתות א'-י"ב. מניתוח רשימת הספרים הזוכים עולה שתלמידים רבים רואים בקריאה אפשרות להזדהות עם מצבים מעולמם, מחברת הילדים או המשפחה. היבט נוסף שבא לידי ביטוי בבחירת התלמידים היא האפשרות שהקריאה מזמנת, "לצאת למסעות והרפתקאות קסומות" וקבלת האחר.

במקום הראשון ברשימת הספרים בכיתות א-ג זכה ספרו של רן כהן אהרונוב, "ילד לא רגיל". זהו הספר השלישי בסדרת "ילדי בית העץ" והוא מספר על מאבקם של הגיבורים למען איתי, ילד שיש לו אוטיזם. גם במקום הראשון במצעד העל-יסודי נבחר ספר העוסק בשונות, "פלא", ונוסף לו הספר "אוגי ואני", המציג את פלא מנקודת מבטם של אחרים ונבחר בין הספרים האהובים לכיתות ד-ו. במקום הראשון בגני הילדים נבחר הספר "העפרון השחור" הספר נוגע בנושאים  של כוחניות ומלחמה, עצמאות מחשבתית, הזכות לכל אחד לחיות את חייו לפי רצונו ושמירה על ה"אני".

הספרים "הרפתקה בווטסאפ" מאת אורית רינגל, שיוצא נגד חרמות ובידוד חברתי, והספר הנבחר  "רוזלינדה יורדת מהעץ" מאת איריס ארגמן, שגיבורתו מוצאת חברוּת חדשה , סיפקו לקוראים הזדהות עם מצבים חברתיים בעולמם.

הספר הזוכה במקום הראשון לכיתות ד-ו, "אחיות", מספר על היחסים המורכבים בין שתי אחיות, ומהווה דוגמא לחשיבות המשפחה בעיני תלמידי ישראל, כמו גם לאהבתם לסוגת הרומנים הגרפיים. רומן גרפי נוסף שנבחר במצעד הוא "אנה פרנק, היומן הגרפי" מאת ארי פולמן ודוד פולונסקי, ומבוסס כמובן על יומנה של אנה פרנק. לצדם נבחרו ספרים נוספים העוסקים בין השאר במשפחה, כמו "ניימאר", על חייו ומשפחתו של הכדורגלן הברזילאי, ו"כשסבא אליהו היה קטן" מאת ינץ לוי, שבו סב מספר לנכדו על חיי העוני בילדותו.  הילדים והילדות שבחרו לצאת למסעות בעזרת הקריאה, בחרו במקומות רחוקים ומיוחדים.

קוראים ספרים

קוראים ספריםצילום: shutterstock

ב"מסעדה בקצה הקוטב" מאת נורית זרחי פותחים שלושה פינגווינים מסעדה בקצה הקוטב. בספר "בלטו, הכלב הכי אמיץ בעולם", כלב מזחלות מציל עיר רחוקה באלסקה, והצלחתו הביאה אותו עד למקום השני במצעד לכיתות ד-ו. התלמידים הבוגרים , יצאו  בדמיונם למקומות מרוחקים עוד יותר, בעזרת קלאסיקות כמו "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה" ו"הנסיכה הקסומה".

"מצעד הספרים" היא מסגרת לפעילות בית-ספרית שמטרתה לעודד ילדים ובני נוער מכיתות גן ועד י"ב לקרוא ספרים ולהשתתף בפעילויות חווייתיות סביב הקריאה. התכנית מופעלת לכל אורך שנת הלימודים ומטרתה לעודד את הילדים לקריאת ספרים. בתחילת שנת הלימודים תשע"ט פורסמה רשימת ספרים מוצעים.  התלמידים קראו ממגוון הספרים ברשימות, קיימו פעילויות חווייתיות בעקבות הקריאה, ימי שיא, חידונים , מועדוני קריאה , שילוב אומנויות , מפגשים עם סופרים ועוד. שיא הפעילות הינו ההצבעה בה התלמידים בוחרים את הספר אותו אהבו השנה .

מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב אמר: "לקריאה יש ערך שלא יסולא בפז. מעבר לעושר הידע, קשת הרגשות והמחשבה שהוא מעניק לעיצוב זהותו של אדם הוא גם כלי אדיר בצמצום פערים. מחקרים בתחום מצביעים על כך שקריאה יומית קבועה של 10 דקות לפחות, יכולה לשפר את ההישגים הלימודיים של התלמיד ב-20 נקודות נוספות. לאור זאת, אנחנו פועלים במספר זירות כדי לקרב את התלמיד אל עולם הספר. התחלנו בשיפוץ הספריות הבית ספריות, ואנחנו עוברים גם לקריאה באמצעים דיגיטאליים בהם ספרי אודיו והאזנה לספרים באמצעות המכשיר הנייד. מצעד הספרים הוא ערוץ נוסף. אני מברך את התלמידים שלקחו חלק במפעל החשוב הזה. רשימת הספרים שהגיעו לראש הרשימה יפים ומרגשים".

להלן רשימת הספרים האהובים

תוצאות הצבעה ילדי הגנים:

גילאי 3 - 4

1. איפה הדב? בנטלי ג'ונתן, אגם 2017.

2. ספר השטוזים של דתיה, בן דור דתיה, מודן 2000.

3. פיל קטן, עיר גדולה, קוראטו מייק, כנרת 2017.

גילאי 4 – 5

1. העפרון השחור, פרי ינאי,  עם עובד 2013.

2. סיפורו של אביר, דוקרטי הלן, כנפיים 2017.

3. החבר שלי עצוב, וילמס מו, טל-מאי / ידיעות ספרים 2016.

תוצאות הצבעה תלמידי כיתות א' – ג':

1. ילדי בית העץ 3 ילד לא רגיל, כהן אהרונוב רן, כנרת 2018.

2. בלטו, הכלב הכי אמיץ בעולם, סטנדיפורד נטלי , זמורה ביתן 1996.

3. מסעדה בקצה הקוטב, זרחי נורית, מודן 2018 .

4. הכבש הששה-עשר, גפן יהונתן,  דביר 1978.

5. רוזלינדה יורדת מהעץ, ארגמן איריס, מטר 2018.

תוצאות הצבעה תלמידי כיתות ד' - ו':

1. אחיות, טלגמאייר ריינה, כנרת 2017 .

2. ניימאר, פארט מייקל, כתר 2016 .

3. הרפתקה בווטסאפ, רינגל אמיר אורית, רימונים 2018 .

4. כשסבא אליהו היה קטן, לוי ינץ, זמורה ביתן 2017 .

5. אוגי ואני, שלושה סיפורי פלא, פלאסיו ר"ג', זמורה ביתן 2017 .

תוצאות הצבעה תלמידי כיתות ז'- ט':

1.    פלא, פלאסיו ר"ג', זמורה ביתן 2013 .

2.    הנסיכה הקסומה, גולדמן ויליאם, כתר 2018.

3.    יש ילדים זיג זג, גרוסמן דויד, הספריה החדשה 1994.

4.    האורקל הנסתר, ריירדן ריק, זמורה ביתן 2016.

5.    הלב הקבור, אדף שמעון, אחוזת בית 2006.

 תוצאות הצבעה תלמידי כיתות י'- יב':

1.    מדריך הטרמפיסט לגלקסיה, אדאמס דוגלס, כתר 2011.

2.    אנה פרנק, היומן הגרפי, פולמן ארי, פולונסקי דוד, דביר 2017.

3.    האי קמינו, גרישם  ג'ון, מודן 2018.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

אלונה סער ומלך זילברשלג צילום: צילום מסך, טוויטר

אלונה סער נגד יעל בר זוהר: "החליטה להשתמש בחומרים שהיו לה עם מלך מלפני שנה"

קרא עוד