הרב שמואל אליהו: "אני לא ממליץ לשום אדם ללמוד שום הלכה ושום עצה מהרב טל"

הרב אליהו יוצא נגד הרב טל, מסביר מה גרם להחליט כי הוא אינו יכול להיות ראש ישיבה: "התברר לי סופית שהוא לא יכול כעת להיות ראש ישיבה". הרב טל: "שמועות מרושעות, שבינם ובין האמת אין דבר"

חדשות כיפה
כד באייר התשעט
,
29 במאי, 2019 9:54
 שוחח עם אברג

שוחח עם אברג'יל. הרב אליהוצילום: אלישמע סנדמן

הרב שמואל אליהו הוציא מכתב לראשי ישיבות בנוגע להתנהלות הבעייתית של הרב שמואל טל, ראש ישיבת תורת החיים, אל מול נשים נשואות וצעירות, אותן הוא שידל לעשות מעשים בטענה ש'רוח הקודש' דיברה אליו. 

"ארבע שנים אני מטפל בהסתבכות של הרב שמואל טל. עד היום נמנעתי מלומר את דעתי כי מדובר
בדברים שהצנעה יפה להם. לצערי מוציאים יחצני הרב טל דברי שקר על כן אני מפרסם את הסיפור", פתח הרב אליהו את מכתבו.

הרב אליהו מטפל בנושא שנים רבות ומסביר את השתלשלות העניינים: "לפני כ- 4 שנים, תוך כדי טיפול בשלום בית של זוג, התברר לי כי הרב שמואל טל מנהל מערכת קשרים לא ראויה עם אישה נשואה. פניתי אליו והזהרתי אותו גם מהקשר האסור, גם מחילול השם הגדול שיצא מזה וגם מכך שהוא משדל את האישה להתגרש מבעלה בתואנה שהם לא מתאימים. אין לו רשות לעשות כן בשעה שהוא מנהל איתה מערכת יחסים אסורה. זה ממש "גזל כבשת הרש".


להורדת הקובץ

"הרב שמואל טל לא שמע לי והמשיך בקשר עם אותה אישה. הוא גם לחץ עליה להתגרש וכך היא עשתה. בכל התקופה הזאת הוא פרנס אותה ונתן לה דירה, אבל לא היה יכול לשאת אותה לאישה בגלל היותו נשוי ואשתו לא הסכימה שתהיה לו אשה שניה הוא גם שמע ברוח הקודש שאשתו תמות בתאריך מסוים והיא לא מתה", הוסיף הרב אליהו. 

הרב אליהו מסביר: "לאחר שהתברר לאשה שלחינם היא התגרשה מבעלה, החלו שלוחי הרב טל להשמיץ אותה ולדבר בגנותה. במקום שיבקש ממנה מחילה וסליחה וכפרה על הנזק הנורא שעשה לה הוא נתן יד להשמצות. בשעה זו הבינה האישה את הטעות שעשתה בכך שהלכה אחרי עצתו הרעה וחזרה והתחתנה עם בעלה. התברר מה שהיה ברור מלכתחילה, שרק הפיתוי של הרב טל היה הגורם המפריד בינה לבין בעלה".

"אחרי שהחזיר הבעל את גרושתו תבע הבעל הפגוע את הרב שמואל טל על הנזק שגרם לו. הרב שמואל טל ואשתו פנו אלי לפשר ביניהם. בסופו של דבר הכיר הרב טל הודה, הכיר באחריותו והתחייב לשלם לזוג פיצויים בסך 500 אלף שקלים, שחלקם כבר שולם. בשלב הזה חשבתי שהרב טל עשה תשובה,והוצאתי מכתב שהוא יכול להמשיך להיות ראש ישיבה. את המכתב הפקדתי בידיו של הרב אריאל פרגון".

"אחרי כמה ימים התברר לי שהרב טל ניהל קשרים לא בריאים גם עם בחורות צעירות וגם עם נשים
נשואות. במהלך בירור הפרשות האחרות התברר שהמחשב שלו מכיל חומרי תועבה. על כן סכמתי עם
רבנים נוספים מקהילת תורת החיים שהוא לא יכול להיות יותר ראש ישיבה".

הרב אליהו מתייחס גם לחלקו של הרב וייס בבית הדין שדן בנושא: "סיכמנו עם הרב אשר וייס שליט"א על הקמת בית הדין, כתבתי לבית הדין כי לפני כל הדיונים צריך לקבל את המחשב שלו שבו נמצאות כל ההוכחות על קשריו עם הנשים ועל הבלבול הגדול שנקרא רוח הקודש. אמרנו לבית הדין כי הרב טל יעשה כל שביכולתו להעלים את המחשב ולמחוק את תוכנו. וכאשר חשבנו כן היה הוא העלים את המחשב. במצב זה קשה לבית הדין לראות את הראיות הברורות על מעלליו".

"בשיחות רבות שניהלתי עם הרב טל בתקופה ההיא הוא אמר לי כי רוח הקודש הטעתו. בדקתי את העניין רוח הקודש שהוא משתמש בה וגיליתי שהוא נותן עצות במשך שנים רבות לאנשים רבים על פי רוח הקודש, וגרם לנזקים גדולים מאוד לאנשים רבים. צדקתו ובפרישות וסיגופים והארות נפלאות, אבל נתערב בו כוונה שיזכה לרוח הקודש וכו'ועל ידי שכליות זרות ודרכים רחוקים חדשים מקרוב באו אשר לא עלה ולא יעלה על לב זך בזכות לב משכיל אמת".

הרב אליהו תוקף את הרב טל: "כשראיתי מה הטעויות שהרוח הטעתה אותו התברר לי סופית שהוא לא יכול כעת להיות ראש ישיבה גם בגלל קשריו עם הנשים וגם בגלל הרוח שהוא מנחה את הישיבה על פיה. הטעויות שהיא מטעה אותו מסוכנות לישיבה ולכל שומעי לקחו. במיוחד שהוא לא מתחשב בשום רב ופוסק, ובגאוותו הוא פוסק על פי דעתו בלבד.​במצב הזה מאני לא ממליץ לשום אדם ללמוד מנו שום הלכה ושום עצה. אני לא ממליץ ללמוד לא בישיבה ולא במדרשה או בבית ספר לייעוץ שלו." 

מהרב טל נמסר בתגובה: "תמוה כי גורמים שונים שאינם מהקהילה, המונעים מאינטרסים אישיים ושמטרתם השתלטות על מוסדות הקהילה, מפיצים  שמועות מרושעות, שבינם ובין האמת אין דבר.  
 לאור הפרסום התקשורתי אשר תוכנן ותוזמן על ידי אותם גורמים , ואירועים מצערים שהתרחשו ושחצו כל קו אדום כגון פריצה למחשבי הישיבה, גלגלי רכבים של תומכי ראש הקהילה, פונצרו, ביצים הושלכו על ביתו, ומסע הכפשות ולחצים המופעלים על דמויות מפתח  כדי לפגוע בכל דרך אפשרית באברכים, בתלמידים ובקהילה,הצהרנו ואנו חוזרים ומצהירים שאנו תומכים בבירור האמת,  במקומות המיועדים לכך. על מנת להתמודד כנגד הפצת שמועות שיקריות, פנה רב הקהילה, הרב טל,  לרב אשר וייס, המעורה בנושא על מנת שיחקור ויגיע לעומק הקורה, אך אותם גורמים בוחרים עתה להשמיץ גם את הרב וייס".

הרב שמואל טל

הרב שמואל טלצילום: ישיבת תורת החיים

עוד הוסיף הרב טל: "למען הסר ספק, לא מדובר בקשר אינטימי, שני הצדדים מאשרים כי לא היה כל מגע בין רב הקהילה לאשה, יתרה מכך למען צניעות הפרט לא נפרט את הגורמים אשר גרמו לגירושין של האשה מבעלה ויחד עם זאת אנו פוסלים מכל וכל את הניסיון להאשים את ראש הקהילה בפגיעה באשה. תמוה עוד יותר העיתוי בו בוחר הרב אליהו להיפרד מאנונימיות ולצאת כנגד הרב טל ואנשי בית הדין. הרב אליהו הסכים לקבל עליו את בית הדין המיוחד ומסקנותיו. יש מכתב שלו בעניין זה. בית הדין המיוחד דרש מהצדדים לשמור על חשאיות גמורה של הדיונים בפניו. והנה הרב אליהו עושה ההיפך הגמור ויוצא לתקשורת בתואנות שווא. ניתן רק לשער מה המניעים מאחורי זה ולמה, תוך כדי דיוני בית הדין, הרב אליהו חותר תחתיו ונותן לכל הפרשה פומבי". 

29.05.2019

1. הרב שמואל אליהו איש אמת (יהודה)

בנם של קדושים,מטהר מחנה ישראל,כולי נפעם מהיושרה והאמת שלא מפחד רק מה', רואה את האמת וחותר להגן על כל יהודי גם מפני רבנים שסרחו,יעשה לנו הרב טל טובה וילך לגלות כמה שיותר רחוק מיד בנימין עד ביאת הגואל.

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

2. מה כתוב באתר מרכז טיפולי של הרב טל: (ליאור)

מרכז טיפול תורת החיים הוקם ע"י הרב שמואל טל בעקבות צורך הולך וגובר מן השטח למתן מענה תורני אמיתי לבעיות אישיות ומשפחתיות, מתוך מחשבה ורצון לעזור לאנשים להתחבר אל עצמם ולהתמודד עם אתגרי החיים. הרב מלווה את פעילות המרכז מקצועית ותורנית באופן אישי, וברוך ה' החזון מתגשם מול עינינו

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

3. נמאס מכל העניינים האלה (אין כוח)

!

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

4. משהו כאן מסריח. (יניב)

מתנהל בית דין. כל הטענות שהרב אליהו מתאר במכתב נידונות בבית הדין הזה. הרב אליהו חתום על הסכמה לקיומו של בית הדין. 2 הצדדים חתומים על שתיקה, ופתאום הרב אליהו יוצא לתקשורת? מסריח מאוד.

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

5. הרב שמואל אליהו מתנגד לכל רב הפוסק בכוחות עצמו ולא נסמך על אחרים- (הרב נדל והרב קאפח פסולים)

בניגוד לפוסקים אחרים כמו הרב גוסטמן, הרב נדל, החזו"א ועוד רבים אחרים שפסקו פעמים רבות מתוך רוחב ידיעתם בתורה

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

6. אם הרב טל מייעץ לפי רוח הקודש, נראה שצריך פסיכיאטר לעזור לו (מאיר)

נשמע ממש כמו מחלת נפש. מסכן ואומלל. צריך לעזור לו. שיקחו אותו לייעוץ ואיבחון אצל פסיכיאטר דחוף.
אם אכן יתברר שיש לו בעיה נפשית, זה לפחות ימנע חילול השם גדול. יבינו שזו מחלה ולא עוד רב שסרח.
כמובן, לפי הדברים שפורסמו. אם העובדות לא נכונות, אז מקווה שהאמת תצא לאור ומהר.

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

7. מה חילול השם? לא שמתם לב שהשם חולל כבר ממזמן (ורתר)

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

8. רודפים את תורת החיים שלא בצדק!!!! (משה )

למה הרב אליהו לא חיכה לפסק בית הדין???
מה זה ההתנהגות הזאת!!! ?

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

9. אני מהקהילה! פשוט רודפים אותנו! (אפרת)

תפסיקו לרדוף אותנו! גורמים עם אינטרסים!!!
תחכו לפסק בית הדין.
אנחנו אנשי אמת

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

10. בבקשה בבקשה (**)

יש בית דין שהוקם להכריע בעניין בהסכמת שני הצדדים, אנא המתינו להכרעתו ולא תכשלו בליבויה של אש המחלוקת.

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

11. על "אין אפוטרופוס" וכו' שמעתם? (שאול)

תפנימו: רב הוא מקצוע ולא מילה נרדפת ל"צדיק יסוד עולם". יש רופאים גרועים, יש מהנדסים מוכלים ויש רבנים עם עודף טסטוסטרון.

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

12. המכתב אמיתי?? (אנונימי)

משהו פה נורא מוזר.
מי אומר שהמכתב אמיתי? למה אין חתימה בכתב ידו של הרב אליהו?
כל אחד יכול לנסח מכתב כזה ולהפיץ אותו בשם הרב אליהו.

דווח על תגובה לא ראויה
29.05.2019

13. מי זה שמואל אליה שחתום על המכתב?? (אני)

מכתבים מהרב שמואל אליהו לא יוצאים בלי לוגו וחתימה וחותמת... אולי מישהו זייף??

דווח על תגובה לא ראויה
30.05.2019

14. ואני לא ממליץ לשום אדם ללמוד שום הלכה ושום עצה מהרב אליהו (יהושע)

חבל שהוא מתערב בסוגיה שיושב בית דין להכריע בה!
בינתיים נראה שכדאי להתרחק מהרב אליהו שמשמיץ תלמיד חכם בלי בי"ד ושלא כדרכה של תורה.

דווח על תגובה לא ראויה
30.05.2019

15. איך למען ה'???? (גאולה)

רב בישראל לא אמור לרוץ ולפרסם מכתבי נאצה נגד רבנים אחרים בזמן שבית דין יושב ובודק את הראיות בשיקול דעת.
מדובר פה בחילול ה'!!! רב בישראל אמור להיות זהיר מאוד מאוד מאוד שמדובר בחילול ה' יתברך! אין על זה כפרה..
הרב שמואל בטוח שהרב טל נוכל ופושע? שכוייח. תחכה שבועיים תפרסם אחרי פסיקת בית הדין. איך הוא דן יחידי ובכך מוריד מכוחו של בית הדין שיושבים בו דיינים שיראתם קודמת לחכמתם והם ניטרליים לחלוטין.
איך רב בישראל גורם לפילוג אדיר בעמ"י? ולאש המחלוקת לדלוק? זהו רצון ה'?
תהיו כנים עם עצמכם!!

דווח על תגובה לא ראויה
30.05.2019

16. צדק ומוסר (בית דין)


אנחנו ישראל מאמינים בני מאמינים קיבלנו עלינו בברית ושבועה את חוקי האל ותורתו. היאך יתכן כדבר הזה שבנושא כ"כ רגיש שהזהירות בו צריכה להיות גדולה ועצומה אנחנו נסחפים אחרי שמועות יהיו אשר יהיו ואיננו נוהגים לפי חוקי התורה. הרי כל מי שקצת מכיר את ספרי הנביאים יודע שאחד הדברים החמורים ביותר מבחינה מוסרית הוא עיוות הדין לרדוף אדם שלא כתורה והמצווה. כאשר המשפטים בעם אינם מונהגים לפי חוקי היושר והצדק אנדרלמוסיא באה לעולם וכל עיוות הכי קטן בדברים חמורים כאלו גורר בעקבותיו דברים חמורים יותר ויותר עד שהדברים יוצאים מכלל שליטה. אנחנו שומרי התורה צריכים להחליט אם אנחנו מעוניינים במשפט צדק או בדין רשע. כמובן מתוך ידיעה אלו השלכות נוראיות ועצומות משפטי רשע יכולים להביא עלינו בפן הלאומי הרחב.
יש כמה פסקי צדק המובאים בשו"ע חו"מ שהוא ספר הפסיקה המסכם של כלל ישראל. הנוגעים לצורת ההתנהלות שהדין היה אמור להתנהל לפיו. בעיקרון הלכות אלו נוגעות לדיינים אולם בעקבות החשיפה התקשורתית לפרשייה הזאת יש צד שכל אחד יש בו בחינה של דיין ביחס האישי שלו לפרשה זו.
דבר ראשון מי יכול לדון. בשולחן ערוך חושן משפט הלכות דיינים סימן ג: "אין בית דין פחות משלשה. וכל שלשה נקראים בית דין, אפילו הדיוטות. פחות משלשה, אין דיניהם דין, אפילו לא טעו, אלא א"כ קבלום בעלי דינים או שהוא מומחה לרבים. ובזמן הזה אין דנין דין מומחה לרבים שידון ביחידי בעל כרחו של אדם כל שאינם שלשה ולא קבלום עליהם ואינם מומחים לרבים אפילו הם סמוכים בא"י, הודאה שמודים בפניהם כמי שמודה חוץ לבית דין, ויכולים להחליף טענותיהם שטענו בפניהם".
הלכה נוספת שנוגעת לכללים שהדיין צריך לנהוג בבואו לדון את הדין. בשולחן ערוך חושן משפט הלכות דיינים סימן י: "כל מי שבא לידו דין ומדמהו לדין אחר שבא לידו כבר ופסקו, ויש עמו בעיר גדול ממנו בחכמה ואינו נמלך בו, הרי זה בכלל הרשעים שלבם גס בהוראה". בשולחן ערוך חושן משפט הלכות דיינים סימן יז: "אסור לדיין לשמוע דברי בעל דין האחד שלא בפני בעל דין חבירו".
הדין של אחד שהחליט לדון שלא בצדק. בשולחן ערוך חושן משפט הלכות דיינים סימן כה: "אבל מי שאינו מומחה, ולא קבלו אותו בעלי דינים, אף על פי שנטל רשות, ה"ז בכלל בעל זרוע, ואינו בכלל הדיינים, לפיכך אין דינו דין, בין טעה בין לא טעה".
ובנוגע לקבלת עדויות. בשולחן ערוך חושן משפט הלכות עדות סימן כח: "אין שנים ראויין לקבלת עדות; ואם קבלו, לא עשו כלום". כלומר שצריך לפחות שלשה. בשולחן ערוך חושן משפט הלכות עדות סימן כח: "אין מקבלים עדות שלא בפני בעל דין; ואם קבלו, אין דנין על פיו".
אני מקווה שהדברים האלו קצת יחזירו כל מי שחוש מוסרי כל שהוא מפעפע בו לשפיות ביחס לפרשה זו.
וגם כאן אני רוצה לשאול האם הרב אליהו שליט"א נהג לפי כללים אלו או לא?. האם החשיפה התקשורתית ההמונית הזאת לפרטי פרטים לפי הגרסא שהוא מקבל תואמת את החוקים של התורה? אני לא משוכנע בכך. במיוחד שהוקם בי"ד שחתימה שלו עצמו מאשרת את הסכמתו לפסקי בית הדין. האם אין בדבר זה בכלל רשעים שלבם גס בהוראה? אהם אין זה בכלל בעל זרוע? אני לא יודע לענות על שאלות טבפרט שגם ביחס לדינו של הרב אליהו בעקבות המקרה הזה איני מוסמך לדון אבל תמיהות מכל מקום אני חושב שרשאים להעלות.
חושבני שהחשש היותר גדול שקיים פה וזה בין אם הרב טל יצא מוצדק בדינו ובין אם לא. הוא מכך שיש בציבור שלנו בעל השפעה כ"כ גדול שנוהג בנו כבשלו בלא להיות כפוף לכללי התורה בהלכות דיינים. האם אנחנו לא נותנים לא שליטה מוחלטת עלינו יותר ויותר שלא כרצון התורה?
לה' פתרונים.

דווח על תגובה לא ראויה
30.05.2019

17. למה להפריע לבית דין לעבוד??? (הייתי פעם בצפת)

לא קשור לרב טל בכלל, אבל אני לא מבין איך הרב אליהו יכול ככה להפריע לבית דין לפעול?? קשה וכואב.

דווח על תגובה לא ראויה
30.05.2019

18. מותר להאמין לרב אליהו? (הודיה צנעני)

איך אפשר להאמין לרב אחד שהולך נגד רב אחר? למה אין בית דין? ןאם הבית דין יהיה בעד הרב טל, אז לרב אליהו לא תיהיה בררה וכדי לא לצאת לא דובר אמת, הוא בלית בררה יגיד שהבית דין לא טוב.

דווח על תגובה לא ראויה
16.06.2019

19. חשוב! (מהקהילה הקדושה)

דיי! למה אתם מתעסקים בזה?! כדי לכם להיזהר.. אפשר לאבד עולם הבא בתגובה אחת!!! זה כבוד של רבנים גדולים וחכמים גם כלפי הרב אליהו וגם כלפי הרב טל!!!!

דווח על תגובה לא ראויה
19.06.2019

20. שופך דמים מנוול שכמוך (משה זכות)

מי התיר לך לשפוך דם ברבים???????????
(וזה בלי להיכנס לשאלה כמה אמת או שקר יש בדברים שלך)

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

 צילום: pixabay

תחזית לשבת: הקלה בעומס החום

קרא עוד