70 שנה לאחר שנפלה, אותרה לוחמת צה"ל

ליבקה שפר הי"ד נפלה בקרבות שהתחוללו בקיבוץ יד מרדכי, ימים ספורים לאחר הכרזת המדינה. יחידת איתור הנעדרים של צה"ל איתרה את שרידי גופתה, "עושים הכל על מנת להביא כל חלל באשר הוא לקבורה ראויה"

משה ויסטוך 06/05/18 20:35 כא באייר התשעח

70 שנה לאחר שנפלה, אותרה לוחמת צה"ל
ארכיון. בית עלמין, צילום: פלאש 90. דוד כהן

70 שנה לאחר שנפלה, אותרו שרידי גופתה של טוראי ליבקה שפר הי"ד, שנפלה בקרבות בקיבוץ יד מרדכי במהלך מלחמת העצמאות, כך הודיעה היום (ראשון) היחידה לאיתור נעדרים של צה"ל.

שפר הייתה לחללת צה"ל היחידה שמקום קבורתה לא נודע. היא נולדה בשנת 1914 בפולין ועלה לישראל ב-1939. עם עלייתה ארצה היא הצטרפה לגרעין קיבוץ יד מרדכי והייתה מבין מגניו במלחמת העצמאות.

במהלך הפגזות והסתערות מצרית על הקיבוץ, השוכן סמוך לרצועת עזה, שירתה שפר כמקשרת בין העמדות השונות. היא נפלה במהלך חילוץ פצוע, יחד עם חבר הקיבוץ טוראי יצחק רובינשטיין הי"ד.

ליבקה שפר

ליבקה שפרצילום: אתר יזכור

 
ראש הענף לאיתור נעדרים, סגן-אלוף ניר ישראלי, אמר כי "איתור נעדרי מלחמות העבר אינו מלאכה של מה בכך, אנשי הענף נדרשים לגילוי יוזמה, דבקות במשימה ומקצועיות רבה, והם באים מתחומי ידע רבים ומגוונים".

לדבריו, ביחידה "עושים הכל על מנת להביא כל חלל באשר הוא לקבורה ראויה, זו מחויבותו של צה"ל לחללים ולבני משפחותיהם . כל חקירה שמגיעה לידי סיום, משמעותית מאוד עבור המשפחה, עבור אנשי הענף העוסקים במלאכה ועבור צה"ל בכלל. זה נותן לנו את הכוח להמשיך הלאה, לפעול ולחקור ללא לאות, בשביל לסגור את החקירות של כמה שיותר חללים שמקום קבורתם לא נודע". 
 
בשבועות הקרובים ייסגר המעגל ויתקיים טקס גילוי מצבה במהלכו, לאחר 70 שנים, יתווסף שמה של ליבקה שפר הי"ד לקבר האחים בקיבוץ ניצנים. הטקס יתקיים בראשות ראש אגף כוח אדם, אלוף מוטי אלמוז.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר