48 שנים אחרי המלחמה: ספר התורה של הרב גורן חוזר לכותל המערבי

ספר התורה שנעלם למשך שנים ארוכות חזר בשנה האחרונה והוא יוכנס בטקס חגיגי לכותל המערבי יחד עם עוד 65 ספרים נוספים

נתנאל לייפר, כיפה 09/08/15 10:57 כד באב התשעה

48 שנים אחרי המלחמה: ספר התורה של הרב גורן חוזר לכותל המערבי
לע"מ, צילום: לע"מ

ביום רביעי יובא לכותל המערבי ספר התורה שנשא למקום הרב שלמה גורן ז"ל שהיה הרב הראשי לצה"ל בעת כיבוש הכותל לפני 48 שנים, כך דיווחה כרמלה מנשה ברשת ב'.

מדובר בספר שתרמה לצה"ל משפחתו של החלל ברוך שפירא שנהרג במלחמת השחרור וליווה את הרב גורן בכל המלחמות. בצה"ל הבטיחו למשפחה שהספר יונח במשכן קבע אך הספר הפך לחביב על הרב גורן שלא הוציא אותו מלשכתו במשך 18 שנים, שלאחריהן זכה ספר התורה לתהילת עולם כשהובא אל הכותל לקול תקיעת השופר של הרב הראשי לצה"ל. אלא שאז עקבותיו של הספר נעלמו למרות שאלות משפחת שפירא שחיפשו את הספר.

לטענת המשפחה הם פנו לרב גורן וביקשו ממנו להחזיר את הספר אולם הרב אמר כי קיבל מכתב ובו הוא מתבקש על ידי המשפחה לשמור את הספר אצלו. המשפחה לא ראתה מכתב שכזה והרב גורן הלך לעולמו לפני 20 שנה והספר לא נמצא. המשפחה נאבקה לקבל את הספר חזרה ולאחר מאבק ארוך הוא הושב לפני כשנה על ידי משפחתו של הרב גורן לצה"ל והוצב בפתח לשכת הרמטכ"ל. המשפחה המשיכה להיאבק שהספר יוחזר לשימוש ולאחר דין ודברים הספר יוכנס השבוע בטקס חגיגי.

בטקס המתוכנן בכותל המערבי תשוחזר כניסתו של ספר התורה במלחמת ששת הימים על ידי לוחמי הצנחנים ועמו יובאו עוד 65 ספרי תורה מרחבי העולם לזכר חללי "צוק איתן" ושאר מערכות ישראל. הטקס יתקיים בין השאר במעמד הנשיא, שר הביטחון, הרמטכ"ל, הרבנים הראשיים ומשפחת שפירא.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר