23 שנה לאחר שנגנב, השומרונים זכו לראות קלף ספר התורה העתיק

בשנת 1995 נגנבו 2 ספרי תורה מבית כנסת בשכם. לאחר שלאחרונה אותר במקרה קלף השייך להם והועבר לרשות העתיקות, ביקשו בני העדה לצפות בו. אחד מבכירי השומרונים: "יום שמח בחלקו מכיוון שאנחנו רואים רק חלק מהמגילה"

חדשות כיפה 26/09/18 09:59 יז בתשרי התשעט

23 שנה לאחר שנגנב, השומרונים זכו לראות קלף ספר התורה העתיק
מתקבצים לחזות בקלף העתיק והגנוב, צילום: רועי חדי

23 שנה לאחר שנגנבו, זכו בני העדה השומרונית לצפות בקלף מספר תורה בן כ-700 שנה אשר אותר במקרה ונשמר על ידי רשות העתיקות.

בשנת 1995 נגנבו שני ספרי תורה עתיקים מבית הכנסת השומרוני בשכם, מאז חיפשו השומרונים דרך, להשיב אליהם את הגניבה ולפני כחצי שנה חלה תפנית בפרשה.

במעבר הגבול בין ירדן לישראל, נמצא בתיקו של מטייל, קלף מתוך אחד מספרי התורה שנגנבו. הוא הועבר לרשות העתיקות, שם חקרו אותו אנשי המקום. לפני מספר חודשים, פנו ראשי העדה השומרונית לראש מועצת שומרון יוסי דגן, בבקשה לסייע להם, לראות את הקלף.

לפני מספר ימים, התקבצו סגן ראש המנהל האזרחי אורי מנדס, מנכ"ל רשות העתיקות ישראל חסון, דגן וראשי העדה השומרונית, במטרה לראות את הקלף העתיק. "ראינו היום קטע ממגילה קדומה של ספר תורה שנמצא בידי השומרונים בשנת 1991", אמר יפת מראשי העדה השומרונית בהתרגשות וציין כי "ב 21.3.95 נכנסו שלושה גנבים, לבית הכנסת בשכם, מתושבי שכם, וגנבו 2 ספרי תורה. אחד זו המגילה שממנה ראינו קטע קטן  והשני ספר תורה שלם. הספרים האלו הועברו לירדן. למרות כל המאמצים הם לא אותרו.

"עבורנו היום הזה הוא יום שמח בחלקו מכיוון שאנחנו רואים רק חלק מהמגילה. זה יום עצוב על מה שקרה למגילה, שעכשיו דפיה מפוזרים בכל העולם. זו היתה מגילה שהועתקה ע"י אחד הכהנים הגדולם והסופרים הגדולים ביותר שלו. אבישוע בן פנחס, בשנת 1362 לספירה. זה היה ספר קדוש מאוד  שהוצג בפני הקהילה במשך מאות שנים".

דגן הוסיף כי "זה רגע מאוד מרגש עבורנו. לא רק עבור העדה השומרונית". לדבריו, "קצת עצוב לראות ספר תורה עתיק כ"כ שנגנב לפני 23 שנה, קרוע, אך מצד שני אני שמח בשמחת העדה השומרונית, אני מקווה  שיום יבוא, ולעדה השומרונית יוקם מוזיאון ראוי לשמו, בו יוכלו להציג את הקלף העתיק והיקר".

עוד הוא אמר כי "במועצה האזורית שומרון מתייחסים לעדה השומרונית כחלק מאיתנו. אנחנו איתם בשמחות בחגים בפסח בשבועות, באבל בהלוויות בניחומים נמצאים איתם יום יום. הם חלק מהסיפור ההיסטורי של השומרון, ואנחנו שמחים לקחת חלק בדבר הזה. אני שמח שלהתיישבות יש חלק בסיוע בנושא הזה. אני סבור שנכון לאפשר לשומרונים לראות את ספר התורה ובהמשך מעבר לזה, לסייע להם להעביר להר גריזים את הקלף העתיק למקומו המקורי".

סגן ראש המנהל האזרחי אורי מנדס:  "לשמחתנו התאפשר וזכינו בימינו אלו למצוא חלק מאותו ספר תורה עתיק שומרוני. ביוזמה של ראש מועצת  שומרון, עם בקשה של הקהילה השומרונית, וועד הקהילה,  קיבלנו אירוח מרשות העתיקות, והם הסכימו לחשוף בפנינו חלק  מקטע ספר התורה שהתגלה. מה שחווינו כאן היום הוא אירוע מיוחד ומרגש, והעובדה שהשומרונים זוכים לראות את ספר התורה שלהם שבן יותר מ 700 שנה, זהו אירוע מרגש מאוד עבורנו"

מנכ"ל רשות העתיקות ישראל חסון אמר במקום: "אני רוצה להגיד לכם קודם כל תודה. על המורשת שהבאתם לנו. באירוע הזה,  אנחנו זוכים להיות שומרי האוצר, ששייך לכל אזרחי מדינת ישראל ואזרחי העולם. יש לנו כאן אוצרות מכל המינים כשהקלף הוא אחד הדברים היותר חשובים כאן. והוא מצטרף לאוסף של  1000 מגילות ועוד 27,000 חלקי מגילות שרשות העתיקות שומרת עבור העולם כולו. ועבור המורשת של כל אחד ואחד. הממצא שכאן מוצג לפניכם מצטרף לחבורה המיוחדת הזו. ואני רוצה שתרגישו שלא רק זה שלכם, אלא שכל מה שיש ברשותנו שייך לכם". .

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר