13 ספרי התורה הושבו לקהילה היהודית בקייב

המאבק המשפטי הממושך של הקהילה היהודית נגד הארכיון הלאומי של קייב הסתיים בניצחונה של הקהילה היהודית

נתנאל לייפר, כיפה 14/12/15 10:46 ב בטבת התשעו

13 ספרי התורה הושבו לקהילה היהודית בקייב
דוברות, צילום: דוברות

אחרי 80 שנה הוחזרו 13 ספרי תורה לקהילה היהודית בקייב. הממשל האוקראיני החזיר ביום חמישי האחרון במהלך טקס הדלקת נרות חנוכה 13 ספרי תורה שנלקחו מהיהודים כבר בשנות ה-30 על ידי המשטר הקומוניסטי. השבת הספרים לבית הכנסת הגדול בקייב התאפשרה הודות לחתימה של ראש ממשלת אוקראינה, ארסני יאצניוק, על צו המורה על החזרת הספרים, בתום מאבק משפטי ממושך בנושא.

בקהילה היהודית הביעו סיפוק רב על קבלת הספרים בחזרה לאחר מאמץ ארוך אותו ניהל רבה הראשי של אוקראינה, הרב משה אסמן מול הארכיון הלאומי של אוקראינה שהחזיק בספרי התורה הישנים.

בקייב ציינו, כי מי שסייע לאורך התהליך עד קבלת ההחלטה הוא חבר הפרלמנט היהודי גאריק לוגוינסקי שעומד גם בראש אגודת הידידות אוקראינה-ישראל.

טקס החזרת ספרי התורה היה ייחודי, כאשר באמצעו של טקס הדלקת נר חמישי של חנוכה בבית הכנסת הגדול של קייס, נכנסו 13 שרים וחברי פרלמנט בכירים בממשל האוקראיני כשהם מחזיקים בידיהם את ספרי התורה עטופים בטליתות. שר המשפטים פטרנקו פאבל נשא דברים במהלך הטקס ואמר: "אני גאה להחזיר את ספרי התורה לקהילה היהודית. זה שייך לכם. ספרי התורה הוחזרו הערב הביתה".

בטקס נכחו מנכ"ל בית הנשיא האוקראיני לוזקין בוריס, שגריר ישראל באוקראינה אליאב בלוצרקובסקי, נשיא הקונגרס היהודי באוקראינה, חבר הפרלמנט ואדים רבינוביץ' ובכירים נוספים. הרב אסמן הדגיש כי "מדובר ברכוש שהיה שייך לקהילה היהודית והוחרם בזמנו על ידי השלטון הקומוניסטי, כאשר כל השנים הוחזקו ספרי התורה בארכיון הלאומי".

אך אם לא די בכך, הטקס כלל רגע מרגש נוסף כשלכמה חברי קהילה הוענקו אותות "גאוות הקהילה". בין אלו שזכו לאות, נמצא גם מאיר פבלובסקי בנו המאומץ של כתב מגזין 'משפחה', אהרן גרנות, שנפצע קשה בפיגוע הדקירה ליד קריית ארבע לפני כחודשיים ועומד להתחתן בקרוב עם ארוסתו לה הציע נישואין לאחר ששוחרר מבית החולים.

(צילום: דוברות )

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר