מלחמת מגן וחץ
מלחמת מגן וחץ

ריאיון נשאר רק עובד אחד - המנהלת מקייקי כפר בלום: "זה הדבר הכי קשה"

מתוך מאה שלושים עובדים ואלפי מבקרים שהיו אמורים להיות במתחם הקייקים של כפר בלום, נותר רק עובד אחד. בראיון ל"חדשות כיפה" אומרת עדי כהן, סמנכ"לית האתר, כי החשש האמיתי הוא חוסר הוודאות והימשכות המלחמה, אך מביעה אופטימיות: "ייקח זמן לצפון להשתקם, אבל אנשים יבואו ויפרגנו. אנחנו נחזיק מעמד"

ישועה תורג'מן ישועה תורג'מן, חדשות כיפה 08/07/24 18:46 ב בתמוז התשפד

נשאר רק עובד אחד - המנהלת מקייקי כפר בלום: "זה הדבר הכי קשה"
קייקי כפר בלום, נשאר רק עובד אחד, צילום: ללא

תזכורת כואבת למצב בצפון אני מקבל עוד לפני השיחה. צליל החיוג של עדי כהן, סמנכ"לית קייקי כפר בלום, מכריז בקצב חגיגי על חווית השייט בצפון שמחכה לך מעבר לקו - הפוך ב-180 מעלות ממה שמחכה למי שיעז להגיע לאיזור. המצב בקייקי כפר בלום, אחת מאטרקציות החובה של כל ישראלי שעולה צפונה בקיץ, אינו שונה משאר העסקים בגליל ובגולן, הוא סגור, נטוש ומיותם מאורחים ועובדים. "אנחנו חיים במלחמה", אומרת עדי כשהיא עונה לטלפון.

"עכשיו ביולי, זה יום של אלפי אנשים"

"היום שקט, אבל המצב הוא כזה שכל יום יש אזעקות, יירוטים ונפילות באזור שלנו" היא מתארת את שגרת היום בכפר בלום. אני שואל אותה איך היה עובר עליה יום כזה לפני שנה בדיוק. "וואו, בשיא עונת הקיץ" היא עונה, "עכשיו ביולי, זה קייטנות וזה חם ומלא קבוצות, זה יום של אלפי אנשים".

קייקי כפר בלום, אלפי אנשים ביום

קייקי כפר בלום, אלפי אנשים ביום צילום: Michael Giladi,FLASH90

אם לדבר במספרים, אז יום כזה בימים כתיקונן היה מביא איתו בין שלושת אלפים לארבעת אלפים מבקרים ועוד כמאה ושלושים עובדים. "כבר ארבעה חודשים שהאתר היה אמור להיות פעיל ואנחנו לא עובדים. את העונה הקודמת בשנה שעברה סיימנו מוקדם מהרגיל, אנחנו עדיין עובדים באוקטובר ובנובמבר וזה לא קרה" היא אומרת.

איך זה מתנהל עכשיו, יש עובדים?

"כל העובדים יצאו לחל"ת ב-7 באוקטובר, כולם כולל כולם, יש לנו עובדים שהם מפונים ויש עובדים שהם לא מפונים שגרים פה באיזור. העסקנו בני נוער בחופש, היו לנו עובדים קבועים ועובדים עונתיים שכל שנה חוזרים" מתארת כהן את המצב. מכל אלה נותר רק עובד אחת: "הוא עושה תחזוקה ברמת הצביעה, ברמת הניקיון קצת, ברמת גינון, לא מעבר לזה".

למרות המצב הקשה, כהן מקפידה לשדר אופטימיות, אך מעלה חשש מרכזי אחד: "העונה הזו כבר אבודה אבל בעונה הבאה לקראת פסח, אני לא יודעת אם יהיה לי עובדים. אני מניחה שחלק מהעובדים מצאו פתרונות, חלקם עזבו את האזור ואולי לא יחזרו", היא אומרת אך מוסיפה: "אבל אנחנו נמצא, אנחנו עסק שרוצים לבוא לעבוד בו. יהיה בסדר".

השריפות בצפון

השריפות בצפון, זה משפיע על הכל". צילום: רשות הטבע והגנים

"זה עסקים, זה תחנות דלק, זה תיירות, זה מסחר, זה הכל"

בין כל הקשיים נמצא גם העול הכלכלי וההפסדים הגדולים של האתר הסגור, "נזק כלכלי של מיליונים" אומרת כהן. אבל דווקא הנושא הכלכלי פחות מטריד אותה: "אנחנו מול רשות המיסים, מהבחינה הזו של מקדמות וכזה, אין בעיה. אנחנו, למזלנו, עסק שיודע להחזיק את עצמו. העניין הוא שזה ייקח זמן". המחסור בעובדים הוא הבעיה העיקרית: "החשש העיקרי הוא מתי זה ייגמר, אנחנו תשעה חודשים אחרי ולא רואים את הסוף. שזה הדבר הכי קשה".

"בתור אחת שעובדת כבר עשרים שנה בתחום התיירות, זה מאוד מאוד מאוד קשה לראות את המצב הזה. אפילו במלחמת לבנון השנייה זה היה לחודש, כואב לראות חבל ארץ כזה יפה ככה. זה לא רק משפיע על האזור שלנו ועל התיירות, זה משפיע על הכל. עסקים, תחנות דלק, תיירות, מסחר, הכל וזה כואב".

החיים אחרים מאחורי קו ראש פינה

מה הקשיים איתם אתם מתמודדים?

"אין פה חיים" היא קובעת. "הכל סגור, קריית שמונה, שזו העיר הקרובה אלינו, נטושה. כל העסקים כמובן סגורים, שירותי רפואה אי אפשר לקבל בקריית שמונה. כל דבר מצריך נסיעה החוצה" היא מתארת. ואיך העולם נראה כשעוברים את קו האש? "כשאתה מגיע לקו ראש פינה, החיים הם אחרים לגמרי. זה בסדר ששאר המדינה חיה, אבל את המינימום מי שנשאר באזור הזה לא מקבל. לכן זה כבר מתחיל להיות קשה, כי תשעה חודשים אחרי, באותו מצב, זה כבר איפשהו מייאש".

מטיילים

"התיירות בצפון תחזור", צילום: פלאש 90. הדס פרוש

כהן מוסיפה: "זה כואב שאתה ככה יוצא החוצה ואתה רואה את הכבישים ריקים, והנחל ריק, פשוט לא נעים. אני מקווה לפתוח את שנת הלימודים כמו שצריך, כי גם חינוך לא היה פה כמו שצריך. בתי הספר עבדו עם ילדי הישובים הלא מפונים, שזה מעט מאוד. ולא היו מורים. ובקיצור, הכל נפגע".

"התיירות בצפון תחזור לעצמה"

יש חשש שאנשים לא יחזרו לחופשות בצפון?

"אנחנו, הישראלים, שוכחים מהר" היא קובעת. "אני מניחה שכשהמצב ייגמר, גם אם הוא ייגמר עוד חודש, חודשיים, שלושה, יהיה פרק זמן עד שנפתח את העונה, אנשים כבר ישכחו, ירצו לפרגן לצפון. בסופו של דבר, זה חבל ארץ מדהים במדינה שלנו, מלא מים, קייקים, יש את זה רק בצפון. כך שאנשים ירצו לבוא ולפרגן לעסקים בצפון, התיירות בצפון תחזור לעצמה".