חסר תקדים: השטח השרוף בצפון - יותר מתל אביב, בני ברק ורמת גן יחד

על פי נתוני רשות הטבע והגנים, מתחילת השנה נשרפו בשטחי צפון הארץ כ-104,679 אלף דונם, כאשר מחצית מהשריפות התחוללו בשטחי שמורות טבע וגנים לאומיים ומחצית ביערות ובשטחים פתוחים. בכל רחבי הארץ נשרפו כ-193,212 אלף דונם

חדשות כיפה חדשות כיפה 07/07/24 15:20 א בתמוז התשפד

חסר תקדים: השטח השרוף בצפון - יותר מתל אביב, בני ברק ורמת גן יחד
השריפות בצפון, צילום: רשות הטבע והגנים

השריפות שהתחוללו בין הימים חמישי-שישי לאחר המטח הגדול מלבנון, כילו כ-12,660 דונם, מתוכם כ-7,500 דונם בגולן ו-4,600 דונם בגליל העליון. שריפות אלו מהוות כ-12% מכלל השריפות עד כה בצפון ישראל מתחילת השנה.

193,212 אלף דונם נשרפו ברחבי הארץ

מתחילת השנה, נשרפו בכל רחבי הארץ כ-193,212 אלף דונם, כאשר האזור שנפגע בצורה המשמעותית ביותר הוא אזור הגולן, עם כ-50 אלף דונם שנשרפו, ואחריו הגליל העליון עם כ-43 אלף דונם שנשרפו. ד"ר עמית דולב, אקולוג מחוז צפון ברשות הטבע והגנים: "השריפות האלו הן אירוע קשה וטראומתי לשטח, אנחנו מדברים על עצמת אש אדירה וחום רב, בעלי החיים מנסים לברוח, אבל לא כולם מצליחים".

תיעוד מהשריפות בצפון

תיעוד מהשריפות בצפון, צילום: כב"ה צפון

"ההבדל המשמעותי הוא העצימות וההיקף, הם גדולים הרבה יותר"

עוד הוסיף: "בעלי החיים הקטנים לא מסוגלים לברוח מהלהבות, ולכן חלקם נחנקים או נשרפים מהעשן, או מתים מחום. לצומח, בייחוד לעצים, ייקח זמן רב לחזור לגודל שהיו. הצמחייה העשבונית שנשרפת אמנם נראה אותה משתקמת כבר בחורף הקרוב, אבל היא מהווה אוכל לבעלי חיים רבים שחיים בתא השטח, לכן כמויות המזון הזמין בקיץ עבור החיות מצטמצם דרסטית. אנחנו מכירים שריפות כל שנה באזור הזה ובעונה הזו, ההבדל המשמעותי הוא העצימות וההיקף, הם גדולים הרבה יותר".