תגלית נדירה: הספינה הקדומה ביותר בעולם התגלתה בים העמוק - וזה כאן אצלינו

מטען ספינה מלפני יותר מ- 3,300 שנה ובו מאות קנקנים שלמים, נחשף במרחק של כ-90 ק"מ מהחוף ובעומק של כ- 1.8 ק"מ בקרקעית הים התיכון. התגלית הדרמטית מלמדת לראשונה על יכולות ניווט מרשימות של הקדמונים | צפו התיעוד המרשים

חדשות כיפה חדשות כיפה 20/06/24 09:07 יד בסיון התשפד

תגלית נדירה: הספינה הקדומה ביותר בעולם התגלתה בים העמוק - וזה כאן אצלינו
קנקן עתיק שהוצא מהמים, צילום: חברת אנרג'יאן

תגלית עולמית: מטען ספינה מלפני יותר מ-3,300 שנה (מאות 13-14 לפנה"ס), ובו מאות קנקנים שלמים, נחשף בעומק של כ-1.8 ק"מ, בקרקעית הים התיכון. מטען הספינה תגלה במהלך סקר סביבתי שגרתי שביצעה חברת הפקת הגז הטבעי אנרג'יאן, המפעילה בישראל את מאגרי הגז "כריש", "תנין" ו"קטלן". הוא זוהה על ידי רשות העתיקות כמטען גדול של קנקני אגירה כנעניים, המתוארך לתקופת הברונזה. זוהי הספינה הקדומה ביותר בעולם שהתגלתה בים העמוק.

מצוקה ימית או היתקלות עם פיראטים: הסיבה לטביעת הספינה

לדברי יעקב שרביט, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות, "נראה שהספינה נטרפה כתוצאה ממצוקה שנקלעה אליה בסערה ימית, או אולי באירוע של היתקלות עם פיראטים – תופעה שידועה מתקופת הברונזה. זוהי הספינה הטרופה הראשונה והקדומה ביותר שהתגלתה עד היום בים העמוק במזרח הים התיכון, במרחק של כ- 90 ק"מ מקו החוף. מדובר בסנסציה ברמה עולמית: התגלית מלמדת על יכולות ניווט מרשימות של הקדמונים - כאלה שאפשרו את חציית הים התיכון ללא כל קשר עין אל החוף - שכן ממרחק זה רואים רק קו אופק מסביב. סביר להניח, שהניווט נעשה באמצעות גרמי השמים – בעזרת חישוב זוויות השמש והכוכבים".

הקנקנים בעומק הים

הקנקנים בעומק הים צילום: חברת אנרג'יאן

"כחלק מהפעילות השוטפת שלנו לגילוי והפקה של גז טבעי בים העמוק, אנו עורכים סקרים לבחינת פרמטרים סביבתיים שונים, תוך שימוש ברובוט תת-ימי מתקדם, שסוקר את קרקעית הים", אומרת ד"ר קרנית בכרטן, ראש צוות סביבה באנרג'יאן, "באחד הסקרים שנערכו לפני כשנה, זיהינו מראה לא שגרתי של מה שהיה נדמה כמקבץ גדול של כדים שנחו על פני הקרקעית. אנו נמצאים בקשר שוטף עם רשות העתיקות, וכאשר שלחנו אליהם את התמונות התברר שמדובר בתגלית מרעישה, יותר ממה שכל אחד מאיתנו היה יכול לדמיין".

ספינה טרופה באורך של כ-12-14 מטרים

מרשות העתיקות הגיעו לסקור את האתר על גבי האונייה "אנרג'יאן סטאר", המצוידת באמצעים טכנולוגים לביצוע עבודות בעומקים אלו. החברה תכננה הליך עבודה מורכב וייחודי שנוהל על ידי מומחים מטעמה לפעילות בים העמוק, ואף בנתה את כלי העזר שיאפשרו הוצאה של הממצאים בשלמותם תוך סיכון מינימלי למכלול כולו.

הקנקנים לאחר שנמשו מהמים

הקנקנים לאחר שנמשו מהמים צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות.

"מסקירת האתר ומיפויו באמצעות הרובוט, היה ברור כי מדובר בספינה טרופה באורך של כ-12-14 מטרים, שנשאה בתוכה מאות קנקנים שרק חלקם נראו על פני השטח. נראה כי בקרקעית הבוצית קבורה גם שכבה שניה של קנקנים, וככל הנראה חלקים מגוף העץ של הספינה קבורים עמוק בתוך הבוץ". אומר שרביט.

הכילו שמן, יין ומוצרי חקלאות אחרים כגון פירות

לאורך יומיים של הפלגה, נמשו מהעומק לצרכי מחקר ע"י צוות המומחים של אנרג'יאן, שני קנקנים שלמים משתי נקודות מצדי המטען במטרה לצמצם ככל הניתן את ההפרעה באתר. "קנקנים מסחריים כמו אלה שזוהו במטען הספינה, שימשו ככלי קיבול המותאם לטלטול ולשינוע סחורת זולה ורבת כמות, ובד"כ הכילו שמן, יין ומוצרי חקלאות אחרים כגון פירות. גילויים של קנקנים בכמות כה גדולה במטען ספינה אחת, מעיד על קשרי מסחר ימיים בכמויות משמעותיות מארץ מוצאם, לארצות המזרח הקדום שלחופי הים התיכון", אומר שרביט.

הוצאת הקנקנים מהקרקעית

הוצאת הקנקנים מהקרקעית צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

שאול צמח, מנכ"ל אנרג'יאן ישראל, מתייחס להחלטת החברה להוציא לפועל מבצע כה מורכב לטובת הוצאת ממצאים ארכיאולוגיים מעומק הים: "הקשר עם רשות העתיקות הוא חלק בלתי נפרד מהחיבור של אנרג'יאן אל הקהילה ומייצג את המחויבות שלנו לחברה ולסביבה. במשימה המורכבת הזו הצוותים שלנו הוכיחו מקצועיות יוצאת מגדר הרגיל, ואנו שמחים להיות שותפים לתגלית משמעותית בסדר הגודל הזה".