הרמטכ"ל: ביקורת מתוך צה"ל על הדרג הבכיר? לשמור אותה בתוכנו

הרמטכ"ל השתתף בטקס סיום קורס פיקוד ומטה "אלון" שנקטע בגלל המלחמה. בנאום שנשא העביר ביקורת על גיוס החרדים, הזכיר את חשיבות האחדות במבצע חילוץ החטופים, והודה כי יש ביקורות נוקבות מתוך המערכת עצמה

חדשות כיפה חדשות כיפה 13/06/24 20:02 ז בסיון התשפד

הרמטכ"ל: ביקורת מתוך צה"ל על הדרג הבכיר? לשמור אותה בתוכנו
הרצי הלוי בטקס היום, צילום: דובר צה"ל

טקס סיום קורס פיקוד ומטה "אלון" מחזור ע׳, התקיים הערב (ה׳) במחנה ׳דיין׳. את הקורס מסיימים 50 חניכים וחניכה אחת, העתידים להתחיל את תפקידיהם כמפקדי גדודים, טייסות ופלגות. הקורס שהחל לפני כשנה, נעצר לאחר כארבעה חודשים, בשל מלחמת "חרבות ברזל". החניכים התייצבו ביחידות הלוחמות, והשתתפו במלחמה בכל גזרות הלחימה - ביבשה, באוויר ובים.

הרמטכ"ל על הביקורות מתוך צה"ל: "לשמור את השיח הזה בתוכנו"

במהלך הטקס נאם הרמטכ"ל הרצי הלוי והתייחס למבצע לחילוץ החטופים שהתרחש בשבוע שעבר: "שני תנאים חייבים להתקיים כדי לאשר מבצע כזה ולא פחות מכך כדי לבצע אותו: שותפות איכותית בין כלל הגורמים, ומפקדים ולוחמים ערכיים ומוכשרים. שני אלה הביאו את ההצלחה הזו. בשותפות מצוינת בתוך צה"ל, ובין צה"ל לשב"כ ולימ"מ. זה אינו תקדים, את אותה השותפות אנו רואים מיומה הראשון של המלחמה באינספור סיפורי גבורה ומנהיגות בקרב המפקדים והלוחמים בצה"ל".

הוא אף התייחס לביקורת הנוקבת הנשמעת מתוך צה"ל על התנהלות הדרג הבכיר, ואמר: "לאחר חודשים של לחימה עצימה, אך טבעי הוא שהכוחות והמפקדים נותנים ביטוי לאתגרים בשיח כן וביקורתי, שיש בו גם שאלות נוקבות. הוא חשוב והוא חלק בלתי נפרד מאחריותו וממנהיגותו של המפקד. השיח הזה יהיה בקרוב חלק מאחריותכם גם כמפקדי יחידות. יש לאפשר שיח כזה בפתיחות ובאומץ, לשמר אותו ולשמור אותו בתוכנו. בל נשכח לרגע כי הניצחון נתון בידיהם של היוזמים נחושים והמתמידים, הניצחון נתון בידי מי ששורותיהם מלוכדות".

"אין לנו את הזכות לשקול האם להתגייס או לא"

"כשאני מביט עליכם מכאן, אני נוכח עד כמה הביטוי צבא העם הוא מוחשי וממשי. אתם התייצבתם למלא את חלקכם בהגנה על המדינה ללא שאלות וללא תנאים. זו התמצית הערכית עליה אנחנו מחנכים בצה"ל, והיינו רוצים לראות אותה בכל חלקי החברה הישראלית" רמז לחוק הגיוס. "כחברה שוחרת חיים המצויה במלחמה, אין לנו את הזכות לשקול האם להתגייס או לא. צבא העם רלוונטי מתמיד - זה נכון מקצועית, וזה נכון לא פחות מכך ערכית".