מצרים שינתה בחשאי את התנאים - המו"מ לשחרור החטופים קרס

דיווח: על פי מספר גורמים המעורים בפרטים, נחשף כי מצרים שינתה את תנאי עסקת החטופים וכשחמאס הודיע שהוא מוכן לעסקה מיידית, היא לא הייתה באותו מתווה שישראל וארה"ב העבירו. ראש ה-CIA, שהיה מעורב במשא ומתן, הגיב בכעס

חדשות כיפה חדשות כיפה 22/05/24 07:35 יד באייר התשפד

מצרים שינתה בחשאי את התנאים - המו"מ לשחרור החטופים קרס
הפגנה בעד שחרור החטופים, צילום: Miriam Alster,Flash90

המשא ומתן לשחרור החטופים: על פי שלושה גורמים המעורים בפרטי העסקה, נחשף כי לאחר שהועברו למצרים התנאים לעסקת חטופים מצד ישראל וארה"ב, סגן ראש המודיעין המצרי שינה את תנאי העסקה בחשאי וכשחמאס הודיע שהוא מוכן לעסקה מיידית, היא לא הייתה אותו מתווה שישראל וארה"ב העבירו. כשהתברר כשההסכם שונה בלי ידיעתו, ראש ה-CIA ביל ברנס הגיב בכעס. כך דווח ב-CNN.

הפגנה בעד העסקה, אמש

הפגנה בעד העסקה, אמש, צילום: Itai Ron,Flash90

מקור המחלוקת בין חמאס לישראל - אורך הפסקת האש

כזכור, בתחילת החודש דווח כי השיחות על עסקת החטופים שהחלו בקהיר, במקביל לכניסה הישראלית לרפיח, נקטעו בפתאומיות. המשלחות חזרו זו אחר זו למדינתן, וגורמים המעורים בפרטי המשא ומתן טענו כי סוגיית רפיח היא שמשפיעה על המשא ומתן. עם זאת, דווח כי למעשה מקור המחלוקת בין חמאס לישראל היה אורך הפסקת האש.

על פי הדיווח שפורסם ב-CNN, שלושה מקורות המעורים בפרטים טענו כי חמאס ביקש מישראל הפסקה בת 12 שבועות בשלב הראשון של העסקה, במקום ששת השבועות שהיו בהצעה המקורית. בישראל חששו כי הפסקה בסדר גודל כזה תוביל למעשה להפסקת הלחימה, וסירבו.