מלחמת מגן וחץ
מלחמת מגן וחץ

בצל ההודעה של האג - בשורות טובות מסעודיה: "זה קרוב מאוד"

היועץ לביטחון לאומי סאליבן הודיע כי ארה"ב הצליחה להשיג התקדמות משמעותית בשיחות לגבי נורמליזציה בסעודיה: "אצטט את הסעודים שאמרו שזה קרוב מאוד"

חדשות כיפה חיים גרבי, חדשות כיפה 20/05/24 22:06 יב באייר התשפד

בצל ההודעה של האג - בשורות טובות מסעודיה: "זה קרוב מאוד"
ג'ון קירבי ונשיא סעודיה, צילום: murathakanart / Shutterstock.com, Leib Abrams/Flash90

דובר המועצה לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון קירבי, עדכן הערב (ב') על התקדמות משמעותית במגעים להסכם נורמליזציה בין ישראל לסעודיה. לדברי קירבי, היועץ לביטחון לאומי ג'ייק סליבן הצליח להשיג התקדמות משמעותית במגעים בין ארה"ב לסעודיה. "זה כמעט סופי. אנחנו מאמינים שאנחנו קרובים ומאמינים שזה יכול להוביל למדינה פלסטינית" אמר קירבי והוסיף: "אצטט את הסעודים שאמרו שזה קרוב מאוד".

מקורבו של הנשיא ביידן: סיימנו 90% מההסכם מול ערב הסעודית

כזכור, מקורבו של הנשיא ביידן, תומאס פרידמן חשף בתחילת החודש בניו יורק טיימס כי ארה"ב וערב הסעודית סיימו 90% מהסכם ברית ההגנה ההדדית בין המדינות ועתה נותרו שלושה נושאים בלבד עליהם המדינות יידרשו להסכים.

הנושאים שבמחלוקת: תוכנית הגרעין של סעודיה והתחייבות למכירת נפט בדולר

לפי פרידמן הנושאים שטרם נסגרו בברית ההגנה הם: דרכי השליטה של ארה"ב בתכנית הגרעין האזרחית שתקבל סעודיה במסגרת ההסכם, האם וכיצד יוגדר מרכיב ההגנה ההדדית בין שתי המדינות, באופן מפורש וברור כמו בהסכם ארה"ב-פין, או באופן עמום יותר כמו בהסכם ארה"ב-טיוואן. נושא נוסף שטרם הוסכם שייך לתחום הכלכלי - האם ערב הסעודית תתחייב להמשיך למכור נפט בדולר ארה"ב ולא תעבור בעתיד לתמכר במטבע הסיני המתחרה.

הדרישות של סעודיה: יציאה מעזה, הקפאת בנייה והקמת מדינה פלסטינית תוך 3-5 שנים

בהמשך דבריו חשף מקורבו של ביידן כי שתי המדינות מבינות שהממשלה הנוכחית לא תוכל לנקוט בצעדים שיאפשרו נורמליזציה בין ישראל לסעודיה, מה שיקשה על אישור ההסכם בקונגרס. הדרישות של סעודיה כוללות בין היתר יציאה מעזה, הקפאת בנייה של ההתיישבות ביו"ש ויציאה למסלול של 3-5 שנים בדרך להקמת מדינה פלסטינית. במסגרת הדרישות, גם הרשות הפלסטינית תידרש לבצע רפורמות וזאת כדי להפוך אותה לגוף שלטוני שהפלסטינים סומכים עליו ורואים בו לגיטימי ואילו ישראל רואה בו שלטון יעיל.

ההסכם יאושר בלי ישראל - עם סעיף שיפתח אפשרות לנורמליזציה בהמשך

גם בארה"ב וגם בסעודיה, כותב פרידמן, מבינים שהממשלה הנוכחית לא תוכל לאשר את הדרישות הסעודיות הנחרצות להתקדמות לקראת מדינה פלסטינית ולכן, בממשל האמריקאי שוקלים לסיים את ההסכם כבר עכשיו, תוך שבין תנאי העסקה ייקבע שסעודיה תנרמל את היחסים עם ישראל ברגע שלישראל תהיה ממשלה שתסכים למלא את התנאים של סעודיה-ארה"ב.