בג"צ הכריע בוויכוח: הרמטכ"ל יאלץ לאפשר למבקר המדינה לתחקר את צה"ל

לאחר שמבקר המדינה נזף, והרמטכ"ל התנגד - בג"צ הכריע כי אין לדחות את קיום הביקורת על תפקוד צה"ל במלחמה ולפניה. מתניהו אנגלמן מסר: "מצפה מהרמטכ"ל להורות לאנשיו לקיים את החובה המוטלת עליהם"

חדשות כיפה חדשות כיפה 13/05/24 16:41 ה באייר התשפד

בג"צ הכריע בוויכוח: הרמטכ"ל יאלץ לאפשר למבקר המדינה לתחקר את צה"ל
הרמטכ"ל בצפון, צילום: דובר צה"ל

מבקר המדינה הודיע לפני תקופה כי יתחיל לתחקר את צה"ל על אירועי ה-7 באוקטובר, לפניו, ואחריו. בתגובה לכך ביקש הרמטכ"ל לדחות את הביקורת כיוון שסבר שזהו אינו הזמן המתאים, ונשלחה עתירה לבג"צ בבקשה להוציא צו ביניים שידחה את קיום הביקורת. היום (ב') הוחלט בבג"צ לדחות את העתירה.

"מצפה מהרמטכ"ל להורות לאנשיו לקיים את החובה המוטלת עליהם"

"נוכח החלטת בג"ץ מהיום לדחות את הבקשה להוציא צו ארעי כלפי הביקורת בצה"ל" מסר מבקר המדינה מתניהו אנגלמן לרמטכ"ל, "מבקר המדינה מצפה מהרמטכ"ל ומכלל הגורמים המבוקרים להורות לאנשיהם לקיים את החובה המוטלת עליהם מכוח חוק-יסוד מבקר המדינה ולשתף פעולה באופן מלא עם נציגי משרד מבקר המדינה, בדומה לגופי הביטחון האחרים".

כזכור, הויכוח בין מבקר המדינה לרמטכ"ל החל לאחר שהאשים המבקר את הרמטכ"ל כי הגורמים בצה"ל אינם משתפים פעולה עם הביקורת. בתגובה, הוגשה עתירה לבג"צ בבקשה לדחות את העתירה לבינתיים, ואנגלמן הגיב לדבר העתירה וטען כי "הגישה הדיכוטומית אותה מציע צה"ל היא בלתי סבירה באורח קיצוני, ותוצאתה עלולה להיות אי-קיום ביקורת מכל סוג ומין בצה"ל, משך תקופה ארוכה מאד".