מלחמת מגן וחץ
מלחמת מגן וחץ

גנץ מתחייב: מפוני הצפון יחזרו לביתם עד ספטמבר

השר וחבר הקבינט בהצהרה רשמית הערב בה הוא מודה כי ישראל לא הצליחה עד כה להשלים את מטרות הלחימה. בנוסף הוא התחייב לחזרת מפוני הצפון לביתם עד פתיחת שנת הלימודים, ותוקף את בן גביר וחברי הממשלה: "מצופה מהמנהיגות שתתעלה לגודל השעה"

חדשות כיפה חדשות כיפה 21/04/24 16:20 יג בניסן התשפד

גנץ מתחייב: מפוני הצפון יחזרו לביתם עד ספטמבר
גנץ, יתקע את המינוי של בן גביר?, צילום: Chaim Goldberg,Flash90

השר וחבר הקבינט בני גנץ, יצא היום (א') בהצהרה ארוכה לקראת חג הפסח, בה הודה כי מדינת ישראל טרם הצליחה להשיג את מטרות הלחימה על אף ההצלחות, התחייב ליצור חלופה לשטונית לחמאס, הבטיח להחזיר את מפוני הצפון לביתם עד ספטמבר, ותקף ישירות את חברי הממשלה: "מצופה מהמנהיגות שתתעלה לגודל השעה, דיונים קריטיים לקידום מטרות המלחמה חייבים להתקיים, גם בשבתות וחגים".

ישיבת הקבינט, ארכיון

ישיבת הקבינט, ארכיון, צילום: לשכת ראש הממשלה

"עוד לא השלמנו את יעדינו, עוד לא הצלחנו"

"מאז שמחת תורה, מדינת ישראל כאובה ועצובה, וגם נחושה וחזקה. גם בימים האלו, כמו בכל דור ודור, אנו נאבקים במגוון חזיתות, ובעזרת העוצמות שלנו כעם וכחברה – גם הפעם נוכל לאויבינו. יש לנו הישגים בשדה הקרב. השבנו חלק מבנותינו ובנינו לגבולם, חיסלנו רבים מבכירי חמאס, פגענו ביכולותיו הצבאיות, וגבינו מחיר משמעותי מחיזבאללה. הוכחנו גם שלישראל עליונות טכנולוגית וביטחונית, ובעזרת ידידותנו בלמנו את איראן" הזכיר.

עם זאת, הדגיש כי "צריך לומר לציבור הישראלי באופן ישר וכן, שעוד לא השלמנו את יעדינו ובראשם השבת החטופים והתושבים לבתיהם. עוד לא הצלחנו – אבל ממש לא ויתרנו. ולעולם לא נוותר. זו האחריות שלנו כהנהגה".

צה"ל בעזה

צה"ל בעזה, צילום: דובר צהל

מחויבים לייצר חלופה שלטונית לחמאס

עוד הוא אמר: "פגשתי בשבועות האחרונים חטופות וחטופים ששבו. אי אפשר לדמיין את מה שעברו. כל מנהיג צריך להקשיב להם, ולהבין איזו חובה מוסרית דחופה ועליונה עומדת בפנינו. בשבועות האחרונים, המערכת כולה, ואני באופן אישי, ממשיכים בחיפוש דרכים שיאפשרו להחזיר את חטופינו. שוחחתי על כך באופן אישי עם מנהיגים בעולם ובאזור. אנו בונים מנופי לחץ נוספים – מדיניים, צבאיים וכלכליים. מחבלי חמאס, רוצחים אכזריים, צריכים לדעת שהם לא חסינים בשום מקום – לא במנהרות, ולא במלונות פאר".

הפצצת צה"ל בעזה

הפצצת צה"ל בעזה, צילום: Atia Mohammed,Flash90

"אנחנו מחויבים לייצר חלופה שלטונית לחמאס. זו משימה קריטית שמשרתת את שתי מטרות המלחמה בעזה: השבת החטופים, וגריעת היכולות השלטוניות והצבאיות של חמאס. בהקשר הזה - הקואליציה האזורית בהובלת ארצות הברית שהוכיחה את עצמה נגד איראן, חייבת להיות חלק מתוכנית הפעולה שלנו להיפוך אסטרטגי במזרח התיכון, וחלק מהיום שאחרי ברצועת עזה. למהלך הצבאי, חייב להצטרף מהלך מדיני".

גנץ מתחייב: לפתור את העימות בצפון עד ספטמבר

"בזירה הצפונית, אנו מתקרבים לנקודת ההכרעה באשר לאופן הפעולה בהמשך הדרך הצבאית. זו הזירה האופרטיבית עם האתגר הגדול והדחוף ביותר, וכך עלינו להתייחס אליה" טען. "אני פונה מכאן למפונים, שיעשו גם את ליל הסדר מחוץ לבתיהם, ומבטיח – אנחנו רואים אתכם, מכירים בקושי העצום ובאומץ הגדול שלכם. אנחנו נפעל כדי להחזיר אתכם הביתה בביטחון, עוד לפני פתיחת שנת הלימודים" הבטיח.

קריית שמונה - עיר רפאים

קריית שמונה - עיר רפאים, צילום: Ayal Margolin,Flash90

"שרים שפוגעים בביטחון המדינה – לא צריכים לשבת בקבינט"

"פסח הוא החג שבו חלום החירות שלנו כעם החל להתגשם. צעדנו 40 שנה במדבר. יכולנו לאתגרים והקשיים בדרך, בזכות האמונה, ובזכות מנהיגות שידעה להוביל את העם ברגעי משבר. גם כעת, אנו נלחמים על זכותנו לחירות, ועל זכותנו להתקיים כעם וכחברה. ומצופה מהמנהיגות שתתעלה לגודל השעה. שרים שפוגעים בביטחון המדינה – לא צריכים לשבת בקבינט" אמר ורמז לסערה שהתחוללה סביב אמירתו של השר איתמר בן גביר.

בן גביר,יוצא  נגד הודעת לשכת נתניהו

בן גביר,צילום: Chaim Goldberg,Flash90

"דיונים קריטיים לקידום מטרות המלחמה חייבים להתקיים, גם בשבתות וחגים. לחטופים אין זמן, החיילים לא עוצרים בשדה הקרב, כך גם צריכים לנהוג המדינאים. עלינו לתת דוגמה אישית, ובוודאי שלא לעסוק בפילוג או בניסיונות להעביר חוקים והחלטות שפוגעים בביטחון ובאינטרסים המדיניים שלנו. עלינו להתמקד בלחימה ובשותפות של כולם, אסור לנו להעדיף מגזר או קבוצה. האחריות שלנו כמנהיגים היא עצומה - עלינו להיות ראויים לה".