אזהרה לציבור: חשש שתוסף התזונה גרם למוות צרכנים

משרד הבריאות מזהיר את הציבור מפני שימוש בתוספי תזונה המיוצרים על ידי חברת Kobayashi Pharmaceutical ומכילים את הרכיב Red yeast rice. החשש: חמישה מקרי מוות וכ-100 מקרי אשפוז של צרכני המוצר

חדשות כיפה חדשות כיפה 02/04/24 19:28 כג באדר ב'

אזהרה לציבור: חשש שתוסף התזונה גרם למוות צרכנים
תוסף תזונה, אילוסטרציה, צילום: Ground Picture,Shutterstock

משרד הבריאות מזהיר את הציבור משימוש בתוספי תזונה המיוצרים ע"י חברת Kobayashi Pharmaceutical שמכילים את הרכיב Red yeast rice (אורז שהותסס ע"י שמר), זאת בעקבות דיווח ממשרד הבריאות ביפן על חשש לקשר אפשרי בין צריכת תוספי התזונה לחמישה מקרי מוות ולכ-100 מקרי אשפוז של צרכנים ביפן שסבלו מפגיעה בכליות לאחר שימוש במוצרים. לפי הדיווח, מבוצע ביפן הליך ריקול של המוצרים.

תוסף התזונה

תוסף התזונה צילום: משרד הבריאות

תוסף התזונה לא מאושר לשימוש בישראל

רכיב ה-red yeast rice שנמצא בתוספי התזונה האמורים לא מאושר לשימוש בתוספי תזונה בישראל ועל כן, הוא לא מצוי בדרכי השיווק החוקיות. עם זאת, מבקש המשרד לעדכן את הציבור על החשש לקשר אפשרי בין האירועים ביפן לבין צריכת הרכיב האמור בתוספי התזונה. במשרד הבריאות לא התקבלו דיווחים על אנשים שרכשו את תוספי התזונה מהאתרים השונים או שנזקקו לטיפול רפואי לאחר צריכתם.

יש לציין כי לצורך יבוא מסחרי של תוספי תזונה לישראל נדרש אישור מוקדם משירות המזון הארצי במשרד הבריאות. במסגרת הגשת הבקשה לאישור, נדרש היבואן להמציא סימוכין לבטיחות המוצר ולעמידתו בדרישות חקיקת המזון.