"לא ניתן לקבל את העובדה שצוערות בצה"ל ישמרו על מחבלים שהשתתפו בפשעים מיניים"

מבקר המדינה התייחס לדיווחים לפיהם צוערות בקורס קצינים שמרו על מחבלי נח'בה ומתח על כך ביקורת חריפה | בן גביר: "קורא לרמטכ"ל ושר הביטחון לפעול כמו שב"ס - ולהפסיק את שירות החיילות כסוהרות"

חדשות כיפה חדשות כיפה 02/04/24 13:57 כג באדר ב'

"לא ניתן לקבל את העובדה שצוערות בצה"ל ישמרו על מחבלים שהשתתפו בפשעים מיניים"
נשים בשטח, ארכיון , צילום: Hadas Parush/Flash90

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן השתתף היום (ג') בוועידת שוק ההון לחיסכון ארוך טווח שהתקיימה באילת. בפתח דבריו, התייחס המבקר לפרסומים מהימים האחרונים לפיהם צוערות בקורס קצינים קיבלו פקודה לשמור על מחבלי הנוח'בה. זאת לאחר שלפני כשנה פורסם דוח על מוגנות חיילות חובה, בו נכתב כי סוהרות בשירות חובה חוו הטרדות מיניות מצד אסירים ביטחוניים.

הטרדות מיניות מצד אסירים ביטחוניים כלפי חיילות החובה

לדברי המבקר אנגלמן, "ראיתי פרסומים לפיהם צה"ל הטיל על צוערות בקורס קצינים לשמור על מחבלי הנוח'בה שנשבו. הדבר עומד בניגוד לדו"ח מוגנות חיילות שפרסמנו לפני קצת יותר משנה ומלמד שלא הופקו הלקחים מהדו"ח הנוקב.

"בדו"ח עלה כי קיים יחס מטריד בעל אופי מיני מצד האסירים הביטחוניים כלפי חיילות החובה בשירות בתי הסוהר וכי קיים היעדר גיבוי מצד הדרג הפיקודי לסוהרי החובה בעבודה מול אסירים ביטחוניים. לאחר שצוותי הביקורת נפגשו עם חיילות חובה ששירתו בכל בתי הכלא שבהם כלואים אסירים ביטחוניים, נמצא בשאלונים ששלחנו כי 38 אחוז מהן חוו פגיעה מינית אחת או יותר".

"לא ניתן לקבל את העובדה שצוערות בצה"ל ישמרו על מחבלים שהיו שותפים בפשעים מיניים"

"לא ניתן לקבל את העובדה שלאחר שמדינת ישראל נכוותה בעבר ממחבלים כלואים שמטרידים מינית סוהרות חובה, יטילו על צוערות בצה"ל לשמור על מחבלים שהיו שותפים בפשעים מיניים ב-7 באוקטובר. אם נצרף את העדויות אל אלו שנשמעו מהיום ובעת האחרונה, על חטופות שחוו וחוות הטרדות מיניות - הכתובת רשומה על הקיר. אני קורא לשר הביטחון ולרמטכ"ל לשנות את ההחלטה ולא להציב את הצוערות בפני סיכון מיותר להטרדות מיניות".

בן גביר: להפסיק את שירות הסוהרות של רוצחי הנח'בה

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, בתגובה לדברי מבקר המדינה: "דבריו של מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן לפיהם 38% מהחיילות ששמרו על רוצחי הנוחבה העידו כי הוטרדו- מוכיחים כי ההחלטה שעשיתי עם כניסתי לתפקיד להוציא את החיילות בשירות חובה מהאגפים הביטחוניים, כהחלטה נכונה ומוצדקת מאין כמוה. אני קורא לשר הביטחון והרמטכ"ל, המופקדים על החיילות, לנהוג כמו שב"ס ולהפסיק את שירותם כסוהרות של רוצחי הנוח'בה".