גורמים מדיניים: "הסיכוי להסכם גרעין עם איראן – קלוש"

מהפך בהערכות הישראליות: במערכת המדינית סבורים כי חתימת ההסכם "מתרחקת בקצב הולך וגדל". בכיר ישראלי: מטרת הנסיעה של היועץ לביטחון לאומי, ד"ר אייל חולתא, לוושינגטון - תיאום היערכות לאפשרות שההסכם לא ייחתם לבסוף

חדשות כיפה 26/04/22 07:24 כה בניסן התשפב

גורמים מדיניים: "הסיכוי להסכם גרעין עם איראן – קלוש"
צילום: vanchai tan / Shutterstock.com

ארה"ב ואיראן קיימו מגעים שקטים בניסיון לצמצם פערים, נשקלה השארת כוח קודס ברשימת ארגוני הטרור - והוצאת יתר גופי משמרות המהפכה מתוכה, אך נראה כי החתימה על הסכם הגרעין מתרחקת. כך מתפרסם בישראל היום.

"האפשרות שהצדדים יחתמו על הסכם בעתיד הנראה לעין, הולכת ומתרחקת בקצב אקספוננציאלי"

כאמור, תפנית דרמטית בהערכה הישראלית באשר לסיכויי החתימה על הסכם גרעין בין איראן למעצמות. שני גורמים במערכת המדינית אמרו כי כעת נראה שהסיכויים להסכם נמוכים ואפילו אפסיים. אותם גורמים הדגישו כי עדיין ייתכן מהפך מפתיע, שבסופו תהיה חתימה על הסכם הגרעין, אך "האפשרות שהצדדים יחתמו על הסכם בעתיד הנראה לעין, הולכת ומתרחקת בקצב אקספוננציאלי", כדברי אחד המקורות.

עד לפני כחודש, ההערכה הרווחת במערכת המדינית והביטחונית בישראל הייתה כי ארה"ב ואיראן יחתמו על הסכם גרעין. הערכה זו התבססה על הלהט של הממשל האמריקני לחזור להסכם המקורי משנת 2015, אשר רבים מבכירי הממשל הנוכחי היו בין מנסחיו. ברוח זו, ארה"ב ויתרה לאיראן בסוגיות רבות, מה שהוביל להתפטרות שניים מבכירי צוות המשא ומתן האמריקני.

רשימת הדרישות האיראניות

טיוטת הסכם כבר הושגה, מועד לחתימה על ההסכם כבר היה על הפרק, אולם בשיחות וינה הצדדים נפרדו בהמתנה לתשובה מטהרן. איראן, מצידה, לא השיבה כי היא דוחה את ההסכם וגם לא כי היא מאמצת אותו, אלא העלתה שורה של תנאים חדשים ובראשם הוצאת משמרות המהפכה מרשימת ארגוני הטרור.

כזכור, בשבוע שעבר  סוכנות הידיעות האיראנית פארס הודיעה כי שלושה סוכני מוסד נעצרו ברפובליקה האסלאמית בפרובינציה סיסתאן ובלוצ'סתאן שבדרום-מזרח המדינה. כלי תקשורת איראניים כי המעצר הגיע לאחר שהשלושה היו מעורבים בהעברת מידע ומסמכים מסווגים.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר