מלחמה באירופה

סקר: רוב הישראלים סבורים שצריך להגביל את כמות הפליטים שנכנסים למדינה

סקר שערך מכון 'דיירקט פולס' קבע כי 67% מהישראלים מתנגדים למתן מעמד לפליטים אוקראינים. המרכז למדיניות הגירה: "רוב מובהק סובר שאין להעניק לפליטים שקיבלו מקלט על אדמת אירופה ואינם זכאי חוק השבות מעמד קבע בישראל"

חדשות כיפה 10/03/22 12:24 ז באדר ב'

סקר: רוב הישראלים סבורים שצריך להגביל את כמות הפליטים שנכנסים למדינה
פליטים אוקראינים, צילום: Fotoreserg

המלחמה באוקראינה נמשכת זה היום ה-15 וזרם הפליטים האוקראינים ממשיך לזרום מחוץ למדינה המופגזת, אחד היעדים אליהם נמלטים האוקראינים הוא מדינת ישראל, רבים מבין הנמלטים יהודים או כאלה שזכאים  להיכנס ארצה במסגרת חוק השבות, אך יש לא מעט כאלה שהינם גויים גמורים והזיקה שלהם לארץ קלושה עד לא קיימת, חלקם יכלו לקבל מקלט במדינות אירופה ובוחרים להגיע בכל זאת ארצה, ויש גם פליטים שלא קיבלו מקלט באירופה ומנסים את מזלם בישראל. 

69% אחוז מהנשאלים סברו כי יש לקבוע מכסה ברורה לכמות הפליטים שייקלטו בישראל

בסקר שנערך על ידי דיירקט פולס, עולה כי רוב הציבור בישראל סבור כי המדינה לא צריכה להעניק מעמד קבע לפליטים שאינם זכאי שבות מעמד קבע בישראל.  בנוסף -  69% אחוז מהנשאלים סברו סבור כי יש לקבוע מכסה ברורה לכמות הפליטים שייקלטו בישראל, בעוד רבע מהציבור סבור כי יש לקלוט את כולם.  עם זאת בדבר קליטת פליטים בכללם בישראל הציבור חצוי, כאשר -49% בעד קליטת פליטים בישראל  לעומת 47% המתנגדים לקליטתם בארץ. 

על אף המוכנות של הציבור להשקיע בצעדים הומניטריים למען הפליטים האוקראינים, קליטתם בארץ היא הצעד הפחות מועדף – רק 6% מהישראלים תומכים בכך, בעוד 56% מהישראלים סבורים שיש לתעדף הקמת בתי חולים שדה והעברת ציוד הומניטרי למתחמים מחוץ לאזור המלחמה ו-35% מהנשאלים מעדיפים סיוע ממוקד ליהודים באוקראינה ולארגונים המסייעים להם.

49% מהציבור בעד לבטל את הערבות שנגבתה מהפליטים

בשאלת התניית הכניסה של פליטים מהמלחמה באוקראינה לישראל בזכאות לחוק השבות הציבור די חצוי – 49% תומכים בהתניה בחוק השבות, לעומת 46% שסבורים שלא צריך לבדוק זכאות כזו. לעומת זאת, ישנו רוב קטן (50%) הסבור כי העובדה שפליטי אוקראינה זכאים לקבלת מקלט על אדמת אירופה צריכה להוביל להקשחת עמדות מקבלי ההחלטות בנוגע למשבר, לעומת 44% הסבורים כי המדינה צריכה לפתוח את שעריה לכלל האוקראינים המבקשים מקלט. 


על פי הסקר הציבור גם תומך בביטול הערבות שנגבתה מפליטים שהגיעו ארצה ללא זיקה לאזרח ישראלי. 54% מהנשאלים סבורים כי אסור למדינה לדרוש ערבות כזו, לעומד 38% שמאמינים שדרישת הערבויות הייתה מוצדקת. 

המרכז למדיניות הגירה: על מקבלי ההחלטות לפעול בהתאם לעמדות רוב הציבור


מהמרכז למדיניות הגירה הישראלית נמסר: "הציבור בישראל מגויס לטובת סיוע במשבר ההומוניטרי באוקראינה, ובכלל זאת קליטת פליטים. עם זאת, רוב מובהק סובר שאין להעניק לפליטים שקיבלו מקלט על אדמת אירופה ואינם זכאי חוק השבות מעמד קבע בישראל. הרוב המוחץ מעדיף שהסיוע ההומניטרי הישראלי יינתן במדינות המוצא - ולא באמצעות קליטת פליטים בארץ. המתווה החדש, הכולל מכסות קשיחות לקליטת פליטים, זוכה לתמיכה ציבורית רחבה. על נציגי הציבור ומקבלי ההחלטות לפעול בהתאם במציאות הומניטארית מורכבת זו בהתאם לעמדות רוב הציבור תוך עמידה על ביצור זהותה היהודית של המדינה".


המדגם נערך על ידי שלמה פילבר וצוריאל שרון באמצעות Direct Polls LTD עבור המרכז למדיניות הגירה ישראלית, בתאריך ה- 8 במרץ 2022, באמצעות מערכת דיגיטלית בשילוב פאנל, בקרב 615 נדגמים בוגרים (18+) טעות הדגימה הסטטיסטית 4.2%+- בהסתברות של 95%.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר