התכנית הלאומית לשוויון מגדרי יוצאת לדרך: "הכנסת האבות למשוואה"

הממשלה תדון היום בשורת צעדים כחלק מהחלטה לקידום שוויון מגדרי, שהתקבלה כבר לפני כעשור. המלצת המשרד לשוויון חברתי היא לפעול להתאמת שוק העבודה להורים - ללא תלות במגדר | השרה מירב כהן: ""בואו נגרום לשוק התעסוקה להיות מותאם לנשים וגברים כאחד"

אלעד הומינר, חדשות כיפה 06/03/22 08:45 ג באדר ב'

התכנית הלאומית לשוויון מגדרי יוצאת לדרך: "הכנסת האבות למשוואה"
צילום: shutterstock

התוכנית הלאומית לקידום שוויון מגדרי תוצג היום (א') בישיבת הממשלה על ידי השרה לשוויון חברתי, מירב כהן הממונה על הרשות לקידום מעמד האישה, כך פורסם ב"ישראל היום". כהן תציג את המלצות הצוות הבין-משרדי, הכולל נציגים ממספר רחב של משרדי ממשלה, פועל בשיתוף ארגוני חברה אזרחית, ומתווה עקרונות מנחים לגיבוש תכנית לקידום השוויון המגדרי.

לתכנית ארבע נקודות מרכזיות: אלימות, ייצוג הולם, תעסוקה והטמעת חשיבה מגדרית. המלצות הוועדה יהוו בסיס לתכנית הממשלתית לקידום נשים ושוויון מגדרי, שאותה תרכז הרשות לקידום מעמד האישה יחד עם יתר משרדי הממשלה. החלטת הממשלה מספר 2331 לקידום שוויון מגדרי, התקבלה כבר לפני כעשור.

איזון בין הבית לעבודה

אחד הצירים המרכזיים ביותר הוא ציר התעסוקה, משום ששם ישנם פערים המשמעותיים ביותר. לדברי גורמים במשרד, פערי השכר המגדריים עומדים על כ-32%, וייתכן כי משבר הקורונה הביא להחמרה בציר הזה. על פי הפרסום, שיעור המנכ"ליות במשק עולה בקצב איטי, ועומד על כ-20% בלבד.

מחקר שפורסם לאחרונה במשרד האוצר, מלמד כי ההערכה היא שצמצום הדרגתי בפער המגדרי בשוק התעסוקה יכול להביא לגידול של כ-34 מיליארד שקלים בתוצר הלאומי בשנת 2030.

על כן, המלצת המשרד לשוויון חברתי היא לפעול להתאמת שוק העבודה להורים - ללא תלות במגדר. לדוגמה: באמצעות התאמת לוח חופשות מערכת החינוך ליומן העבודה, גיבוש תכנית לאומית להורדת שעות העבודה במשק, חופשת לידה לאבות. בנוסף, תתקיים תכנית שתעניק כלים ל"הכנסת האבות למשוואה", אשר יאפשרו לגברים לקחת חלק פעיל יותר בחיי המשפחה ובעבודות הבית.

השרה כהן אמרה ל"ישראל היום" כי היא מאמינה שהמהפכה האמיתית תבוא מהכנסת הגברים לתוך המשוואה. "בואו נגרום לשוק התעסוקה להיות מותאם להורים, נשים וגברים כאחד. אם נייצר שוק תעסוקה שפוי יותר - פחות נשים ייאלצו להקריב את הקריירה שלהן לטובת חיי המשפחה, וגם אבות יזכו להיות מעורבים יותר בחינוך ילדיהם".

"כדי לחולל שינוי אמיתי, עלינו לעשות עבודה עם כל משרדי הממשלה, כך שכל משרד יביא את הערך המוסף שלו ויטמיע את החשיבה המגדרית בתוכניות העבודה שלו. החל ממרחב ציבורי מואר ומוגן עבור נשים, דרך התאמת תוכני מערכת החינוך להצגת עשייה נשית לאורך ההיסטוריה, וכלה בהסרת חסמים שמונעים מנשים להתקדם בעבודה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר