מחקר חדש: חיסון הורים נגד נגיף הקורונה מספק הגנה משמעותית גם לילדיהם

תוצאות מחקר שערך "מכון כללית מחקר" מלמדות כי חיסון שני הורים במנת חיסון שלישית הפחית את הסיכון להדבקה ב-58.1%, בעוד חיסון של הורה אחד בלבד במנת בוסטר הפחית את הסיכון להדבקה ב- 20.8% בקרב ילדים שגרים באותו בית

אלעד הומינר, חדשות כיפה 28/01/22 08:02 כו בשבט התשפב

מחקר חדש: חיסון הורים נגד נגיף הקורונה מספק הגנה משמעותית גם לילדיהם
מתווה בידודים חדש במערכת החינוך, צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

המחקר הגדול ביותר שבחן את ההשפעה של חיסוני הורים על הדבקת ילדיהם, ונערך על ידי "מכון כללית למחקר", התפרסם אתמול (ה') בכתב העת הרפואי Science. המחקר בחן את השפעת החיסון בתקופת הגל הרביעי שהזן הדומיננטי בישראל היה זן הדלתא. תוצאותיו מלמדות כי ישנו הבדל ניכר בין חיסון הורה אחד במנת חיסון שלישית, מנת הבוסטר, לחיסון שני הורים במנה השלישית.


 
מכון המחקר של כללית, בשיתוף חוקרים מאוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת בן-גוריון ואוניברסיטת תל-אביב, ניתחו את אחד ממאגרי המידע הגדולים בעולם הבריאות, ובחנו את ההגנה העקיפה שניתנת לילדים לא מחוסנים באמצעות חיסון הוריהם בחיסון נגד קורונה של חברת פייזר. במחקר עלה כי חיסון הורה אחד עם מנה שלישית מפחית את הסיכון להדבקה ב-20.8%, בעוד שחיסון שני הורים בבוסטר הפחית את הסיכון להדבקה ב-58.1%.

בין החודשים יוני-לאוקטובר 2021, פקד את ישראל גל קורונה שהזן הדומיננטי בו היה דלתא. במהלך תקופה זו, המחברים בדקו נתונים של 181,307 ילדים שבאותה עת היו מתחת לגיל חיסון (גיל 11 ומטה) מ-76,621 משקי בית שונים, והשוו הורים שחוסנו במנה שלישית למול הורים שקבלו רק שתי מנות לפחות חמישה חודשים לפני כן.

בדיקת אנטיגן שלילית |

בדיקת אנטיגן שלילית | צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

ההשפעה העקיפה של חיסון ההורים היא עקבית

המחברים בדקו גם את השפעת החיסון בתקופת הגל הראשון, בין דצמבר 2020 למרץ 2021, כשאלפא היה הזן  הדומיננטי. במהלך תקופה זו המחברים חקרו 400,733 נבדקים שהיו מתחת לגיל חיסון (גיל 15 ומטה) באותה עת מ-155,305 משקי בית שונים. הם השוו הורים לא מחוסנים כלל להורים שקיבלו שתי מנות של חיסון ומצאו שההגנה העקיפה של חיסון הורים על ילדיהם חזקה אפילו יותר מהממצאים במהלך גל הדלתא.

בהסתכלות על תת-קבוצות ספציפיות, החוקרים מצאו שההשפעה העקיפה של חיסון ההורים היא עקבית על פני משקי בית בגדלים שונים ועל פני קבוצות גיל שונות של ילדים, לרבות בקרב ילדים בגילאי 0-2 ו–3-6 שנים,  אשר גם כיום אינם מועמדים לחיסון. בנוסף, המחקר בחן את המנגנונים בהם פועל אפקט זה והראה שלא רק שלהורה מחוסן יש סיכויי הדבקה נמוכים יותר, אלא שאם בכל זאת נדבק, סיכוייו להדביק אחרים פחותים.
 
תוצאות המחקר מראות כי חיסון הורים מעניק הגנה משמעותית לילדים המתגוררים באותו משק בית. תוצאות אלו מחזקות את חשיבות הגברת החיסונים בקרב אוכלוסיית הזכאיות לחיסון על מנת לסייע בבלימת התפשטות מגפת הקורונה, ולהגן על אלו שאינם יכולים להתחסן.


(ראש הממשלה בנט מקבל את מנת החיסון השלישית)

רן בליצר: "הורים מחוסנים במנה השלישית מספקים הגנה משמעותית מהדבקה לילדיהם הלא מחוסנים"

"המחקר שפורסם ב-Science מצביע על כך שהורים המחוסנים במנה השלישית מספקים הגנה משמעותית מהדבקה לילדיהם הלא מחוסנים", אמר הפרופסור רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר ומנהל מערך החדשנות של כללית. "המחקר בחן וכימת מספר מנגנונים בהם מוקנית אותה הגנה בלתי-ישירה מהורים מחוסנים לילדיהם, ביניהם עדות לסיכויי הדבקה נמוכים יותר מהורים מחוסנים אשר נדבקו בקורונה (זן דלתא וקודמיו), זאת בהשוואה להורים לא מחוסנים שנדבקו בקורונה, בסיכון להדביק את ילדיהם הלא מחוסנים", הסביר בליצר.

פרופסור בן רייס, ראש קבוצת הרפואה המנבאת בבית חולים לילדים של בוסטון, ובית הספר לרפואה בהרווארד, אמר: "בייחוד במשפחות עם ילדים צעירים מדי מכדי לקבל את החיסון, מחקר זה מספק עדות ברורה לחשיבות חיסון ההורים – המגנים בכך לא רק על עצמם, אלא גם מספקים הגנה חשובה לילדיהם". 

ד"ר דניאל נבו, מרצה בכיר בחוג לסטטיסטיקה וחקר ביצועים באוניברסיטת תל-אביב, אמר כי "התוצאות ממחקר זה מדגימות כיצד ניסוח מדויק של שאלות סיבתיות, ומענה עליהן בשיטות המתאימות בשימוש במאגרי מידע עשירים, מובילים לתשובות בעלות ערך. אנחנו כעת צעד אחד קרוב יותר להבנת ההשפעה הכוללת של חיסונים על האוכלוסייה".
 
המחקר שהתאפשר בזכות תרומת משפחת ברקוביץ' לשיתוף הפעולה המדעי בין הרווארד ומכון כללית למחקר, ערכו: ד"ר סמאח חאיכ, ד"ר גלית שחם, יתיר בן שלמה, ד"ר אלדד קפטן ,ד"ר נעה דגן, פרופ' רן בליצר וד"ר נועם ברדה ממכון המחקר של כללית. פרופ' מארק ליפשיץ מבית ספר לבריאות הציבור באוניברסיטת הארוורד, פרופ' בן רייס מבית החולים לילדים בבוסטון ובית הספר לרפואה באוניברסיטת הארוורד, וד"ר דניאל נבו מאוניברסיטת תל-אביב.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר