המפכ"ל על פרשת NSO: "אם הייתה חריגה מנהלים - נפעל לשיפור ולתיקון"

לאחר שטען כי הפרטים העולים מתחקיר כלכליסט, לפיו בוצעו מעקבים לא חוקיים אחר אזרחים, אינם נכונים, רב ניצב קובי שבתאי במסר מפויס. "קראתי לעיתון בסמוך לפרסום הראשון בעניין להעביר לידינו פרטים קונקרטיים אשר יאפשרו לבדוק את האירועים"

חדשות כיפה 20/01/22 12:51 יח בשבט התשפב

המפכ"ל על פרשת NSO: "אם הייתה חריגה מנהלים - נפעל לשיפור ולתיקון"
קובי שבתאי, צילום: Michael Giladi/Flash90

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ יעקב שבתאי, הגיב היום (ה') לתחקיר של העיתון "כלכליסט" שפורסם בתחילת השבוע, לפיו בשנים האחרונות בוצעו מעקבים חריגים נגד אזרחים שונים, על ידי משטרת ישראל, אשר נעשו באמצעות תוכנת NSO המשמשת משטרים שונים ברחבי העולם ועיקר השימוש בה הוא נגד טרור. 

NSO

NSO צילום: shutterstock

"משטרת ישראל קשובה לכל ביקורת עניינית והחל ממועד הפרסום, החלה בדיקה פנימית קפדנית, שלא העלתה כל ממצא המלמד על חריגה לכאורה מהוראות הדין", אמר המפכ"ל, "קראתי לעיתון בסמוך לפרסום הראשון בעניין, ואני שב וקורא גם כעת, להעביר לידינו פרטים קונקרטיים אשר יאפשרו לבדוק את האירועים הנטענים. יחד עם זאת, המשטרה בראשותי לא תסתפק בכך, והבוקר הנחיתי שוב את כלל הגורמים הרלוונטיים, להמשיך ולהעמיק בבדיקות, מעבר לבדיקות שכבר נעשו, של כלל הפעולות, גם בהתייחס לשנים עברו. כל זאת, ייעשה בשיתוף פעולה הדוק עם היועץ המשפטי לממשלה, על מנת לוודא כי לא הייתה חריגה כלשהי מהנהלים, לרבות בתקופה בה טרם שימשתי כמפכ"ל". 

"האמצעים הטכנולוגיים בהם המשטרה משתמשת מסייעים להצלת חיים" 

בתגובתו הראשונה לעניין, עם מועד פרסום הכתבה, טען המפכ"ל כי מבדיקה שערכה המשטרה חלק מהמקרים שעלו בתחקיר אינם נכונים. "בין השאר, לא התבצע שימוש בכלים מסוג זה מול מפגיני הדגלים השחורים, טלפונים של ראשי רשויות ומעקב אחרי גורמים המתנגדים למצעד הגאווה. פרטים אלה אינם נכונים". אולם היום כאמור, עם תגובתו המפורטת, הוא מודיע כי, "אם וככל שיתברר כי היו מקרים נקודתיים בהם הייתה חריגה מנהלים - נפעל לשיפור ולתיקון, וזאת בשקיפות מלאה, ובשיתוף פעולה עם כל הגורמים הרלוונטיים. לא נשלים עם חריגה כלשהי מהוראות הדין, במידה ויימצא שהייתה כזו". 

"חשוב להדגיש, האמצעים הטכנולוגיים המתקדמים בהם משטרת ישראל עושה שימוש הם גורם ראשון במעלה בסיכול ומניעת פשיעה חמורה. אמצעים אלה משמשים במקרים רבים להצלת חיים - פשוטו כמשמעו. הם משמשים את המשטרה לסיכול פגיעה בחפים מפשע, איתור עברייני מין (בפרט בעבירות פדופיליה), ובהתחקות אחר יעדים מסכני חיים בניסיון למנוע עבירות רצח ופגיעה בגוף, טרם שעבירות אלה בוצעו. לפיכך, כל ניסיון לייצר דה לגיטימציה סביב עצם השימוש בכלים המתקדמים הללו, עלול ליטול מהמשטרה את יכולותיה להתמודד בהצלחה עם אתגרי הפשיעה בעת הזאת, וממילא להביא לפגיעה בביטחון האישי של כל אזרח ואזרח". 

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר