פרוייקט הסקי הדתי

כמעט מציאותי לראשונה בעולם: תרגיל לאומי המדמה התפרצות קורונה יתקיים בישראל

האירוע שקיבל את השם "תרגיל אומגה" יתקיים מחר ויבחן מוכנות ארצית להתמודדות עם זן קטלני חדש של נגיף הקורונה. ראש הממשלה: "ניצחנו את הגל הרביעי ואנחנו במגמת יציאה מזן הדלתא אך עלינו להשאיר את האצבע על הדופק ולהיערך לכל תרחיש"

חדשות כיפה 10/11/21 21:21 ו בכסלו התשפב

צילום: Olivier Fitoussi/Flash90
צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ראש הממשלה נפתלי בנט יוביל מחר (ה') תרגיל לאומי שיבחן את ההיערכות הארצית להתפרצותו של זן קורונה חדש שטרם התגלה. התרגיל ייערך במתכונת של "משחק מלחמה" וקיבל את השם "תרגיל אומגה"  בתרגיל ישתתפו מנכ"לי משרדי הממשלה ונציגי הגופים המקצועיים, ממונה הקורונה, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, יו"ר ועדת החוקה, נציגי המטה לביטחון לאומי (מל"ל) ונציגי צה"ל, פיקוד העורף ועוד.

התרגיל יתבצע במתכונת של "משחק מלחמה" כסימולציה בין-אירגונית בדרגים בכירים לצורך תרגול ההתמודדות הלאומית עם זן חדש – זן "אומגה" – שטרם התגלה במדינת ישראל. על מנת לדמות מצב אמת, התרגיל ייערך בשלושה מושבים שידמו מעבר בין התרחישים השונים. בתוך כך, יתקיימו הערכות מצב משרדיות ובין-משרדיות, במסגרתן ייסקרו הנתונים ויוצגו המלצות לפעולה, ובתומן תתקיים הערכת מצב מתכללת, במהלכה יסכם ראש הממשלה וינחה את כלל הגופים להמשך הפעילות.

ראש הממשלה נפתלי בנט

ראש הממשלה נפתלי בנט צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

התרגיל יעסוק במספר היבטים, וייבחנו המנגנונים המקצועיים השונים תחת מצבי קיצון לאורך שלבים שונים ובניהם:

היבטים בריאותיים: ניטור, מעקב, בקרה והתראה בעת התפתחות וריאנט חדש ומסוכן, ריצופים, בחינת מוגנות ע"י החיסון, חקירות אפידמיולוגיות, בדיקות, ספיקה בבתי חולים, רכש ייעודי, מבצעי בדיקות המוניות, רכש תרופות ייעודיות וחיסונים (מנת דחף/ חיסון אחר וכו').

מערכת החינוך: שמירה על בריאות התלמידים, סגירת בתי ספר במוקדי התפרצות, התאמת מתווה הפעילות במערכת החינוך (כיתות ירוקות וגנים ירוקים, קפסולות, לימודים מרחוק). נתב"ג ומעברי הגבול: מדיניות יציאה וכניסה, סגירת מעברים סלקטיבית בהתאם לנסיבות. הסברה ותקשורת: העברת מידע לציבור והגברת השקיפות, מענה לשיח ברשת, תרגול מערך ההסברה הלאומי.

"מדינת ישראל במצב מצוין, ניצחנו את הגל הרביעי ואנחנו במגמת יציאה מזן הדלתא. אבל, במקביל, אנחנו תמיד צופים פני עתיד ונערכים להמשך המערכה. אנחנו לא 'מקפלים ציוד' ולא סוגרים את מערכי הניהול ואת סדר הכוחות נגד הנגיף, אלא להיפך – ממשיכים לתרגל ולאתגר את עצמנו". אמר ראש הממשלה ביחס לתוכניות ההערכות כנגד הנגיף. בנט סיכם ואמר כי "בעוד שבעולם מצב הקורונה הולך ומידרדר, ישראל בטוחה ומוגנת. כדי לשמור על כך, ועל המשך שגרת החיים הרציפה, עלינו להשאיר את האצבע על הדופק ולהיערך לכל תרחיש".
 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר