בלאק פריידי | המומחים ממליצים כך תערכו קניות ברשת בצורה בטוחה

שופינג IL, יום הרווקים הסיני, הבלאק פריידי והסייבר מאנדיי הם הימים המרכזיים לקניות באינטרנט. הונאות ונוכלויות ברשת הן דבר נפוץ, בכדי לא ליפול בהן מפרסם מערך הסייבר הלאומי המלצות ועצות

חדשות כיפה 24/11/21 19:03 כ בכסלו התשפב

בלאק פריידי | המומחים ממליצים כך תערכו קניות ברשת בצורה בטוחה
קניות באינטרנט, צילום: shutterstock

לרגל ימי הקניות המרוכזים באינטרנט, מפרסם היום (ג') מערך הסייבר הלאומי שורה של המלצות לקנייה בטוחה ולאמצעי זהירות מהונאות ומהתחזויות ברשת. כמדי שנה, חלה עלייה במספר אתרי האינטרנט המתחזים לאתרי קניות וכן בניסיונות דיוג, המאופיינים בהצעות מפתות המגיעות בדרכים שונות.

מנתונים שהתקבלו עולה כי רק בשנה האחרונה נרשמו מעל ל-1,300 עמודים מתחזים ורק בחודש אוקטובר האחרון, התקבלו כ-120 דיווחים על אתרים מתחזים שטירגטו ישראלים.

לפני שאתם רוכשים ברשת  מומלץ לשאול את עצמכם שבע שאלות לפני הקנייה, שהתשובות עליהן יסייעו לכם להבין האם הקנייה שלכם בטוחה.

שבעת השאלות שכדאי לשאול רגע לפני הרכישה

איך הגעת לאתר או לישומון?

האם כתובת האתר תקינה?

האם כתובת האתר מתחילה ב-HTTPS?

האם יש שגיאות חריגות או ניסוח לקוי?

האם פרטי ההתקשרות באתר תקינים?

האם מדובר באתר או יישומון  אמינים?.

בעת תשלום בכרטיס אשראי – האם מופיע תקן PCI DSS לשמירה על מידע רגיש?

כך ניתן לבדוק ולזהות אתרים מתחזים

בדיקת אמינות האתר – מומלץ לבדוק את סדרת השאלות הבאות:

- האם יש ברשת סקירה או חוות דעת (review) אודות האתר, ואם כן - האם יש סקירות רבות. סקירות בודדות הן סימן מחשיד
- האם יש לאתר גם עמוד ברשתות החברתיות עם נפח פעילות - עמוד ללא פעילות רבה סימן מחשיד נוסף
- האם האתר מעוצב בצורה לא מקצועית, האם מכיל למשל שגיאות כתיב או ניסוח לשוני לקוי
- האם האתר מספק דרכי התקשרות מלאים כגון מספר טלפון פעיל. ממצאים שליליים מסוג אלו עשויים להעיד על אתר מתחזה.

הגעה ישירה לאתר ולא באמצעות קישורים - ככלל, מומלץ להגיע ישירות לאתר על ידי חיפוש בלתי תלוי, ולא דרך קישורים שמופצים בהודעות שונות.

https – מומלץ לשים לב שכתובת האתר בדפדפן מתחילה עם https ולצידה מופיע סמליל של מנעול סגור. למתקדמים - לבדוק במנעול בשורת הכתובת את תוקף תעודת ה- SSL. חשוב לציין שלא כל אתר המתחיל עם https או המכיל סמליל מנעול הוא אכן אתר בטוח ועדיין ייתכן שמדובר באתר לא מאובטח או מתחזה, לכן, חשוב לבדוק את הסימנים הנוספים שצוינו כאן.

בדיקת כתובת האתר - שימו לב לאיות שם האתר. לעיתים תוקפים משתמשים בשם מוכר תוך שיבוש קל של האיות, כגון במקום asus.com משתמשים ב- asusi.com .

היזהרו מנסיונות דיוג - בשימו לב במיוחד בימי הקניות להצעות מפתות המכילות קישורים או צרופות – בין אם מגיעות בהודעות SMS, WhatsApp או דוא"ל, או דרך הרשתות החברתיות. אם יש עניין בהודעה, עדיף להגיע לאתר המבוקש דרך חיפוש בלתי תלוי, ולא לפתוח קישורים או צרופות.

הכינו את מכשיריכם לקנייה - בין אם גולשים באמצעות מחשב נייח או נייד ובין אם באמצעות סלולרי, מומלץ לוודא שמערכת ההפעלה והאפליקציות, כולל הדפדפן, מעודכנים לגרסה האחרונה. מומלץ מאוד להגדיר ביצוע "עדכוני מערכת" באופן אוטומטי, וכן לוודא שמותקנות תוכנות אנטי וירוס (Anti-Virus) ותוכנת חומת אש (FireWall) מוכרות ואמינות.

חזקו את הסיסמה - מומלץ לוודא שהסיסמה שבחרתם לאתר הקניות היא ייחודית ואינה משמשת חשבונות נוספים וכן אינה מורכבת מפרטים אישיים שניתן לאסוף עליכם יחסית בקלות באינטרנט, כגון תאריכי יום הולדת ושמות הילדים. מומלץ לבחור סיסמה המורכבת ממשפט אקראי המשלב אותיות גדולות, קטנות, סימנים מיוחדים וספרות.

הוסיפו אימות נוסף לסיסמה היכן שניתן - בכל מקום שמאפשר זאת, העדיפו כניסה לחשבון בהגדרת אימות דו שלבי ואף רב גורמי, כגון קוד שנשלח במסרון או קוד שניתן באפליקציות "מאמת החשבונות". כך גם במקרה שתוקף יצליח לפרוץ את הסיסמה שלכם או להשיג אותה מכם במרמה דרך דיוג, הוא עדיין לא יוכל לגשת לחשבון.

הימנעו מלבצע רכישות בעת חיבור לרשת Wi-Fi ציבורית - במקרים רבים מדובר ברשתות שקל להאזין לתעבורת התקשורת שלהן ובכך גם לאסוף מידע רגיש.

שמירה על כרטיס אשראי - מומלץ לבדוק האם האתר מאפשר לבצע תשלום באלטרנטיבות לכרטיסי אשראי כגון ארנק אלקטרוני מאובטח. כמו כן, כדאי לבדוק שהאתר עומד בתקן pci dss של חברות האשראי (בדרך כלל מופיע סימן קטן בשלב הרכישה).

בקרה - כדי לוודא שפרטי כרטיס האשראי לא הגיעו לידיים הלא נכונות, כדאי לעקוב אחר החיובים בפירוט כרטיס האשראי. ניתן להשתמש בשירות של קבלת מסרון התראה בעת חיובים מעל סכום מסוים מהבנק או מחברת כרטיסי האשראי.

במידה ובכל זאת נפלתם קורבן לנוכלות רשת, במרך ממליצים לשנות מיד את הסיסמאות לכל החשבונות שלכם, לפנות מיד לחברת האשראי וליידע אותם ולדווח למערך הסייבר הלאומי בחיוג חירום 119.


(מה כדאי לבדוק לפני רכישה ברשת)

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר