ללא עונש מאסר: תשעה חודשי עבודות שירות נגזרו על אריה שיף

תושב הנגב שירה למוות בפורץ בדואי כאשר האחרון ניסה לגנוב את רכבו לא ישב בכלא, כך עולה מפסק הדין של בית המשפט המחוזי בבאר שבע. משפחתו של הפורץ תקבל פיצוי בשווי עשרת אלפים שקלים ובית המשפט העליון יוכל לערער בתוך 45 יום

שמחה ברנס, חדשות כיפה 09/11/21 10:12 ה בכסלו התשפב

ללא עונש מאסר: תשעה חודשי עבודות שירות נגזרו על אריה שיף
אריה שיף, צילום: FLASH90

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (ב') תשעה חודשי עבודות שירות בלבד על אריה שיף, תושב ערד, בן 70, שירה למוות במוחמד אל-אטרש אשר ניסה לגנוב את רכבו באישון לילה בתחילת השנה שעברה. בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע את שיף בעבירה של המתה בקלות דעת, במסגרת עסקת טיעון. 

בשימוע שנערך לו טען שיף כי פעל מתוך הגנה עצמית, אך הפרקליטות דחתה את טענתו והגישה נגדו כתב אישום. בית המשפט קבע כי עבודות השירות יתחילו יתחילו באחד בחודש דצמבר וימשכו תשעה חודשים. בנוסף, שיף ישלם פיצוי של עשרת אלפים שקל למשפחתו של אל אטראש. בנוסף, בית המשפט גזר מאסר על תנאי למשך תשעה חודשים, והתנאי שהנאשם לא יעבור את העבירה בה הורשע תוך שלוש שנים מהיום.
 

מפסק הדין עולה כי תחילת האירוע בחודש נובמבר בשנה שעבר, כאשר שהו הנאשם ואשתו בקרוואן אשר חנה מאחורי רכבם, אולם מנותק ממנו, בסמוך לביתם שבערד. הנאשם, מתנדב בעברו במשטרת ישראל במשך שנים רבות, החזיק מזה כ-40 שנה אקדח ברישיון, ובאותו הלילה, אקדחו האישי הוחזק מתחת לכרית במיטתו. 

צעק "עצור" לפני שירה 

בחצות אותו הלילה, הגיעו ברכבם שלושה פורצים אל מול ביתו של הנאשם, על מנת לפרוץ ולגנוב את רכבו. בין הפורצים היה גם מחמד אלאטראש (יליד 1984, הוא המנוח), אשר היה רעול פנים. המנוח ירד מרכב הפורצים, שעמד על הכביש בסמוך לרכבו של הנאשם; שבר את חלון הנהג ברכב באמצעות מפתח צינורות בגודל של כ-20 ס"מ; והתפרץ לרכב על מנת לגנוב אותו. פורץ נוסף הצטרף אל המנוח ועמד לצדו מחוץ לרכב.

מספר שניות לאחר שהפורצים הגיעו למקום, ובשל הרעש שהקימו, העירה אשת הנאשם את הנאשם משנתו. הנאשם הציץ מבעד לחלון הקרוואן; שמע את רעשי הפריצה לרכבו; וראה את רכבם של הפורצים עומד בסמוך לרכבו. הנאשם נטל את אקדחו; יצא מהקרוואן; צעד על המדרכה כ-7 מטרים; והתקרב אל רכבו, תוך שהוא צועק מספר פעמים "עצור".  
הנאשם הגיע בסמוך לדלת הנוסע הקדמית ברכבו; הסתכל לתוך הרכב, כאשר אור תקרת הרכב דולק; וראה את המנוח יושב בכיסא הנהג. בין רכבו של הנאשם ובין רכבם של הפורצים עמד פורץ נוסף. הנאשם צעד שני צעדים לאחור; כשהוא במרחק של כשלושה מטר מהמנוח, הניף את נשקו תוך כדי דריכה והכנסת כדור לבית הבליעה, ופתח את נצרת האקדח. במקביל, המנוח סגר את דלת הנהג (אור תקרת הרכב כבה), ורכבו של הנאשם התחיל להתדרדר קדימה בכביש מבלי שהוא מונע. בשלב זה, צעד הנאשם צעד אחד לפנים, הרים את ידו הימנית אשר אחזה בנשקו, וירה כדור אחד לעבר הרכב, לאזור בו ישב המנוח. הקליע חדר דרך חלקה העליון של שמשת חלון הדלת הקדמית-ימנית של הרכב, ופגע בצדו הימני של מצחו של המנוח; נותר בראשו; וגרם למותו.

הפורץ הנוסף שהיה מחוץ לרכב הפורצים, נכנס לרכב הפורצים, שהתחיל בנסיעה, והנאשם ירד לכביש מן המדרכה; כיוון את אקדחו אל עבר רכב הפורצים הבורח; וירה כדור נוסף לעברו. רכבו של הנאשם התדרדר באלכסון מספר מטרים במורד הכביש, עד אשר עלה על המדרכה ממול לבית הנאשם, ונעצר בחומה הבנויה עליה.
הנאשם התקשר למוקד החירום של המשטרה; דיווח על האירוע; ביקש סיוע משטרתי ורפואי; והמתין במקום עד להגעתם של גורמי ההצלה והמשטרה, עמם שיתף פעולה.

בהסדר הטיעון הוסכם כי מעשיו של הנאשם לא היו דרושים באופן מיידי כדי להדוף את כניסתם של מי מהפורצים לקרוואן, ובכך לא עומדת לו הגנת בית המגורים, כאשר 
במסגרת הטיעונים לעונש הוסיפו הצדדים והסכימו על טווח ענישה שבין 9 חודשי עבודות שירות (להם תעתור ההגנה) ל-4 שנות מאסר (להם תעתור התביעה).

יו"ר עוצמה יהודית, חבר הכנסת איתמר בן גביר הגיע לבית המשפט לצורך הפגנת תמיכה בשיף, ונקלע למהומה מול מספר בדואים, שהחלו לצעוק לעברו "גזען, גזען". בן גביר צעק בחזרה "לא יהיה יותר פרוטקשן, באנו לתמוך ולומר שאריה שיף הוא גיבור ישראל, הגיע הזמן לעשות סדר בדרום". בין הצדדים נוצרו חילופי דברים שעלו לטונים גבוהים.

הפגנת תמיכה בשיף מחוץ לבית המשפט

הפגנת תמיכה בשיף מחוץ לבית המשפט צילום: Flash90

עו"ד ברק צרי, מפרקליטות המדינה אמר כי עמדת המדינה הייתה שהעונש צריך להיות ארבע שנות מאסר. "בית המשפט סבר אחרת, אנחנו מכבדים את ההחלטה ונלמד אותה". 

מתנועת אם תרצו שליוותה את שיף במשפטו נמסר בתגובה: ''לאחר חודשים ארוכים של מאבק ציבורי שמחים שהלחץ הציבורי הצליח. לכתחילה לא היה צורך בכלל להרשיע את אריה, לפחות השופטת מבינה היטב שכעת יש להעביר מסר מאוד ברור שמאפשר לאזרח להגן על עצמו מול עבריינים. את הביטחון לנגב ייקח עוד זמן רב להחזיר, אבל לפחות את החיים שלו אריה שיף מקבל היום בחזרה''. 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר