פעוטות ללא מעונות לא חוזרים לשגרה: עיצומים במעונות היום

איום נוסף מרחף מעל השגרה של הפעוטות בישראל מלבד הקורונה. מעונות היום בפיקוח יחלו בעיצומים, שיימשכו לשביתה כללית כבר מיום ראשון הקרוב: "סובלים ממחסור של מאות עובדות ועובדים עקב השכר הנמוך"

שמחה ברנס, חדשות כיפה 28/09/21 21:49 כב בתשרי התשפב

לא חוזרים לשגרה: עיצומים במעונות היום
מחאת מעונות היום, צילום: ללא

אחרי החגים כבר כאן, ולאחר מספר מצומצם של ימי לימודים בשבועות שקדמו לחגים מאז תחילת שנת הלימודים, ילדי ישראל שוב לא יזכו לחזור לשגרה. כפי שהזהירו בשבוע שעבר, מעונות היום בפיקוח יפתחו היום (ד') בעיצומים שיימשכו עד לסוף השבוע וביום ראשון הקרוב תחל שביתה כללית במעונות ללא הגבלת זמן, שתשפיע באופן ישיר על החינוך הרך. 

לצד ארגוני מעונות היום בפיקוח הגדולים בישראל; אמונה, ויצ"ו, נעמ"ת,  נשי חירות ישראל שהודיעו על דרישתם לשבת לשולחן משא ומתן, הצטרפו לדרישה גם מעונות בפיקוח במגזר הערבי, של עמותת ינבוע המפעילה 157 מעונות יום הפרוסים בכל רחבי הארץ.

על פי המתוכנן, ביום רביעי, מעונות היום בפיקוח יפתחו בשעה 10:00 בבוקר את שערי המעון וביום ראשון, תחל שביתה, ללא הגבלת זמן.

"הממשלה כופה עלינו לפתוח בשביתה, בסירובה לנהל איתנו משא ומתן. ממשלת ישראל מתנערת מאחריות על החינוך לגיל הרך ומזניחה אותו", מסרו ראשי הארגונים, "פנינו לשרת הכלכלה ולשר האוצר לשבת איתנו לפני כניסת החג השני לשולחן משא ומתן על מנת למנוע את העיצומים והשביתה ולצערנו עד לרגע זה טרם קיבלנו התייחסות. במקום לחבק את הילדים אנו יוצאים להיאבק על עתיד חינוך הגיל הרך. מעונות היום המפוקחים סובלים ממחסור של מאות עובדות ועובדים עקב השכר הנמוך, התנאים המורכבים ופערי השכר המשמעותיים ביחס לסייעות גני הילדים בשלטון המקומי, זו הפקרות".

על מנת להסביר את מחאתם בארגון מפרסמים מספר נתונים.

  • במעונות היום מועסקות מעל 16,000 עובדות בפקידי מנהלות, מחנכות-מטפלות, מבשלות ועוד. 
  • מרבית ממדינות ה-OECD ישנו חוק חינוך חינם או מסובסד משמעותי לגילאי לידה ועד גיל 3 בעוד בישראל אף גורם בממשלת ישראל אינו לוקח את הנושא ברצינות ואף גיל הרך נמצא בתחתית סדר העדיפויות של הממשלה. מצב זה  מכניס לסחרור כלכלי, חברתי, תעסוקתי הורים רבים. 
  • על פי נתוני הOECD, ההוצאה הציבורית בישראל על חינוך לגילאי לידה עד 6 עומדת על 0.8% מהתל"ג, כאשר מתוכם ההוצאה על גילאי לידה עד 3 עומדת על 0.2%, כמחצית ממוצע ה-OECD.
  • בישראל רמת ההשקעה הציבורית במסגרות לילדים מתחת לגיל שלוש נמוכה בהשוואה למדינות אחרות וביחס לממוצע ה-OECD ועומדת על כ-2,700 דולר בשנה לעומת כ-12,400 דולר בשנה בOECD.
  • ביחס בין מספר המטפלות  לתינוקות עד גיל שנה  במעונות בישראל עומד על 6:1 (עד גיל שנתיים 1:9 ועד גיל 3 1:11), כלומר, על כל שישה תינוקות ישנה מטפלת אחת. במדינות הOECD היחס עומד על 4:1, כלומר, על כל ארבעה תינוקות ישנה מטפלת אחת. במילים אחרות, ישנו פער של 50% בכח האדם הנדרש בכדי להשוות למדינות המערב.  משרד החינוך העריך בעבר כי על מנת להשוות את היחס האמור נדרשת השקעה נוספת של כ- כ-1.4 מילארד שקל בשנה.

 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר