תאומות סיאמיות: ניתוח ראשון בישראל להפרדת תאומות המחוברות בראשן

ניתוח להפרדת תאומות בנות שנה בוצע במרכז הרפואי סורוקה באמצעות צוותים רפואיים של בית החולים בשילוב עם מומחים בינלאומיים, לאחר היערכות והכנה של חודשים ארוכים | "מדובר בניתוח נדיר ומורכב, שבוצע עד כה בעולם כ–20 פעמים בלבד"  

חדשות כיפה 05/09/21 13:35 כח באלול התשפא

תאומות סיאמיות: ניתוח ראשון בישראל להפרדת תאומות המחוברות בראשן
התאומות, צילום: דוברות סורוקה

לראשונה בישראל: ניתוח נדיר להפרדת תאומות המחוברות בראשן התבצע ביום חמישי האחרון במרכז הרפואי סורוקה. התאומות, בנות השנה, נולדו בבית החולים בחודש אוגוסט בשנה שעברה, כשהן מחוברות בראשן בחלק העורפי שלו.

עשרות אנשי צוות ליוו את המשפחה מרגע הלידה ועד ליום הניתוח. נעשתה הכנה לקראת לידתן המורכבת שכללה את צוות מרכז סבן למיילדות, רופאים ואחיות ממרכז סבן לרפואת ילדים, אנשי הרדמה ודימות. 

ניתוח הפרדה של תאומים המחוברים בראשם נעשה במספר שלבים. במקרה הנוכחי, בשלב הראשון הכניס הצוות המטפל לפני מספר חודשים מרחיבי עור ורקמה במטרה לייצר עור עודף שישמש לסגירת הקרקפת של שתי הבנות לאחר ההפרדה.

צילום: דוברות סורוקה

 
במהלך החודשים האחרונים עברו התאומות בדיקות מקיפות, היו תחת ניטור רציף של המכון להתפתחות הילד בסורוקה יחד עם השירות הסוציאלי שליווה את בני המשפחה, בנוסף למעקב רפואי הדוק וצמוד של התפקוד הלבבי והנשימתי של שתיהן. הן הגיעו לביקורות באופן קבוע בבית החולים, ובשלושת החודשים האחרונים הגיעו לטיפול תכוף יותר כדי להמשיך בפעולת הרחבת העור ולהכינן לשלב הסופי. 
 
בניתוח עצמו, לאחר שהתבצעה ההפרדה של כלי הדם בהצלחה, התבצעה הפרדה של העצמות. 
בשלב זה מתפצלים אנשי הצוות לשני צוותים שעובדים במקביל בשני חדרי ניתוח נפרדים, מבצעים שחזור של הגולגולת של כל אחת מהבנות וסגירת העור.

צילום: דוברות סורוקה

 
בניתוח שארך למעלה מ-12 שעות, לקחו חלק כ-50 אנשי צוות מכל בית החולים שנטלו חלק גם בהכנות הרבות וגם בביצוע: מומחים בנוירוכירורגיה, מומחים בכירורגיה פלסטית,  מומחים בהרדמה בילדים, מומחים מטיפול נמרץ ילדים, מומחי דימות המוח, אחיות חדר ניתוח, צוותי סיעוד, רוקחות, מעבדות, צוותי השירות לעבודה סוציאלית, צוותי לוגיסטיקה.

ד"ר מיקי גידון, מנהל נוירוכירורגיה ילדים בסורוקה אמר כי ברחבי העולם, עד כה בוצע ניתוח מהסוג הזה 20 פעמים בלבד: "מדובר בניתוח נדיר ומורכב, שבוצע עד כה בעולם כ-20 פעמים בלבד ולראשונה בארץ. ובמקרה זה גם בתינוקות צעירות מאד. הניתוח וההיערכות אליו בוצעו על ידי הצוותים המיומנים והטובים ביותר שיש בבית החולים, והוא מחזק את תחושת השליחות שבזכותה הפכנו להיות רופאים. הימים הקרובים יהיו קריטיים בתהליך ההתאוששות וההחלמה של התאומות". 

הניתוח הנדיר

הניתוח הנדירצילום: דוברות סורוקה

 
ד"ר שלומי קודש, מנהל המרכז הרפואי סורוקה: "כמרכז על רפואי שאחראי על בריאות תושבי הנגב, נערכנו מבעוד מועד לניתוח משמעותי ונדיר זה עם הצוותים המובילים בבית החולים יחד עם צוות רופאים בינלאומי. אני גאה מאד בצוותים שלנו, מכל התחומים והסקטורים שנרתמו לניתוח מאתגר ומורכב זה. מאחל רפואה שלמה לתאומות ולמשפחה".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר