התירוצים הכי טובים: כיצד שיפוצניקים העלימו מס?

רשות המיסים ערכה ביקורות ממוקדות אצל בעלי עסקים בענף הקבלנות והשיפוצים, ונראה כי 21% מהם לא רשמו הכנסות כנדרש בשווי עשרות אלפי שקלים. מבין ההסברים שנשמעו: "שכחתי לרשום", וגם, "בגלל כאבי גב לא ידעתי אם אקח את העבודה"

שמחה ברנס, חדשות כיפה 01/09/21 12:21 כד באלול התשפא

התירוצים הכי טובים: כיצד שיפוצניקים העלימו מס?
שיפוצניק, אילוסטרציה , צילום: pexels (Bidvine)

השנה החדשה בפתח, עונת השיפוצים בשיאה ואיתה גם הביקורות בתחום. השבוע ערכו משרדי מס הכנסה ברחבי הארץ ביקורות ממוקדות אצל 117 בעלי עסקים בענף הקבלנות והשיפוצים ונמצא כי 21% מהם לא רשמו הכנסות כנדרש. הנתונים הראו כי באזור הצפון 27% מהנבדקים לא רשמו הכנסות, בעוד שבאזור הדרום שיעורם עמד על 19% ובאזור המרכז על 17%.

ביקורת אצל קבלן שיפוצים בצפון העלתה כי הוא לא רשם הכנסות בסך 65,000 ₪. הקבלן היתמם ואמר שלא הספיק לבצע זאת. קבלן שיפוצים נוסף בצפון נבדק ונמצא כי לא רשם העברה בנקאית בסך 20,000 ₪, לדבריו מדובר במקדמה והוא מוציא חשבונית רק בסוף.

עוד קבלן שיפוצים בצפון שנבדק ונמצאו אצלו שתי העברות בנקאיות מחודש יולי בסך 4,000 ₪ שלא נרשמו בספרים, התנצל ואמר: "התרשלות שלי". קבלן הובלות מחיפה שלא רשם הכנסה מיום הביקורת בסך 3,500 ₪ טען כי שכח את פנקס הקבלות בבית. גנן מכרמיאל שקיבל 3,000 ₪ שלא נרשמו בספרים תירץ כי מדובר במקדמה והלקוחה רוצה להוסיף דברים ויוציא קבלה בסוף העבודה. קבלן לעבודות גינון מאזור קיסריה שלא רשם הכנסות בסך של כ-33,000 ₪ אמר כי אחת לתקופה הוא מתיישב ומוציא קבלות וחשבוניות.  

ומה עלה בביקורות באזור הדרום? בדיקת חשבון בנק של קבלן שיפוצים שעד יולי היה בחל"ת וקיבל דמי אבטלה גילתה כי ביצע עבודות עוד בהיותו בחל"ת עבורן שולמו לו כ-50,000 ₪. וקבלן לעבודות שיפוצים שמבצע עבודות ניקיון בשני מבנים "ניקה" ולא רשם את ההכנסות בסך 88,000 שהתקבלו עבור עבודות הניקיון. 

שיעור המעלימים הכי נמוך במרכז 

באזור המרכז עלה בבדיקת חשבון הבנק של קבלן שיפוצים מחולון כי הופקד צ'ק בסך 58,500 ₪ ובוצעה העברה בנקאית בסך כ-56,800 ₪, שלא נרשמו בספרי העסק. קבלן השיפוצים טען כי הדבר נעשה בתום לב. ביקורת אצל מתקין מקלחונים מחולון מצאה כי לא רשם הכנסות שהתקבלו באמצעות ביט בסך 400 ₪ והוא גם אינו מנהל ספרי הזמנות כנדרש, לדבריו הוא מעדיף לרשום על דפים ולא בספר הזמנות כי "יותר נוח לו". בעל חברה לעבודות גינון נצפה עובד בקריית אונו, אולם הכנסתו מעבודה זו בסך 3,000 ₪ שהתקבלה במזומן לא נרשמה בספרים והנימוק: "לא היה לי פנקס קבלות זמין ולכן שכחתי לרשום". ביקורת אצל מנעולן מצאה כי לא רשם הכנסות בסך 1,500 ₪ שהתקבלו משלושה לקוחות, וההסבר שסיפק היה ש"מדובר במקדמות ומאחר שיש לו כאבי גב הוא לא ידע אם ייקח את העבודה". 

מבצע זה נערך כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור  ושימור יכולת ההרתעה, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר