חופשה זהב: ישראלי מצא מטבעות עתיקים במהלך קמפינג

במהלך בילוי משפחתי בחוף הבונים מצא יותם דהאן גוש מטבעות עתיקים בני 1700 שנה. דהן מסר את המטבעות לאוצרות המדינה, ורשות העתיקות העניקה לו תעודת הוקרה על אזרחותו הטובה.

חדשות כיפה 11/08/21 18:39 ג באלול התשפא

חופשה זהב: ישראלי מצא מטבעות עתיקים במהלך קמפינג
המטבעות והמוצא המאושר, צילום: צילום: אופיר חייט

יותם דהאן יצא לחופשה עם המשפחה וגילה מטמון בן אלפי שנים, דהאן מצא גוש של מטבעות עתיקים בחוף נווה ים שבאזור עתלית. אחרי שפרסם את התגלית, יצר עמו קשר כארם סעיד, מנהל מחוז חיפה של רשות העתיקות, והשניים קבעו להיפגש במקום הבוקר (ד').

יותם סיפר, כי גוש המטבעות אותר במרחק 70 מ' מהמים, לא רחוק מהאוהל שבו שהו הוא ובני משפחתו. "הבחנתי בניצוץ שבהק מתחת לאור הפנס שמאחורי האוהל שלנו, וכשניגשתי לבדוק, נדהמתי לראות שמדובר בגוש של מטבעות עתיקים", הוא מספר.

המטבעות, אשר שהו במשך מאות שנים בתוך המים, הפכו לדבוקה אחת. מזיהוי ראשוני של ד"ר דונלד צבי-אריאל, מומחה מטבעות ברשות העתיקות, נראה כי מדובר במטבעות מתחילת המאה ה-4 לספירה.

המטבעות בחוף.

המטבעות בחוף.                                                                                                                              צילום: אופיר חייט

לדברי יעקב שרביט, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות, "לאורך רצועת החוף של חוף הבונים, אתר המוכר בארכיאולוגיה כתל נאמי, מצויים אתרים ארכיאולוגיים מוכרזים רבים - בים ובחוף, אשר מעידים על פעילות אדם באזור החל מהתקופה הניאוליתית – לפני כ-9,000 שנה. החל מתקופת הברונזה התיכונה (לפני כ-4,000 שנה), מוכרות עדויות לפעילות ימית עניפה במקום. קו החוף המשתנה בעונות הקיץ והחורף, ושינויים במפלס הים, יצרו מעין "מרינה" - מעגנה טבעית במקום, וזו שימשה מחסה לכלי שייט שעצרו לעגינת לילה, או תפסו מסתור מפני סערה.

שרביט סיפר כי: "המצבור הגדול של המטבעות שנמצאו יחד בגוש, ושאריות הבד שנותרו עליו, מעיד על כך שהם היו יחד בתיק, וכתוצאה מהתחמצנות המתכת בסביבה הימית המטבעות נדבקו זה לזה לגוש גדול, שלרוב קיבל את צורת התיק. מכמות המטבעות הגדולה, ניתן להניח כי הם היו שייכים לספינה ונועדו לפעילות מסחר".

כארם סעיד, מנהל מחוז חיפה ברשות העתיקות, אשר פגש את יותם דהאן לצורך זיהוי מיקום המציאה המדוייק של המטבעות ומסירת תעודת ההוקרה, הדגיש את תודתו והערכתו ליותם, על אזרחותו הטובה.  סעיד אמר כי: "מסירת ממצאים לאוצרות המדינה ע"י מסייעת לנו, הארכיאולוגים, להשלים חלקים בפאזל של חקר ארץ ישראל".


(רשות העתיקות).

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר