השר כהנא מתכונן לרפורמה הבאה: הרבנות הראשית צפויה להתנגד למתווה הגיור

השר לשירותי דת החל לאחרונה בהתייעצויות שלאחריהן ינוסח חוק ממלכתי שצפוי להיות בשורה לגורמים הליברליים. את סבב ההתייעצויות יפתח השר עם הרבנים הראשיים והוא כבר פנה אליהם בדבר קיום פגישה בנושא השנוי במחלוקת

אלעד הומינר אלעד הומינר, חדשות כיפה 09/08/21 08:17 א באלול התשפא

השר כהנא מתכונן לרפורמה הבאה: הרבנות הראשית צפויה להתנגד למתווה הגיור
הפגנה על הגיור. ארכיון, צילום: נאמני תורה ועבודה, נעם פיינר

רפורמת הכשרות שהציג לפני כשלושה שבועות השר לשירותי דת, מתן כהנא, הובילה לסערה גדולה בקרב גורמים ברבנות הראשית ובקרב הציבור החרדי בעיקר. הנושא הבא אותו מעוניין השר כהנא לקדם הוא נושא הגיור. על פי הפרסום ב"ישראל היום", רפורמת הגיור צפויה ככל הנראה להביא בשורה משמעותית לגורמים הליברליים ומנגד להכעיס שוב את הרבנות הראשית והחרדים.

כהנא כבר החל לעבוד על גיבוש חוק גיור ממלכתי. את סבב ההתייעצויות מעוניין השר לפתוח עם הרבנים הראשיים, והוא כבר פנה אליהם בבקשה להיפגש בנושא. על פי הפרסום, מי שהתנגד לרפורמה הקודמת, הרב דוד לאו, נשיא בית הדין הרבני הגדול, מעוניין להיפגש עם השר ולדון עמו על מספר נושאים החשובים לו.

בגזרת הרב יצחק יוסף, שזועם על הרפורמה הקודמת ואף פרסם בשבוע שעבר יחד עם חברי מועצת הרבנות מכתב חריף ביותר - הסבירות שיסכים לפגישה עם כהנא ולדון במתווה הנוסף לא גבוהה.

הפגנה על הגיור. ארכיון

הפגנה על הגיור, ארכיון. צילום: Hadas Parush/Flash90

בתקופה הקרובה צפוי השר לשירותי דת לערוך פגישות עם רבנים בכירים מהמגזר הדתי לאומי, וכן עם שר המשפטים לשעבר משה ניסים. השר ניסים פרסם במהלך 2018 מתווה גיור. בדו"ח בן עשרות העמודים שנכתב על ידי ניסים צוינו שורת המלצות לשיפור מערך הגיור בישראל ובתפוצות ובראשן חקיקת חוק ייעודי בנושא והקמת רשות לגיור ממלכתי. אלא שהמתווה, שיצא לדרך בהוראת ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו, נקבר בלחץ הסיעות החרדיות.

השר כהנא מבקש לערוך פגישה עם אנשי מערך הגיור לקראת ניסוח החוק בכדי לזכות בתמיכה רחבה ככל הניתן. על פי הפרסום, בסביבת השר אומרים כי העקרונות שעומדים לפניו הם שמירה על גיור על פי ההלכה, מתוך דאגה לעתיד העם היהודי. עוד הם אומרים כי השר כהנא יקפיד על ממלכתיות הגיור ועל אהבת הגר כפי שנהגו הרב שלמה גורן ז"ל והרב חיים דרוקמן שכיהן בעבר כראש מערך הגיור.

בהסכם הקואליציוני עליו חתמה ימינה עם הקמת הממשלה, הובהר כי המפלגה תקדם את האפשרות לכך שכל רב עיר יוכל להקים בית דין לגיור. "יישמר הסטטוס קוו בסוגיות בעלות זיקה לענייני דת ומדינה - לרבות בענייני גיור", הובהר בהסכם.