"שריד אנכרוניסטי" אחרי 112 שנה: נחתמו תקנות השקיפות לאגודות העות'מאניות

גדעון סער חתם על התקנות שיחייבו אותן להירשם, לעדכן על שינויים בתקנון ובתפקידים ולדווח על הפעילות הכספית של האגודה" | ההחרגה: ארגוני עובדים לא יחוייבו לכלול בדוח הכספי את המידע על קרן השביתה | "לשקיפות יש ערך ציבורי, ואנו מתחילים היום שינוי חשוב", אמר סער

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 28/07/21 16:19 יט באב התשפא

סער חותם על התקנות, צילום: דוברות משרד המשפטים
סער חותם על התקנות, צילום: דוברות משרד המשפטים

שר המשפטים גדעון סער חתם היום (ד') על תקנות השקיפות לאגודות העותמאניות, זאת לאחר שתם הזמן שהוענק להערות הציבור. התקנות נועדו להחיל לראשונה על אגודות אלו חובות דיווח ושקיפות, ולעגן כללים שעל-פיהם יגישו דיווחים על פעילותן.

הבסיס לתקנות הייתה הטיוטה שגובשה בתקופה בה איילת שקד כיהנה כשרת המשפטים. לפנים משורת הדין, הוציא השר את התקנות להערות הציבור פעם נוספת, כדי לאפשר לצדדים להשמיע את טענותיהם. יש לציין כי רובן הגדול של הערות הציבור שהגיעו למשרד המשפטים, הביעו תמיכה גורפת במהלך.

התקנות קובעות כי אגודות עותומניות יחויבו בהגשת הדיווחים הבאים: דיווח ראשוני וחד פעמי הכולל פרטים בסיסיים על האגודה - תקנון, הרכב הוועד ומען האגודה, פרטים אלה ישמשו לצורך יצירת מרשם מסודר ועדכני של כלל האגודות העותומניות בישראל; דיווח מיידי בדבר תיקונים בתקנון, שינויים בהרכב הוועד או במען האגודה; דיווח שנתי על ענייניה הכספיים של האגודה ועל פרטים שונים ביחס לפעילותה. הדיווח השנתי יכלול פרטים על פעילותה של האגודה בשנת הדוח לשם קידום מטרותיה, ויוגש באמצעות הטופס שבתוספת לתקנות. הדיווחים יוגשו לרשם העמותות ברשות התאגידים ויהיו פתוחים לעיון הציבור, בכפוף לכל דין.

סגן רה"מ ושר המשפטים גדעון סער מסר לאחר החתימה: "אני רואה בתקנות הללו צעד ראשוני, חשוב והכרחי לקידום האינטרס הציבורי - יצירת שקיפות ציבורית ביחס להתנהלותן של אגודות באשר הן. תאגידים ללא כוונת רווח, הפועלים לקידום מטרות ציבוריות למען ציבור נהנים רחב הנשענים על כספי ציבור במובנם הרחב (תרומות, תמיכות, הטבות מס, דמי חבר וכד'), נדרשים לפעול בשקיפות, תוך הקפדה על קיומם של מנגנוני בקרה פנימיים וחיצוניים. היעדר שקיפות בשל מועד ההתאגדות היה שריד אנכרוניסטי. לשקיפות יש ערך ציבורי, ואנו מתחילים היום שינוי חשוב".

למרות החתימה על התקנות, בימין הכלכלי נשמעה ביקורת כלפי החרגת ארגוני עובדים ומעבידים מחלק מהתקנות. מטעמו של שר המשפטים סער נמסר לחדשות כיפה: "כפי שסוכם בתקופת השרה שקד, ארגוני העובדים והמעבידים אינם מחוייבים לכלול בדוח הכספי מידע על קרן השביתה. וזאת בשל חשיבות הזכות לשביתה. יובהר כי התקנות חלות על כלל האגודות העותמאניות ובכללן על ארגוני עובדים ומעבידים".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר