התפשטות הקורונה אש: "אפשר לעצור את הנסיעות לכל מדינות העולם"

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס להתפרצות הקורונה המחודשת וגם לקשר עם ענקית החיסונים פייזר. מעל שבוע לאחר שהתכנס בפעם האחרונה, קבינט הקורונה צפוי להכריע היום בדבר התו הירוק וחיוב בידוד לשבים מחו"ל, מעל 100 מהמאומתים החדשים נחתו בנתב"ג, בבתי החולים בישראל מאושפזים 114 חולים בנגיף

חדשות כיפה 22/07/21 07:42 יג באב התשפא

נחמן אש , צילום:  David Cohen/Flash90
נחמן אש , צילום: David Cohen/Flash90

לאחר תשעה ימים שבהם לא התכנס ובצל העלייה בתחלואה, קבינט הקורונה צפוי להתכנס היום (ה') בשעה 13:00 בצהריים ולהכריע בעניין הטלת הגבלות נוספות על הציבור במטרה למנוע את התפשטות התחלואה של וריאנט הדלתא של מגפת הקורונה. 

הבוקר התראיין מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' נחמן אש, לכאן ב'. "אני מבין שההנחיות שלנו מורכבות ומשתנות. זה ברור שחלק מהציבור לא איתנו", התייחס למחדל נתב"ג, "אני אומר לא לטוס לחו"ל ואנחנו רואים את הנתונים בשדה התעופה. אנחנו מנסים לעשות משהו מידתי. אנחנו כן עושים צעדים מידתיים כי אנחנו מונעים נסיעה למקומות מסוכנים, עושים בדיקות ומקפידים על הבידוד. צריך להקפיד עליו" .

"אנו מנסים לנהל את הסיכון באופן מידתי. אפשר לעצור את הנסיעות לכל מדינות העולם לא לצרכים חיוניים אבל לא יסכימו איתנו. צריך משהו שאפשר לחיות איתו".

באשר לחיסונים, אמר אש כי "החיסון עובד, הוא מגן. לאורך הזמן ייתכן שיעילותו יורדת אבל עדיף להיות מחוסן. מה שהספיק עבור הווריאנט הקודם לא מספיק עבור זן הדלתא. צריך לגרום לאנשים לבוא להתחסן. יכול להיות שנצטרך להתחסן אחת לחצי שנה, להתחסן בתדירות יותר גבוהה ממה שהיינו רוצים, לתת מנה שלישית. החיסונים הם הפתרון. המחשבה של עדיף לי לא להתחסן היא לא נכונה"
בדיקה ראשונית יום יומיים ומקיפה שבוע. כל מי שנדבק היום זה בזן הדלתא". 

לאחר שיו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו שוחח עם מנכ"ל פייזר, אמר אש כי :"אני מכבד את דעתו של נתניהו, אבל ההחלטה היא של גורמי המקצוע. הקשר שלנו עם מודרנה ופייזר הוא ישיר - אנחנו לא צריכים את הסיוע הזה".

חודשיים לפני ראש השנה, ציין המנכ"ל את נסיעת החסידים לאומן בחג ואמר: "השיקולים שלנו יהיו לפי הנתונים. זו נסיעה מרוכזת עם אנשים שמרוכזים באותו מקום וצריך לחשוב אם רוצים שגם שם יהיה תו ירוק כמו אצלנו".

בדיקת קורונה בנתב"ג

בדיקת קורונה בנתב"ג צילום: Avshalom Sassoni/Flash90

משרד הבריאות צפוי לבקש להרחיב את רשימת המדינות האסורות ולהחזיר את הגבלות התו הירוק על כל המקומות בהם יש התקהלות של מעל 100 איש, כשברקע מספר המאומתים ביממה ממשיך לטפס ולהכפיל את עצמו בכל עשרה ימים.

מחלוקת משמעותית ביותר ישנה בין גורמי המקצוע במשרד הבריאות לבין חברי הקבינט. מרבית השרים חושבים כי החלטה לחייב בבידוד את כלל השבים מחו"ל איננה צודקת. קו המחשבה של משרד המשפטים הוא שהחלטה מהסוג הזה תתקשה לקבל אישור משפטי כי היא גורפת מדי ואינה מידתית. 

שר הבריאות ניצן הורוביץ דיבר אתמול על היערכות משרדו בהתפרצות החדשה של הווירוס, והתייחס גם לשנת הלימודים הצפויה להיפתח בעוד למעלה מחודש. "אנחנו נערכים לפתוח אותה כסדרה - זו מטרתנו", אמר. 

הורוביץ הסביר בהמשך כיצד: "יותר בדיקות פחות הגבלות. נקים מערך בדיקות שיאפשר לכולם להיבדק על חשבון המדינה". הורוביץ הוסיף כי "מתחילת הקורונה מדברים על בדיקות מהירות, כשנכנסתי לא הבנתי איך הדבר לא קרה עדיין, ואכן בשבוע הבא תהיה פריסה של עמדות בדיקת מהירות, שיופעלו ע"י מד"א וחברות אחרות, ובמקביל ניתן יהיה לרכוש בבתי המרקחת ערכות לבדיקה עצמית".

זן הדלתא של נגיף הקורונה התפרץ בארץ לאחר שהגיע מחו"ל ויצר מאות שרשראות הדבקה. משרד הבריאות פרסם אתמול כי 150 מאומתים מתוך סך המאומתים שנמצאו אתמול חזרו מחו"ל. יוון מובילה את הרשימה עם כ-35 חולים ששבו מהמדינה, אחריה ארצות הברית וקפריסין עם 15 חולים כל אחת, 12 מטורקיה, 10 מגאורגיה, 5 מבריטניה, 4 מאיטליה, 3 מגרמניה ובולגריה ושניים מפרו, צרפת, הונגריה, הולנד, טנזניה, אוקראינה ומצרים.

על פי נתוני משרד הבריאות של אמש, עד לשעה 19:00, אומתו לנגיף 1,410 בני אדם נוספים, שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 1.77%. בבתי החולים מאושפזים 114 חולים, מהם 68 במצב קשה, 18 קריטיים ועוד 12 מונשמים. בישראל ישנם 9,134 חולים פעילים, ועד כה מתו מהנגיף 6,454 ישראלים. 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר