המלחמה בפרוטקשן נמשכת: עצורים בטובא זנגריה, ירי לבית קפה בצפון

בפעילות משטרתית נעצרו שלושה חשודים תושבי היישוב הערבי החשודים בגביית דמי חסות מעסקים באזור הצפון בסך של 11 מיליון שקל | הלילה: ירי לעבר "קפה נמרוד" בצומת כח, אין נפגעים ונגרם נזק קל

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 08/07/21 12:32 כח בתמוז התשפא

המלחמה בפרוטקשן נמשכת: עצורים בטובא זנגריה, ירי לבית קפה בצפון
נעצרו שלושה חשודים, צילום: דוברות המשטרה

חשד לניסיון סחיטת פרוטקשיין: עבריינים ירו הלילה לעבר בית הקפה "קפה נמרוד" שבמתחם מלון גליליון ליד צומת כח וגרמו נזק לאחד החלונות במקום. שוטרים שהוקפצו לזירה פתחו בחקירה, טרם נתפסו חשודים. יש לציין כי בתקופה האחרונה נורו יריות לעבר מספר בתי עסק באותו אזור, ככל הנראה כחלק מסחיטת דמי חסות מאותם עסקים. במקביל הודיעה הבוקר (ה') המשטרה על מעצר של שלושה חשודים מטובא זנגרייה בגביית דמי חסות של מעל ל-11 מיליון שקל.  

החקירה המורכבת החלה בימ"ר צפון לאחר שהתברר כי כשנתיים לאחר שחוסלה פעילותם של חברות השמירה שהופעלו על ידי עברינים תושבי טובא זנגריא בתחילת 2017 החלה שוב פעילות של גביית דמי חסות ברחבי הצפון. החוקרים גילו שקרובי משפחה של העבריינים שנכלאו בשנת 2017, הקימו חברה חדשה וביולי 2018 לאחר שקיבלו אישור להפעלת חברת שמירה החלו אט אט לגבות דמי חסות מאותם "לקוחות" של חברות השמירה שפעילותן חוסלה על ידי המשטרה בשנת 2017.

בשל מגבלות החוק באשר לעבירת גביית דמי החסות, שבגינם יזמה משטרת ישראל שינוי בחקיקה בשיתוף הפרקליטות פעלו החוקרים, בליווי הפרקליטים, על מנת לאסוף תשתית ראייתית לעבירות מרמה אותם ביצעו העבריינים כנגד גופי הרגולציה של חברות השמירה בישראל. בין העבירות: קבלת דבר במרמה, עבירות הלבנת הון, שימוש במסמך מזוייף ועבירות בתחום התאגידים ועבירות לפי פקודת מס הכנסה.

במהלך החקירה המסועפת שבה לקחו חלק 20 חוקרי משטרה המתמחים בתחום הכלכלי, בשיתוף חוקרי מס הכנסה, נחקרו עשרות עדים ובוצעו מאות פעילויות חקירה מהם עלה כי החשודים קיבלו אישור להפעלת חברת השמירה ממשרד המשפטים ומשרד העבודה לאחר שנעזרו בשלד של חברה קיימת, שהוקמה על ידי אחד החשודים, אדם ללא עבר פלילי, ותוך מתן הצהרות כוזבות והצגת מצגי שווא. 

חוקרי המשטרה התרכזו באופן קבלת האישור להפעלת החברה, אישור שהוא הכרחי על מנת לקיים את פעילות גביית דמי החסות, בכך  שמאפשר לבעלי העסקים להצדיק את הוצאת הכספים כנגד חשבונית "חוקית" ואף מספק את חברות הביטוח המבטחות את בתי העסק.

בנוסף, במהלך החקירה התרכזו החוקרים בעבירות כלכליות הקשורות להפעלת חברת השמירה והוצאת הכספים ממנה על ידי החשודים תוך ביצוע עברות שונות בתחום התאגידים והעלמות מס. החשודים זומנו בימים האחרונים לשימוע לפני הגשת כתב אישום.

מפקד מחוז צפון, ניצב שמעון לביא אמר הבוקר: "אנו נאבקים בתופעת גביית דמי החסות בצפון בכל הכלים העומדים לרשותנו, פעילות חקירה כנגד חשודים וארגונים, פעילות משותפת עם הישובים באבטחה ומניעת פשיעה חקלאית, וגם בתחום החקיקה".

 "עד כה, לתופעת גביית דמי החסות לא ניתן מענה הולם בחקיקה, עובדה שהקשתה רבות על פעילות המשטרה. אך אף על פי כן, כמו שרואים בחקירה זו, אנחנו לא מחכים ומצאנו את הדרכים לבסס תשתית ראייתית כנגד העבריינים בעבירות עקיפות כדי להביא לחיסול פעילותם והעמדתם לדין.
אני מקווה ששינוי החקיקה המבוקש יקודם במהירות ויאפשר למשטרה ולמערכת אכיפת החוק לפעול בצורה יעילה הרבה יותר כנגד התופעה, תופעה אשר השתרשה באוכלוסיות ואזורים מסויימים במשך עשרות שנים".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר