בג"צ אישר להרוס את בית המחבל שרצח את יהודה גואטה הי"ד

בג"צ אישר להרוס את בית המחבל שרצח את יהודה גואטה הי"ד בפיגוע ירי בצומת תפוח, ודחה את העתירה שהוגשה נגד הריסת ביתו. ארגון חוננו: "אין ספק שהרס מידי של בית המחבל סמוך לפיגוע יביא תוצאות הרתעה חזקות יותר"

חדשות כיפה חדשות כיפה 23/06/21 11:32 יג בתמוז התשפא

בג"צ אישר להרוס את בית המחבל שרצח את יהודה גואטה הי"ד
יהודה גואטה הי"ד, צילום: באדיבות המשפחה

שופטי בית המשפט העליון בשבתו כבג"צ, יצחק עמית, דוד מינץ ועופר גרוסקופף אישרו היום (ד') להרוס את בית המחבל מונתצר אחמד עלי שלבי, שרצח את תלמיד הישיבה יהודה גואטה הי"ד, בפיגוע ירי בצומת תפוח לפני כחודשיים.

בהחלטתם דחו השופטים את כל הטענות שנכתבו בעתירה שהוגשה על ידי "המוקד להגנת הפרט" נגד הריסת הבית, ובניהן טענות כי למחבל לא היתה זיקה למבנה וכי אין להעניש את בני משפחתו שלא ידעו על מעשיו המתוכננים.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו המלווה את משפחת גואטה כנפגעי עברה מסר כי דברי השופטים ביחס לצורך בצעדי הרתעה אלו ברורים. "אין ספק שהרס מידי של בית המחבל  סמוך לפיגוע יביא תוצאות הרתעה חזקות יותר. הגיע הזמן לאפשר לצה"ל לנקוט בצעדי הרתעה מידיים בלא צורך להמתנה לאישור בג"ץ על כל הריסה, בכך שאם לאחר מעשה יתברר שנעשתה טעות – ניתן יהיה לפצות את הנפגעים".

עוד הוא אמר כי "במלחמה בטרור צריך נחישות, מהירות ועוצמה. יש לתת לצה"ל את הכלים והגמישות כדי להשיב מכה מידית לטרור, בלא מתן אפשרות לארגונים התומכים במחבלים להילחם בצה"ל דרך בתי המשפט".

נציין כי בתחילת החודש, המוקד להגנת הפרט ועו"ד לאה צמל הגישו עתירה לבג"צ נגד הריסת בית המחבל ובג"צ נאלץ להוציא צו ארעי המעכב את ההריסה עד לדיון בעתירה שהתנהל היום. שבוע לפני כן חתם אלוף פיקוד המרכז תמיר ידעי על צו ההריסה לבית.

לפני כשבועיים הוגש כתב אישום נגד המחבל. כתב האישום כלל סעיף גרימת מוות בכוונה, שלושה ניסיונות של גרימת מוות בכוונה, החזקה ושימוש בנשק ללא היתר ושיבוש הליכי משפט בעת שנמלט מכוחות הביטחון.