הרג איאד אל-חאלק: שוטר מג"ב מואשם בהמתה בקלות דעת

יותר משנה לאחר מותו של הצעיר הערבי בעל צרכים מיוחדים במזרח ירושלים, המחלקה לחקירות שוטרים הגישה כתב אישום קשה נגד שוטר מג"ב שירה לעבר אל חאלק כשהוא פצוע ובזמן ש"לא החזיק בידיו דבר ולא ביצע דבר שהצדיק זאת"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 17/06/21 13:09 ז בתמוז התשפא

הרג איאד אל-חאלק: שוטר מג"ב מואשם בהמתה בקלות דעת
מחאה על מותו של אל חאלק מחוץ למשרדי מח"ש, צילום: Yonatan Sindel/Flash90

המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה הגישה הבוקר (ה')  לבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד שוטר מג"ב, בן 20, בגין המתתו בקלות הדעת של איאד חלאק ז"ל בחודש מאי בשנה שעברה. 

על פי כתב האישום, שהוגש באמצעות עורכות הדין ליאת יונניאן וקרן לביא, בסוף חודש מאי דאשתקד, בשעות הבוקר המוקדמות איאד חלאק ז"ל היה בדרכו למקום עבודתו בעיר העתיקה כשעל פניו מסכה כירורגית ועל ידיו כפפות שחורות חד פעמיות. מאפיינים מסוימים בהתנהגותו של איאד, בעל הצרכים המיוחדים, עוררו את חשדם של שני שוטרים שהוצבו במקום אשר חשבו כי מדובר במחבל שמטרתו לפגע.

אחד השוטרים הכריז ברשת הקשר המשטרתית על הימצאותו של מחבל בזירה וכך החל מרדף גלוי אחריו, אליו הצטרפו בהמשך גם הנאשם ומפקדו, תוך כדי שהם קוראים לו בעברית וערבית לעצור ולהזדהות. איאד לא עצר והמשיך במנוסתו, ובתגובה, תוך כדי המרדף, ירה המפקד לעבר רגליו של איאד 2 כדורים מאקדחו אשר לא פגעו בו.

ציור קיר לזכרו של איאד אל חאלק

ציור קיר לזכרו של איאד אל חאלקצילום: Wissam Hashlamoun/Flash90

מספר שניות לאחר מכן פנה איאד למתחם אשפה סגור בו נכחו עובד ניקיון, עובד ווקף ואישה נוספת אותה הכיר איאד היכרות מוקדמת. הנאשם ומפקדו נכנסו למתחם בעקבותיו של איאד ובעודו עומד מולם, כשהוא עם גבו אל הקיר, ביצע לעברו הנאשם ירי שכתוצאה ממנו נפגע איאד בבטנו התחתונה ונפל ארצה.

מיד לאחר הירי נכנסו שני השוטרים למתחם, אשר אחד מהם פנה אל איאד בערבית ושאל אותו היכן נמצא האקדח. במענה, איאד שהיה פצוע כתוצאה מהירי הראשון, התרומם מעט, הצביע לעבר האישה אותה הכיר ומלמל דבר מה. לפיכך, פנה אחד השוטרים אל אותה אישה ושאל אותה היכן נמצא האקדח והיא השיבה "איזה אקדח?". במקביל למענה שלה, ולמרות שאיאד היה על הארץ כשהוא פצוע כתוצאה מהירי הראשון, לא החזיק בידיו דבר ולא ביצע דבר שהצדיק זאת, ירה הנאשם לעבר פלג גופו העליון אשר גרם למותו.

הרב יעקב נגן במחאת "צדק איאד"

הרב יעקב נגן במחאת "צדק איאד"צילום: Olivier Fitoussi/Flash90     

 
עוה"ד ליאת יונניאן וקרן לביא מהמחלקה לחקירות שוטרים: "מדובר באירוע קשה ומצער שגרם למותו של צעיר בעל צרכים מיוחדים. ההחלטה על העמדתו לדין של השוטר היורה התקבלה לאחר בחינה מעמיקה של חומר הראיות, שקלול מכלול נסיבות האירוע והטענות שנשמעו בהליך השימוע של השוטר. הירי שביצע השוטר לעבר איאד אל חלאק ז"ל התרחש כאשר המנוח לא החזיק דבר בידיו ולא ביצע פעולה שהצדיקה את הירי לעברו. השוטר ירה לעברו תוך שהוא נוטל סיכון בלתי סביר שהוא יגרום למותו ולכן נמצא, כאמור, כי יש מקום להעמידו לדין".

כתב האישום נגד שוטר מג"ב:


להורדת הקובץ

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר