100 שנה לרבנות הראשית הראשית בישראל

היום התקיימה ישיבת מועצת רבנות חגיגית בהשתתפות נשיא המדינה הנבחר הרצוג והרבנים הראשיים אשר ציינה 100 שנה להקמת הרבנות הראשית בארץ. הרב לאו: "הרבנות היא א פוליטית" |הרב יוסף: "מול כל אותם גופים שמנסים לשנות ולחולל רפורמות ברבנות הראשית אנו נישבע אמונים ונאמר זאת התורה לא תהיה מוחלפת"

חדשות כיפה חדשות כיפה 09/06/21 22:16 כט בסיון התשפא

100 שנה לרבנות הראשית הראשית בישראל
צילום: יעקב כהן

לרגל ציון מאה שנים להקמת הרבנות הראשית לישראל, התקיימה היום (ד') ישיבת חגיגית של מועצת הרבנות באולם "אחר כותלנו" בכותל המערבי בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל, חברי מועצת הרבנות הראשית, דייני בית הדין הגדול, אבות בית הדין מרחבי הארץ שרים ואנשי ציבור ובהשתתפות נשיא המדינה הנבחר יצחק (בוז'י) הרצוג, נכדו של הרב הראשי למדינת ישראל הרב יצחק הרצוג.

את הישיבה המיוחדת פתח נשיא מועצת הרבנות הראשית הראשון לציון הרב יצחק יוסף ואמר: "חובה עלינו להודות לה' על כך שאנו מציינים מאה שנים לרבנות הראשית לישראל, שתפקידה לשמור על מסורת התורה. בשנת תרפ"א כאשר הוקמה הרבנות הראשית היינו אורחים ונאלצנו לקבל אישור מהנציב הבריטי, הרי שהיום יש לנו מדינה משלנו, כל הגויים והשלטונות חלפו והרבנות הראשית עדין עומדת ופועלת בדיוק אותה מתכונות, מוסד הרבנות הראשית נועד להמשיך את ההוראה בישראל עוד מימי משה רבינו.

צילום: יעקב כהן

בדבריו התייחס הרב הראשי הספרדי גם לניסיונות רפורמה במוסד ואמר: "דווקא עכשיו זה הזמן להביט אל דורות של רבנים ראשים שהיו במשך כל הדורות ולומר להם "לא נשנה מאומה מן הדרך אשר לימדתם והנחתם אותנו כל ימיכם", מול כל אותם גופים שמנסים לשנות ולחולל רפורמות ברבנות הראשית אנו חייבים להתאגד ולהיזכר במורשת המפוארת ולהישבע אמונים אל כל אותן הדורות ולומר "זאת התורה לא תהיה מוחלפת", על הרב והרבנות לזכור כי תפקידו של הרב הוא להשתמש בכוחא דהיתרא ככל הניתן אך יחד עם זאת לא להקל ולא לשנות בשום פנים מהלכה ומהדרך המסורה לנו." 
 
הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול הרב דוד לאו שליט"א אמר "אנו מציינים שנה מיוחדת בה מונים מאה שנה לרבנות הראשית לישראל. הרב הראשי הראשון בארץ ישראל, הרב אברהם יצחק הכהן קוק כתב כי הרבנות היא א פוליטית, הרבנות חייבת לעמוד ולהשפיע על כלל אזרחי הארץ בכל תחומי החיים על פי התורה הקדושה. עם אחד רבנות אחת. יכולות להיות דעות שונות אבל מי שרואים מבט כלל ישראלי לכלל האומה זאת הרבנות הראשית שרואה תמונה אמיתית ולא נסחפת אחרי שום כתבה או סחף כזה או אחר אלא רק התורה הקדושה בנועם וסבר פנים.

נשיא המדינה הנבחר יצחק בוז'י הרצוג, יו"ר הסוכנות היהודית ונכדו של הרב הראשי הראשון למדינת ישראל הרב יצחק הרצוג זצוק"ל אמר בהתרגשות: "כמי שנושא את שמו של הרב הראשי הראשון למדינת ישראל אני מתרגש להשתתף בישיבה לציון 100 שנה לרבנות הראשית. אנו נמצאים ערב ראש חודש תמוז שבמהלכו נציין את יום י"ז בתמוז ואת תקופת בין המצרים הנמשכת עד לתשעה באב, יום חורבן בית המקדש שנחרב בגלל שנאת חינם. במיוחד בימים אלו חשוב לציין את דבריו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק שיסד את הרבנות הראשית לפני 100 שנים כשאמר 'אם נחרבה בגלל שנאת חינם, נשוב ונבנה בגלל אהבת חינם'. לרבנות הראשית בישראל ולמנהיגות הרוחנית בראשה תפקיד קריטי ודווקא בימים אלו יש להרבות באהבת חינם, גם כאשר ישנן מחלוקות וויכוחים נוקבים ככל שיהיו אנו צריכים לזכור שעם ישראל הוא עם אחד ומאוחד  כפי שתורת ישראל ומסורת ישראל איחדה אותנו במשך אלפי שנים בגלות. אנשי הרוח והתורה הם אלו שצריכים להוביל את השיח בעד אהבת חינם ואחדות." 

בסיום האירוע כתבו הרבנים והאורחים אותיות בספר התורה מיוחד שיוכנס לכותל המערבי בטקס הקהל בסוף שנת השמיטה. את האירוע הנחה אבשלום קור והפייטן משה חבושה וחזן בית הכנסת הגדול בירושלים ישראל אדלר היו אמונים על המוזיקה.