סגור

הרב הראשי למשטרה: "עולם התורה הפקיר את השאלות ההלכתיות של המדינה"

לדיון הלכתי שנערך בישיבת ההסדר בשעלבים הוזמן הרב הראשי של המשטרה הרב רמי ברכיהו. יחד עם התלמידים, דן ראש הישיבה הרב יימר בנושא שמירת השבת במשטרה, ובייחוד בצורך של הפעלת ניידות

חדשות כיפה
כט בסיון התשפא
,
09 ביוני, 2021 20:40

צילום: דוברות המשטרה

בדיון הלכתי שנערך היום (ד') בישיבת ההסדר בשעלבים העלה ראש הישיבה הרב מיכאל יימר את נושא פעילות משטרת ישראל בשבת. הדיון התמקד בעיקר ובנושא נסיעת ניידות המשטרה בשבת במטרה למנוע אירועי פשיעה שונים.

צילום: דוברות המשטרה

לצורך כך כונסו תלמידי ישיבת ההסדר לשיעור כללי בו הרב יימר סקר את ההתייחסות ההלכתית לנושא. על מנת לקבל התייחסות מכלי ראשון הוזמן לדיון הרב הראשי למשטרה נצ"מ הרב רמי ברכיהו.

מדובר באחד הנושאים המאתגרים מאוד מבחינת שמירת ההלכה במדינת ישראל כיוון שכידוע משטרת ישראל פועלת 24 שעות ביממה.

הרב יימר פירט לתלמידי הישיבה את הלבטים ההלכתיים בנושא ובראשם פסק ההלכה של 'הנודע ביהודה' שחיבר בין ההיתר לחלל שבת רק במידה וישנו חולה לפנינו, ובהקשר של משטרה טען הרב הרצוג שאין זה בגדר "חולה לפנינו" ולכן אסור לניידת לנוע בשבת לסיור מניעתי.

בעקבות פסיקת הרב שאול ישראלי אמר הרב יימר שההסתכלות ההלכתית היא על לא על ניידת אחת אלא על מכלול הסיורים של המשטרה כגורם הרתעתי.

במענה לדברי הרב יימר פרס  הרב הראשי למשטרה נצ"מ הרב רמי ברכיהו את המורכבות המבצעית של עבודת המשטרה בכל הנוגע לביטחון הפנים של מדינת ישראל ועמד על תפקידה החיוני של משטרת ישראל כעמוד התווך במציאות הרגישה בתוך מדינת ישראל. 

הרב ברכיהו עמד על כך שבמשך מאות שנים לא הייתה התייחסות רחבת היקף לנושא הלכות מדינה ובוודאי להלכות הקשורות בביטחון הפנים. "לצערי עולם התורה הפקיר את השאלות ההלכתיות של מדינת ישראל. הסיבות העיקריות היא כי מדינת ישראל עסקה מקום המדינה בביטחון על חיי המדינה והצבא תפס מקום רחב ביותר. כולם עסקו בצבא, וכך גם בנושא הספרות הדתית בביטחון הפנים כמעט ולא היה עיסוק".

במענה ההלכתי הרחיב הרב בדיון במקורות הלכתיים מהם ניתן לבסס את ההיתר ההלכתי גם בעיסוק המשטרה במניעה של פשיעה.
בשנים האחרונות מוליך הרב הראשי של משטרת ישראל מהלך בו נעשה ליבון הלכתי מקיף עם גדולי הפוסקים בעולם הדתי חרדי לגבי מאות שאלות הלכתיות העולות מהשוטרים עצמם.

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

שגב נגד סגל צילום: פלאש 90

מולי שגב זועם: "עמית סגל חושב שאנחנו עובדים אצלו"

קרא עוד