אלמנתו של עמנואל מורנו ז"ל: מגבה את בנט - יש לו אחריות גדולה על הכתפיים

מאיה אוחנה-מורנו, אמרה כי היא עצובה על רמת השיח הציבורי בישראל, חשפה כי הצביעה לבנט במערכות הבחירות אחרונות וסיפרה את תחושותיה אחרי ההצהרה אמש: "אחת הפעמים ששמעתי נאום והתרגשתי עד דמעות"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה 31/05/21 12:25 כ בסיון התשפא

אלמנתו של עמנואל מורנו ז"ל: מגבה את בנט - יש לו אחריות גדולה על הכתפיים
מאיה אוחנה מורנו. מגבה את בנט, צילום: באדיבות המצולמת

מאיה אוחנה מורנו, אלמנתו של סא"ל עמנואל מורנו ז"ל, קצין בסיירת מטכ"ל שנפל בפעולה חשאית בסיום מלחמת לבנון השנייה, התייחסה היום (ב') בראיון ל-103FM למהלך של נפתלי בנט, יו"ר ימינה וחברו לצוות של מורנו ז"ל,  שהודיע כי יחבור ליש עתיד ולמפלגות שמאל נוספות בממשלה הנרקמת. כי היא נותנת גיבוי ליו"ר ימינה, נפתלי בנט ולמאמציו להקמת ממשלת אחדות והבהירה: "חשוב לי להדגיש שאני לא מדבררת את עמנואל, אני לא יודעת מה הוא היה חושב לצערי".

"אני קצת עצובה מהשיח הישראלי היום", אמרה אוחנה-מורנו בתכניתם של בן כספית וינון מגל, "האמת שעצוב שככה נשמעת החברה הישראלית, כי אני חושבת שבאמת של האמת זה קצת הפוך אבל הקולות הנשמעים הם קולות שצריך להבריא אותם, צריך להביא רפואה".

איפה את בוויכוח בין הליכוד לבנט?

"אני בטוח ימין. אני לדעתי מזוהה גם עם סמוטריץ' על פי הכיסוי ראש שלי. אני מצביעה בנט, בהחלט, הצבעתי תמיד בנט".

ואת לא מצטערת כיום?

"אני לא מצטערת, לא בגלל שהצבעתי או לא הצבעתי בנט, השאלה הזאת לא רלוונטית. אני חושבת שמה שרלוונטי זה המציאות שמדינת ישראל נמצאת בה היום. האמת שאנחנו קצת על פי תהום, מעל לשנתיים בלי ממשלה מתפקדת, שזה מדהים בעיניי שמדינת ישראל ממשיכה להתנהל. ובתוך המציאות הזאת חייבים ממשלה. אי אפשר ללכת לעוד בחירות, השיח פה נהיה שכל מי שחושב אחרת ממישהו אז הוא בוגד. לא משנה מה חשבתי, המילה בוגד רצה פה לכל עבר. אני עצובה, זה לא עם ישראל. אני בעד דעות שונות, זה מרחיב את היריעה ואת הדעת, אבל חייבים להתחיל לעבוד".

כספית ומגל שאלו את אוחנה-מורנו האם היא מגבה את בנט: "מאוד נותנת גיבוי. האמת שאני תמיד בעד ממשלת אחדות, לאורך כל הדרך, בעד שדעות משמאל ומימין ישבו ביחד כי אני חושבת שזה בריא יותר לעם ומייצג את רוב העם בכללי. הממשלה לא נראית לי כזאת שמאל, יגידו לי ערבים ומרצ, זה נכון שהם מייצגים את השמאל. זה כמו שיגידו שאני מייצגת ימין. גם נפתלי, סער וליברמן מייצגים ימין, אבל אני לא נכנסת לפוליטיקה כי אני לא מבינה במקומות האלה. אני אזרחית מדינת ישראל. חשוב לי להדגיש שאני לא מדבררת את עמנואל, אני לא יודעת מה הוא היה חושב. לצערי, הלוואי שהייתי יודעת, כי עמנואל אדם חכם מאוד שאמרתו הייתה צריכה להישמע ולצערי לא זכינו בזה. אני מדברת רק את עצמי".

אתמול אח שלו אמר שעמנואל היה מתבייש במהלך הזה של בנט ומתן כהנא.

"משה הוא אדם יקר ומדהים, אחד האנשים היפים בארץ הזאת, אם אתה שואל אותי. אדם מלא חסד ועשייה טובה ונכונה. ואם הוא בוחר להגיד דברים בשם עמנואל - זה שלו, הוא אח שלו ויש לו זכות להגיד את זה. זה בסדר גמור מבחינתי. אנחנו גיסים, אני אוהבת אותו, אנחנו משפחה ואין שום מריבה בינינו, הוא יכול לחשוב אחרת ממני, מותר לו גם להגיד מה עמנואל היה חושב. הוא אחיו, הוא מכיר אותו, הוא קרוב אליו".

אוחנה-מורנו נשאלה על ציוץ של חברת הכנסת גלית דיסטל אטאבריאן, בו תקפה את בנט: "אז אני רוצה להגיד לה משהו אחר - 'תדע כל אם עברייה שהיא שמה את בניה בידי מנהיגים ראויים'. ואחת הטעויות הגדולות, האסון הנוראי במדינת ישראל, שלא זכינו עד היום להחזיר את חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין ואת האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד, זאת תעודת עניות למדינת ישראל בעיניי. אני פעילה במאבק הזה וזה עצוב שאני צריכה להשתמש במילה מאבק". 

"לנפתלי בנט יש אחריות גדולה מאוד על הכתפיים ויש לו משימה ראשונה במעלה. אנחנו עכשיו בסגירת המשא ומתן למה שנקרא הפסקת אש שאני מאוד מקווה שתהיה, כי כרגע זה בינתיים. אני חיה בדרום ומישהי פעם אמרה בתקשורת שהיו לנו 7 שנים של שקט מאז 'צוק איתן', אז אולי לתל אביב היה, לנו תושבי הדרום ממש לא היה שקט. זה לא חיים ומדינת ישראל לא צריכה להתנצל על קיומה".

איזה אג'נדה למשל נפתלי בנט יכול לקדם שאת מאמינה בה?

"כל אג'נדה שהיא 80 אחוז מהדברים שהם מסכימים עליהם. אני לא אכנס לשם כי אני לא פוליטיקאית".

מה הממשלה הזאת תוכל לעשות?

"אני חושבת שהיא יכולה לעשות המון. קודם כל, לחבר את עם ישראל אחד לשני, זה הדבר הראשון שהממשלה הזאת יכולה. יש לה את כל המנדט לעשות את זה כי היא מביאה קשת רחבה מאוד של הציבור הישראלי ולא רק קול אחד. יש בה הרבה קולות שונים מאוד, וזה השיח שאני קוראת לו. ריבונו של עולם, למה כל מי שלא חושב כמוני הוא שונא שלי? מה קרה?".

האם היא יכולה להוביל משהו, כי הקולות השונים סותרים?

"כן, היא יכולה להוביל לשינוי השיח הישראלי. ברגע שנתחיל לעשות את זה, משהו כאן ישתנה. בזה אני בטוחה ב-100 אחוז".

זה בדיוק מה שנפתלי אמר אתמול.

"אני חייבת להודות שזאת אחת הפעמים ששמעתי נאום והתרגשתי עד דמעות, אני מודה. כי זה להחזיר לנו את הלאומיות שלנו ואת הגאווה היהודית והישראלית שלנו. זאת הארץ שלנו, אנחנו עם אחד".

איזה משהו יהודי הוא יכול לקדם בממשלה הזאת?

"אפשר לקדם המון דברים יהודים. אני יודעת מה אני עושה במקום היהודי וכמה אני מדברת בהרבה מקומות ופועלת לטובת חיבור ואחדות והקשבה אחרת".

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר