סגור

בג"ץ דחה את העתירה למנוע מנתניהו הרכבת ממשלה

בפסק הדין נכתב כי העותרים לא הצביעו על פגם באופן מימוש הסמכות הנתונה לנשיא. השופטים כתבו כי לנשיא אמנם אין חסינות מוחלטת מעתירות נגד החלטותיו | גם היועמ"ש התנגד: "דין העתירה להידחות על הסף בהיעדר עילה להתערבות שיפוטית"

מתן ליונס, חדשות כיפה
ו באייר התשפא
,
18 באפריל, 2021 15:33
נתניהו.

נתניהו. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

בג"צ החליט היום (א')לדחות על הסף את העתירה שהוגדרה "דחופה ביותר" במסגרתה התבקשו להצהיר כי החלטת נשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל את התפקיד להרכיב ממשלה על חה"כ בנימין נתניהו, ובנוסף החלטת חה"כ נתניהו לקבל על עצמו את תפקיד הרכבת הממשלה, הן החלטות הנגועות בחוסר סבירות קיצוני ועל כן דינן בטלות.

בראשונה נימקו בג"צ את דחייתם כי "העותרים לא ביססו כל עילה משפטית לבחינת שיקול דעתו של מקבל תפקיד ציבורי, ועל כן אין סעד שבדין שניתן לגזור לגבי החלטת חה"כ נתניהו לקבל על עצמו את תפקיד הרכבת הממשלה". 

בנוסף בג"צ טען כי לא נפל פגם בשיקול הדעת של ריבלין: "עצם החובה להתייעץ עם נציגי הסיעות מלמדת כי השיקול המרכזי האמור להנחות את הנשיא הוא סיכוייו של אותו חבר כנסת להרכיב ממשלה, לאור תוצאות הבחירות", והוסיפו "העותרים לא הצביעו על פגם שנפל באופן מימוש הסמכות הנתונה לנשיא. לא למותר להזכיר כי לנשיא המדינה מעמד ייחודי כאשר גלומה במוסד הנשיאות סמליות מיוחדת, וכך גם נתונה לנשיא חסינות מוחלטת."

בנוסף הוחלט שיש להגיב באופן כללי באיפוק בתקופת הבחירות: "תקופת בחירות היא תקופה רגישה מבחינה פוליטית אשר ראוי כי בית משפט ינהג לגביה באיפוק ובריסון. אין העתירה מגלה עילה להתערבות."

השופטים שקיבלו את ההחלה בפסק הדין הם כבוד השופט קרא, השופט מינץ והשופט אלרון.


להורדת הקובץ

 

 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

הרב שמואל אליהו צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הרב אליהו: "למנהיגי הדת המוסלמים אתם מתגרים באלוקים והולכים נגדו"

קרא עוד