סגור

נתניהו בטקס האזכרה ללוחמי האצ"ל: "מי שמנסה לפגוע בנו מעמיד עצמו בסכנה חמורה"

ראש הממשלה התייחס לקרב של לוחמי האצ"ל על יפו, "בסימן 90 שנה להקמת האצ"ל". "בסופו של דבר גורלנו נקבע על ידי יכולתנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו", אמר נתניהו והבהיר: "חלפו הימים שבהם ניסו לגמד את חלקו של האצ"ל בסיפור הקוממיות. האמת ההיסטורית חזקה מכל השמצה וסילוף"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה
כג בניסן התשפא
,
05 באפריל, 2021 22:47
נתניהו נואם בטקס

נתניהו נואם בטקס צילום: חיים צח / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נאם הערב (ב') בטקס האזכרה ללוחמי האצ"ל שנפלו במערכה על יפו "בסימן 90 שנה להקמת האצ"ל" ואמר: "במקום שבו אנחנו מנציחים את אומץ-לבם ואת הקרבתם של משחררי יפו. ואני שמח מאוד להיות איתכם במעמד הזה, כמו בכל שנה. בזכות מבצע החיסונים אנחנו חזרנו לחיים, ואנחנו שוב יכולים להיפגש".

 

 

"על ראש המגדלור המפורסם של יפו, לא רחוק מאיתנו, בנמל – לוחמינו הניפו, לפני 75 שנים, את הדגל הלאומי. המגדלור הזה, בגלגוליו השונים, היה עד לחזרת עם ישראל לארצו. הוא השקיף על ספינות העולים הרבות, שעגנו כאן. מנהיגי הציונות דרכו לידו לראשונה על אדמת המולדת. הרצל נחת ממש כאן. אני יכול להגיד לכם שגם אבא שלי, בתור ילד בן 10 ב-1920 נחת ממש כאן ורבים אחרים. כמובן בימי תש''ח, ערב הקמת המדינה, תמונת הניצחון על המגדלור חתמה מערכה קשה וממושכת. ראינו אור – וידענו תקומה", אמר ראש הממשלה. 

נתניהו הוסיף וסיפר כי, "לפני אלפי שנים, ביפו, יונה הנביא התחמק משליחותו וברח לתרשיש. אבל לוחמי המחתרת נהגו אחרת: הם דבקו בשליחותם והשלימו את משימתם לשחרר את יפו. הם לא יכלו לעמוד מנגד, כשתל-אביב הותקפה במשך חודשים ארוכים. מאז החלטת כ"ט בנובמבר 1947 של האו''ם, שכונות שלמות בגוש דן הפכו לחזית מדממת. כנופיות ערביות הפגיזו וצלפו מצפון יפו על תושבים שלווים בנווה צדק, בכרם התימנים, בשכונת שפירא, בפלורנטין. ומדרום יפו, באבו כביר ירו על תושבי בת-ים וחולון, ועל הנוסעים לירושלים.

"היו לנו הרבה מאוד הרוגים ופצועים רבים. הרבה מאוד דם. גם סדרי החיים שובשו בצורה חמורה: שיתוק המסחר, משפחות שנותרו בלא קורת גג, פליטים שהצטופפו במקומות מחסה. צריך לומר כמובן שפעולות איבה חמורות, שמקורן ביפו, היו עוד לפני כן מחר ימלאו 100 שנים למותו של הסופר הבלתי נשכח יוסף חיים ברנר, שנרצח ביפו עם חבריו בפרעות 1921. פרעות אלימוֹת אירעו גם ב-1929 וב-1936, על רקע הסתה לאומנית בוטה נגד היהודים. כשהסאה הוגדשה ב-1948, וקו האש התרחב האצ"ל החליט לצאת לפעולה.

נתניהו המשיך וסיפר על קבלת ההחלטות של ראשי האצ"ל, בהם מנחם בגין, בדרך ליציאה לקרב מול האויב הערבי. "יחד, האויב הוכה שוק על ירך. סיוט הדמים תם ונשלם. יפו נכנעה. מאות הלוחמים שהיו פרושים סביבה ובתוכה, התפנו לפעול כעת בחזיתות אחרות במלחמה שקבעה את גורלנו. מן המערכה הכבדה נותרו שלושה לקחים לדורות:

"לקח ראשון - החשיבות של גבולות בני הגנה. כשהחזית קרובה מרכזי אוכלוסייה גדולים נמצאים בסכנה. לעומת זאת, כשיש לנו עומק אסטרטגי ואחיזה בשטח הביטחון שלנו מתחזק. הוא לא מוחלט, אפשר לתקוף גם ריכוזי אוכלוסייה בטילים, אתם מכירים את זה. אבל ברגע שיש יכולת לתקוף ישירות בכוחות קרקעיים אתה בחוסר ביטחון משווע, כפול ומכופל. לכן זה הדבר הראשון, עומק אסטרטגי.

"לקח שני – מי שמנסה לפגוע בנו, מעמיד עצמו בסכנת פגיעה חמורה. זה היה נכון ביפו ב-1948  וזה נכון היום עם כל ההבדלים לגבי איראן וגרורותיה. מי שמנסה לפגוע בנו מעמיד עצמו בסכנה חמורה.

"לקח שלישי –  טיפוח היכולת להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. אנחנו מתעצמים בלא הרף, ואנחנו פועלים בלא היסוס להבטיח את קיומנו ואת עתידנו בכוחות עצמנו.

"אי אפשר היה לסמוך על הבריטים ב-1948, אנחנו מקבלים ומוקירים את כל הבריתות וכל הידידים, אבל בסופו של דבר גורלנו נקבע על ידי יכולתנו להגן על עצמנו בכוחות עצמנו. גבורת אנשי המחתרת, שחרפו נפשם להגנת תל-אביב ושחרור יפו חקוקה בדפי התקומה שלנו. חלפו הימים שבהם ניסו לגמד את חלקו של האצ"ל בסיפור הקוממיות. האמת ההיסטורית חזקה מכל השמצה וסילוף.

"מגיע כבוד ענק לאצ"ל, כפי שמגיע כבוד ל'הגנה',  ואף ללח"י. כל מחתרת ותרומתה לעצמאות ישראל. אני רוצה להוסיף שהאיחוד בין תל אביב ויפו נתן תנופה כבירה לעיר שחוברה לה יחדיו. זוהי עיר תוססת, צבעונית – עיר אחת, שמשלבת חדש וישן. תל אביב-יפו היא סמל לחיים משותפים בין יהודים וערבים: כבוד הדדי, סובלנות, שכנות טובה, שגשוג. יפו שומרת על אופייה המיוחד – והיא עוד תעלה מעלה מעלה, עם הרכבת הקלה שמחברת את שדרות ירושלים מקצה לקצה. נצדיע למשחררי יפו, ניתן כבוד לנופלים, וננצור את גבורתם ומורשתם. זכרם יחיה בתוכנו לעד".

 

עוד אין תגובות, היו הראשונים להגיב!
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר