"מדינת ישראל מממנת בעצמה את הטרור נגדה" – משפחות שכולות בפניה לבג"ץ

משפחות שכולות ונפגעי פעולות איבה דורשים מבג"ץ לחייב את גנץ לפעול בהתאם לחוק לקיזוז כספי טרור. העותרים טוענים, כי בשנת 2020 שילמה הרשות הפלשתינית כ-512 מיליון שקל למחבלים. "המחדל של שר הביטחון מאפשר את המשך מימון הטרור נגד ישראל"

אלעד הומינר, חדשות כיפה 14/03/21 08:41 א בניסן התשפא

"מדינת ישראל מממנת בעצמה את הטרור נגדה" – משפחות שכולות בפניה לבג"ץ
הלוויתה של סגן שיר חג'אג' ז"ל, צילום: Miriam Alster/Flash90

משפחות שכולות ונפגעי פעולות איבה פונות לבג"ץ ודורשות את התערבותו בנושא התשלומים שמעניקה הרשות הפלשתינית למחבלים. בעתירה דחופה לצו על תנאי שהוגשה לבג"ץ, חושפים העותרים כי בשנת 2020 שילמה הרשות כ-512 מיליון שקל למחבלים המרצים מאסר בישראל, ולמחבלים משוחררים. כספים אלה מגיעים ברובם מתשלומי מסים של תושבי הרשות העובדים בישראל, ומכספים אשר ישראל מעבירה לרשות. "בכך מדינת ישראל ממנת טרור נגד עצמה", נכתב בעתירה. 

נזכיר, כי בכדי לעצור את הפרקטיקה הזו, חוקקה הכנסת בשנת 2018 את "החוק להקפאת הכספים ששילמה הרשות הפלסטינית בזיקה לטרור מן הכספים המועברים אליה ממשלת ישראל". החוק קובע כי בסוף כל שנה יציג שר הביטחון לאישור הקבינט המדיני-בטחוני דו"ח, ובו פירוט של כל הכספים ששילמה הרשות למחבלים ובני משפחותיהם בשנה שחלפה, וחשוב מכך – סכום זה ינוכה ויוקפא בשנה שלאחר מכן מכספי המסים שמעבירה ממשלת ישראל לרשות.

אלא שבעתירה נטען, כי "הממשלה לא ששה לפעול בהתאם לחוק", שעה ששר הביטחון, בני גנץ, עדיין לא הגיש את הדו"ח לאישור הקבינט המדיני בטחוני. "המחדל של שר הביטחון עומד בניגוד מוחלט לחובה המוטלת עליו מכוח החוק, ומאפשר את המשך מימון הטרור נגד ישראל בכסף שמדינת ישראל עצמה מעבירה", נטען בעתירה.

זו אינה הפעם הראשונה שהמשפחות השכולות והארגונים הציבוריים עותרים לבג"ץ בעניין העברת הכספים לרשות הפלשתינית. גם בשנת 2020 שר הביטחון לא מיהר להביא לאישור הקבינט את הדו"ח על שיעור הכספים שהוציאה הרשות הפלסטינית בזיקה לטרור. רק בעקבות עתירה קודמת שהגישו המשפחות השכולות והארגונים הציבוריים באמצעות עו"ד בם, ולאחר מספר דחיות שנתבקשו מבג"ץ, נאות בני גנץ להביא את הדו"ח לאישור הקבינט, אך זאת רק בסוף 2020, כך שכספים ששילמה הרשות למחבלים בשנת 2019 ינוכו מכספי המסים המועברים לה רק במהלך 2021. 

"מדינת ישראל ממשיכה פעם אחר פעם לעשות צחוק מהחוק"

את העתירה הגיש עו"ד יצחק בם, בשמם של הרצל ומירב חג'אג', הוריה של סגן שיר חג'אג' ז"ל שנרצחה בפיגוע בטיילת ארמון נציב בשנת 2017; שי מימון, סמג"ד במילואים שנפצע בפיגוע שבו נרצח מלאכי רוזנפלד; ועמותות "לביא", "בחרנו בחיים! משפחות שכולות ונפגעי פעולות איבה", "אם תרצו", ו"פורום משפטי למען ישראל".

מפורום בוחרים בחיים נמסר: "אנו פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות ונפגעי הטרור דורשים משר הבטחון וממשלת ישראל להפסיק את ההרגל שלכם, כשביד אחת אתם מתחייבים להילחם בטרור וביד השניה עושים ככל יכולתכם בכדי לסייע כלכלית לרש"פ  ומונעים קיזוז אמיתי ומהיר שיוכל להרתיע את הרשות מלתמוך בטרור ובכך לבנות הרתעה שתחסוך חיי אזרחי ישראל".

שי מימון, נפגע טרור וממגישי העתירה: "אנו חווים מצב אבסורדי שלמרות חוק מפורש המורה לקזז כספי טרור מהרשות הפלשתינית, מתחילת שנת 2019 ממשלת ישראל אינה פועלת על פי החוק, ולא מענישה את הרשות על תמיכתה במחבלים שרצחו ופצעו אזרחים ישראלים. שהוא בלתי מתקבל על הדעת. חבל שצריך לפנות לבגצ לשם ביצוע החוק, אך לא נותרה ברירה אחרת. אני מצפה מבג"ץ לוודא כי החוק מתבצע ככתבו וכלשונו".

עו"ד יותם אייל מנכ"ל הפורום המשפטי אמר כי מדינת ישראל עושה צחוק מהחוק. "מדהים איך דבר כל כך בסיסי כמו לא לממן את מי שרוצח אותך זאת שאלה שבכלל עומדת על השולחן, האינטרס הראשון של מדינת ישראל הוא להגן על אזרחיה ולא לתת יד למימון המבקשים לפגוע בהם, מדינת ישראל ממשיכה פעם אחר פעם לעשות צחוק מהחוק ולא מקזזת את כספי משכורות המחבלים בניגוד לחוק מפורש ובניגוד לכל הגיון אנושי. הפורום המשפטי יאבק בכל כלי אפשרי על מנת לוודא שמדינת ישראל תגן על אזרחיה".


(פעילי פורום 'בוחרים בחיים' בהפגנה)

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר