צפו: משדר מיוחד בחירות 2021: דת ומדינה לאן?

אחרי שדבריו של ח"כ פינדרוס עוררו סערה ציבורית, אנו מזמינים אתכם לצפות במשדר המלא של חדשות כיפה וארגון עיתים. צפו בדברים המלאים של חברי הכנסת בסוגיות דת ומדינה

חדשות כיפה 02/03/21 19:57 יח באדר התשפא

צפו: משדר מיוחד בחירות 2021: דת ומדינה לאן?
בחירות 2021, צילום: יחצ

האם נראה שינוי בהליך בחירת הרבנים הראשיים? כיצד יוסדרו בתי הדין העצמאיים לגיור מבית היוצר של הציונות הדתית? האם תשתנה מדיניות בתי הדין הרבניים בנוגע לעולים, מסורבות גט ועגונות?

סוגיות אלו ועוד עמדו במרכזו של המשדר המיוחד לקראת בחירות 2021 שביקש להציב את נושאי דת ומדינה בשיח הציבורי.

הבוקר פורסמו דברים שאמר יו"ר יהדות התורה,  ח"כ יצחק פינדרוס, בכנס לאחר נשאל מה דעתו על מתווה ניסים, שעיקרו הקמת מערך גיור המחויב להלכה אך מנותק מהרבנות הראשית, והשיב: "אם המשמעות של מתווה ניסים היא שמישהו בתפיסה שלי, בתפיסה של ההלכה יכנס גוי בקרב ישראל ותהיה לו תעודה של יהודי כי זו המשמעות, לא מדובר על להתפשר. אני לא מוכן להתפשר אפילו על 'שיקסע' אחת או גוי אחד שיכנס בקרב ישראל כי אני רוצה להיות פלורליסט ונחמד. זה לא יקרה". 

ח"כ תהלה פרידמן מכחול לבן, השתתפה גם היא בכנס והזדעזעה מדבריו: "לקרוא לאנשים שהם זרע ישראל 'שיקסע'".

פינדרוס לא התבלבל, ואמר: "היא שיקסע, גויה, אם היא התגיירה גיור צה"לי היא לא יהודיה בהגדרה הלכתית. יכול להיות שהיא חסידת אומות האולם, בסוף אבא שלה יהודי ואימא שלה גויה - אין יחס לאבא שלה, יש תורת ישראל שלא מתחלפת שמשה רבנו הוריד בהר סיני".

פרידמן: "אני לא אומרת שהיא יהודיה, אני רק אומרת שהיא זרע ישראל, יש לזה הגדרה הלכתית. 

פינדרוס: "לא היא לא זרע ישראל בהגדרה הלכתית. תבדקי בספרות". פינדרוס ביקש להבהיר: "היא לא יהודיה בהגדרה. אם מישהו מתחתן איתה האבא צריך לשבת שבעה, לקרוע קריעה ולהגיד קדיש. היא לא זרע ישראל. בסיום דבריו אמר פינדרוס על מי שעבר גיור צבאי, גיור שקיבל את אישור הרבנות הראשית, "אני מודיע שאבקש ממנו להדליק אש בשבת אצלי בבית וכך אמר לי הרב אלישיב".

בראיון לחדשות כיפה הבוקר גינה את הדברים, מי שהוביל את את הגיור הממלכתי בצה"ל, הרב רפי פרץ. ואמר : "אלו דברים מבישים ומקוממים ביותר, הם מעידים על בורות וחוסר ידיעה מינימלי, הייתי מצפה מחבר כנסת לבדוק את הדברים לעומק. זו פגיעה בגיור הממלכתי שהוא תחת הרבנות הראשית".

אנו מזמינים אתכם לצפות במשדר המלא ולחשוב גם על סוגיות חשובות אלו בדרך אל הקלפי

 
 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר