סגור

פרופ' אביעד הכהן: אם גנץ יפרוש הסדר "ראש ממשלה חליפי" יבוטל

נשיא המרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט", בראיון לחדשות כיפה מסביר כי במקרה וגנץ יפרוש או לא יעבור את אחוז החסימה, הוא יפסיק להיות חבר כנסת ונתניהו יוכל לפטר בממשלת המעבר אותו ואת כל שרי כחול לבן

ישי אלמקייס, חדשות כיפה
יא באדר התשפא
,
23 בפברואר, 2021 15:48

צילום: Oren Ben Hakoon/POOL

השבוע התפרסמה עצומה עליה חתומים 130 אנשי מערכת הביטחון לשעבר, הקוראת ליו"ר כחול לבן וראש הממשלה החליפי בני גנץ, לפרוש מהמרוץ לכנסת בשל החשש שמפלגתו לא תעבור את אחוז החסימה וקולות שמאל רבים "יתבזבזו". 

פרופ' אביעד הכהן, נשיא המרכז האקדמי "שערי מדע ומשפט", טוען כי דווקא פרישתו של גנץ לפני מועד הבחירות תשיג את התוצאה ההפוכה, וזאת מכיוון שייתכן והגדרתו כראש הממשלה החליפי תיפסק: "לתפיסתי, וכך מלמדת גם ההיסטוריה וגם לפי לשון החוק - במשטר הפרלמנטרי בישראל, ראש ממשלה, ובשונה משר, חייב להיות חבר כנסת. היה לכך חריג אחד בתקופת אולמרט אך שם היו נסיבות מיוחדות", אומר פרופ' הכהן, ומציין כי, "הסוגיה הזו - כמו הקונץ פטנט של ממשלת החילופים - חדשנית וטרם נדונה בבתי המשפט".

פרופסור אביעד הכהן

פרופסור אביעד הכהןצילום: מאת personal - נוצר על ידי מעלה היצירה, CC BY-SA 3.0, 

"לפיכך, אם גנץ לא יהיה חבר כנסת, בין אם יפרוש או לא ייבחר, כל המנגנון של ראש ממשלה חליפי - יקרוס יחד אתו, כמו בניין רב קומות שכאשר נשמט בסיסו - כל המגדל קורס". פרופ' הכהן מבהיר כי, "במקרה זה יעמוד בתוקפו ההסדר המקורי של חוק יסוד הממשלה שלפיו לראש הממשלה סמכות לפטר שרים ודי בהודעה לממשלה על כך". 

בית המשפט העליון צפוי לדון בסוגיה. מה אתה מעריך שתהיה ההחלטה?

"לא ניתן לדעת מה יחליט בג"ץ", מדגיש פרופ' הכהן, "כאמור המבנה החוקתי מטה את הכף לטובת הפרשנות שהזכרתי ומתן תוקף לפיטורי השרים במקרה זה, וקל וחומר אם נתניהו יקבל את מספר המנדטים הגבוה ביותר בבחירות".

"במקרה זה, היצמדות של בג"ץ ללשון החוק הפורמלית, שאינה מחייבת שראש הממשלה החלופי יהיה חבר כנסת, וקביעה כי פיטורי השרים אינם חוקיים, תיראה מאולצת", אומר הכהן ומציין כי במקרה כזה, "בג"ץ ייראה כמי שמנסה להתערב בתוצאות הבחירות ולטבול רגליו במי הביצה הפוליטית". 

23.02.2021

1. תקווה-ימינה מפלגת שלטון רעננה (יוסף בן אליה )

השם עם עמו , תקווה-ימינה = מפלגת שלטון , כרגע 27 מנדטים ,(ליכוד 28 כרגע) ויכולים להגדיל עד לפחות 32-36 אם , עובדים נכון , צריכים להצהיר שאם יש רוטציה (נפתלי וגדעון שני צדדים של אותו מטבע ממש)תהיה רק בין נפתלי וגדעון ראשון מי שהכי הרבה מנדטים, תקווה-ימינה : מפלגת שלטון ימנית , מוסרית ופעמיים יותר קלין-מן מיאיר , כי יאיר קלין-מן מבחינת החלק הדמוקרטי רק , גדעון ונפתלי קלין-מן מבחינת הדמוקרטי והיהודי , מדינה יהודית ודמוקרטית .
האלטרנטיבה לליכוד( ביבי גם לא קלין -מן דמוקרטי (המשפט), וכל שכן לא קלין-מן יהודי (פחות דתי מגנץ ואפילו מיאיר (יאיר שומר כיפור)
תקווה-ימינה : מפלגת שלטון ,
תקווה (הצד לך ביבי מהמטבע) תשתה מנדטים ממחנה לך-ביבי כי רק תקווה-ימינה , מפלגת שלטון עם 27 מנדטים אלטרנטיבה אמיתית לביבי .
ימינה (צד ימני של המטבע ,מסורתי ועם יותר נציגים מזרחים ב% מהליכוד תשתה מנדטים ממחנה הימין כולו כולל חרדים כי
תקווה-ימינה היא מפלגת שלטון דמוקראטית , נקייה , מסורתית ואפילו מזרחית יותר מהליכוד וכמובן רעננה , אפילו בבג"ץ(מועצת הזקנים) , (אפילו דוד המלך שלט עד גיל 70) בני 70+ , לא מכהנים וכל שכן שלא מתחילים קדנצייה חדשה , שלום וברכה מאת יוסף בן אליה

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
העברת
מתנות
לאביונים
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

בחירות צילום: פלאש 90

לראשונה: קלפיות ישראליות באיחוד האמירויות, מרוקו ובחריין

קרא עוד