מחקר: 94% מחולי הקורונה דיווחו על תסמינים אחרי 3 חודשים

במחקר שנערך במרכז הרפואי שערי צדק בקרב מחלימי קורונה עולה, כי על אף תופעות הלוואי, 95% החלימו מקורונה ללא עדויות לנזקים ריאתיים או לבביים אחרי 3 חודשים. בנוסף, העישון מחריף את מחלת הקורונה

חדשות כיפה 23/02/21 11:40 יא באדר התשפא

מחלקת קורונה, צילום: דוד כהן, פלאש 90
מחלקת קורונה, צילום: דוד כהן, פלאש 90

מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי שערי צדק בקרב מחלימי קורונה, ומתפרסם היום (ג'), מגלה כי 94% מהנבדקים דיווחו על תופעות ותסמינים אחרי 3 חודשים. עוד נמצא, כי ב-95% מהמחלימים לא דווח על עדויות לנזקים ריאתיים או לבביים אחרי 3 חודשים. 

מתוצאות המחקר מסתמן כי מרבית התסמינים חולפים תוך 6 חודשים. פרופסור גבריאל איזביצקי, מנהל מכון הריאות בשערי צדק אומר: "אנחנו יכולים להגיד בזהירות שלצד הבדיקות התקינות, מרבית התלונות חולפות החל משלושה חודשים ועד ששה" 

במסגרת המחקר שנערך כחצי שנה, בדקו מומחי מכון הריאות בשערי צדק 166 נבדקים שהחלימו מקורונה בגילאי 19-86.המחלימים חולקו לשתי קבוצות: מטופלים שחלו באופן קל-בינוני, מטופלים שחלו באופן קשה-קריטי. כלל הנבדקים עברו סדרת בדיקות מקיפות כולל מבחן מאמץ ריאתי, צילום חזה ואקו לב. בנוסף, עברו המטופלים תשאול לגבי מצבם הכללי והבריאותי ומילאו שאלון איכות חיים שכלל שאלות לגבי תפקוד יומיומי הרגשה כללית וגופנית.

ממצאים נוספים שעלו במחקר: קוצר נשימה, הסימפטום הנפוץ ביותר בקרב הנבדקים 3 חודשים אחרי שהחלימו, היה שכיח יותר בקרב החולים הקשים - 65%, לעומת 50% בקבוצת הקלים.
55% מהמחלימים דיווחו על חולשה כללית - באופן זהה בשתי קבוצות הנבדקים.
25% מהנבדקים דיווחו על שיעול, גם באופן שווה בשתי הקבוצות
18% דיווחו על כאבים בחזה, באופן שווה בשתי הקבוצות.
11% סלו מאבדן חוש טעם וריח.
8% סבלו מתופעות נוירולוגיות הכוללות סחרחורות, נימולים וחולשה ביד או ברגל.

תקווה למחלימים

כאמור, בקרב 95% ממחלימי הקורונה אין לכאורה עדויות לנזקים בלתי הפיכים בריאות או בלב כתוצאה מהקורונה, אך מנתוני המחקר עולה ש-94% מהנבדקים עדיין סובלים מאחד הסימפטומים 3 חודשים אחרי שקבלו תעודת מחלים, כאשר הסימפטום השכיח ביותר הוא קוצר נשימה אצל 57% מכלל המחלימים.

הבשורה הטובה היא, אומר פרופ' איזביצקי, כי "כמעט כל המטופלים ששבו אלינו לבדיקה חוזרת לאחר ששה חודשים דיווחו על שיפור משמעותי במצבם הכללי והבדיקות שלהם נמצאו לרוב תקינות. מצאנו גם שפעילות גופנית קבועה, 3-4 פעמים בשבוע היא גורם משמעותי המסייע בהחלמה טובה ומהירה יותר".

סכנה למעשנים 

פרופ' איזביצקי מציין כי העישון מחריף את מחלת הקורונה. "נתונים נוספים שראינו איששו את מה שאנו כבר יודעים לגבי עישון ונזקיו לריאות והקשר לסיבוכי קורונה. בקבוצת החולים הקשים ראינו כי אחוז המטופלים המעשנים ומספר הסיגריות ליום היו אצל החולים הקשים גבוהים יותר משמעותית מאשר בקבוצה של החולים הקלים.23% מהנבדקים בקבוצת החולים הקשים עישנו בעבר, כאשר רק 8% עישנו בעבר בקבוצה של הקלים".

"הממצאים אליהם נחשפנו במחקר יד עם נתוני הפטירות והסיבוכים שאנו עדים להם מחייבים אותנו להמשיך ולהקפיד על ההנחיות ולהימנע ככל הניתן מאפשרות להידבקות וכן, מומלץ ללכת להתחסן נגד נגיף הקורונה" אומר פרופ' איזביצקי. 

צילום: דוברות המרכז הרפואי שערי צדקפרופ' גבריאל איזביצקי


 

כתבות נוספות

המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר