סגור

הרב שילת על מקרה שירה איסקוב: במקרים כאלה המדינה צריכה להתיר שימוש בכוח

אחד מראשי ישיבת ההסדר במעלה אדומים, מפנה אצבע מאשימה כלפי המדינה, שלא מאפשרת הפעלת כח פיזי כלפי סרבני גט, כמו במקרה של שירה איסקוב: "כבר עושים את זה במקרים אחרים של מניעת פשיעה - אבל המדינה 'הנאורה' לא רוצה לאפשר זאת"

ישי אלמקייס, חדשות כיפה
כז בשבט התשפא
,
09 בפברואר, 2021 16:09
בית הדין הרבני. ארכיון

בית הדין הרבני. ארכיוןצילום: Miriam Alster/FLASH90

ניסיון הרצח המזעזע של שירה איסקוב על ידי בן זוגה אביעד משה, טלטל כמעט כל בית בישראל. האכזריות של משה התגלתה פעם נוספת, כאשר בסוף השבוע האחרון, המשיך להתעלל באיסקוב וסירב להעניק לה גט. היום (ג') ולאחר פעולות שננקטו על ידי בית הדין הרבני בחיפה, העניק משה את הגט המיוחל לאיסקוב. 

אך הנושא הכאוב, בו אדם שניסה לרצוח את אישתו, וממשיך לגרום לה סבל גם מתוך תאו בבית הכלא - עלה לכותרות, כאשר רבים תהו מה אפשר לעשות כדי לגרום למסירת הגט, ומה כוחם של המדינה ובתי הדין הרבניים בעניין. 

הרב יצחק שילת, מראשי ישיבת "ברכת משה" במעלה אדומים, ואחד ממייסדיה, נחשב לאחד מגדולי הפוסקים בתחומי גיטין, כאשר הוא מצדד בכתיבת גט על תנאי, ובהפעלת כוח פיזי כלפי סרבני גט. הרב שילת טוען כי  "באופן בסיסי ההלכה פותרת מקרים כאלה באמצעות כפייה פיזית, זה דין התורה, זאת ההלכה - 'כופין אותו עד שיאמר רוצה אני', באופן מעשי היום זה הדבר הכי פשוט לעשות אותו".

הרב יצחק שילת

הרב יצחק שילתצילום: יעקב, ויקיפדיה CC BY-SA 3.0

הרב שילת מפנה אצבע מאשימה כלפי המדינה שלדבריו כובלת את ידי הדיינים: "אין בכלל שאלה, אם היו רוצים להפעיל כוח פיזי, היו עושים את זה בקלות. כבר עושים את זה במקרים אחרים של מניעת פשיעה. כשיש מחבל שצריך להוציא ממנו הודעה אז יודעים טוב מאוד לעשות כפייה פיזית, זה עוזר וזה עובד. היום המדינה 'הנאורה' לא רוצה לאפשר הפעלת כוח בשביל הדבר הזה. במקרה כזה, מה שהחוק מאפשר הוא רק כליאה, ויש מצב שאפשר גם צינוק. אבל אם זה אחד שהוא "משיגנע", שרוצה להילחם בכל הכוח נגד אשתו, אז זה יכול גם לא לעזור, צריך לחפש דברים שישכנעו אותו". 

ולגבי המקרה של שירה איסקוב, בו הבעל רוצה להמשיך ולהתעלל ושום כליאה לא תפחיד אותו?

"זה מקרה טראגי ביותר", אומר הרב שילת בכאב, ומסביר כי, "זה מקרה קלאסי להפעלת כוח ולהוציא ממנו גט. העניין של כפייה בדרך 'עדינה', בכלא או כפייה ממונית, זה לא תמיד עוזר, לפעמים דברים כאלה לא יכולים להיות מעשיים. זאת בעיה רצינית. אם לאדם אין מה להפסד מבחינה ממונית ומאסר לא מאיים עליו אז אנחנו בבעיה קשה, אין פה הרבה אפשרויות".

כרגע, הכלי המיטבי שעומד לרשות המדינה הוא שימוש בכוח?

"כן, זה מה שההלכה אומרת לעשות, ועשו את זה במשך דורות ואין סיבה שלא יעשו את זה כאן. המדינה משתמשת בכוח בכל מיני סוגים של פשיעה, וזה סוג של פשיעה, במיוחד במקרה כזה שבן אדם ניסה לרצוח. אילו המשטרה היית צריכה להציל את האישה בשעת מעשה, היא לא הייתה משתמשת בכוח? היא לא הייתה מפעילה כל כוח אפשרי? בוודאי שכן, אז גם אחר המעשה יש הצדקה מוסרית מלאה לשימוש בכוח. זה שהמדינה לא עושה כך, זאת בעיה חמורה, אנחנו צריכים לתבוע שזה כן יהיה".

 

09.02.2021

1. אפשר גם לא לתת לו אוכל או שירותים עד שיחתום (גיל)

דווח על תגובה לא ראויה
09.02.2021

2. לרב שילת יש חוסר הבנה בסיסי. כוחה של המדינה לא נועד לאכוף חוקי דת. מדינה לא אמורה גם לממן כוהני דת כמו הרב שילת. (ב.)

דווח על תגובה לא ראויה
09.02.2021

3. גט על תנאי (יהודי פשוט)

במקום לחפש פתרונות לא יצירתיים, היה כדאי שהרבנים יחשבו על פתרון של גט על תנאי במקרים הבעל הופך לאלים, כמו שנותנים גט על תנאי במצבים קיצוניים. התורה נתנה בשביל ללמוד בה ולא לדרוך בה, חזל עשו כברת דרך בהתפתחות ההלכה כמו כן הראשונים והאחרונים, לא מצופה מהרבנים להשאיר דור אלמן. ויפה שעה אחת קדימה.

דווח על תגובה לא ראויה
09.02.2021

4. מסכים עם התגובה הראשונה (נועם )

למנוע ממנו גישה לשירותים כך שיעשה את כל הצרכים שלו בחדר הכלא. שישן עם הצרכים שלו. כן להמשיך לתת לו מזון כדי שיהיהו לו צרכים. אחרי כמה ימים הוא לא יוכל לסבול את הריח של כמויות הצואה והשתן והוא יעשה הכל רק לצאת לנשום אויר צח.

דווח על תגובה לא ראויה
09.02.2021

5. גט אזרחי - תגובה ל-2 (שי)

אדוני . מיש לוקה בחוסר הבנה זה אתה
הרב שילת אמר משהו נכון שדורש מהמדינה עבודה בנושא. מה מצאת לנכון לתקוף אותו?
מה הקשר בין השנאה שלך לדת ולכוהני דת כהגדרתך לבין הדיון ההלכתי שנגמר פה הכי מהר שאפשר. השנאה מעוורת לך את העינים.
גם במקומות שבהן יש נישואין אזרחיים, יש תהליך משפטי להיפרדות ואפילו במקרי פשע כמו כאן.

דווח על תגובה לא ראויה
09.02.2021

6. גואל נפש אחד גדול (דרור)

יש פתרון יותר פשוט. שמדינה תכתוב את הגט. או אדון שילת.

דווח על תגובה לא ראויה
09.02.2021

7. איזו מן בדיחה עצובה זו הרב שילת (משה)

"גט שניתן בכוח" ממש יהדות במיטבה. אתם הרבנים צריכים להתאים עצמכם והיכן שצריך פשוט לתת גט מדין הפקעה או משלל דינים ואפשרויות. עצם היכולת לעשות שימוש בכך תגרום למעגנים למינהם להבין שהקרב אבוד. צריך לומר את האמת הדין הדתי בעניני מעמד אישי ארכאי ולא מתאים וגם לא יעמוד במבחן הזמן. עדיף לעשות זאת ביוזמה של היהודות ולא להיגרר לך בתוקף לחץ ונסיבות

דווח על תגובה לא ראויה
09.02.2021

8. לכל המגיבים כאן הרבנים הגאונים שליט"א (משה)

אנא תחשפו את עצמכם, די לכם לחסות בצלו של הטוקבק החמים והנעים, הלא אתם גאונים כל כך למה שהציבור לא ייהנה מידיעותיכם העצומות בסוגיות הכי סבוכות בפסיקה? אנא מכם, ממש בבקשה, גלו לנו מי אתם ותסייעו לכל עולם התורה!!

דווח על תגובה לא ראויה
10.02.2021

9. למגיב 7 - הבדיחה העצובה היא אתה. היהדות הרבנית עמדה יפה מאד במבחן הזמן בלי "עצות מחכימות" ממך ( )

דווח על תגובה לא ראויה
12.02.2021

10. אחת מחמש נשים סובלת מזה במין, אולי את אחת מהן? (דב)


לא נראה לי שהפרסומת הזאת מתאימה ל - "כיפה"


נשים רבות חוות את תופעת היובש הנרתיקי, שגורמת לכאבים ואי נוחות בחדירה. המטפלת המינית שלי ורוד מספרת על התופעה וממליצה על פתרון פשוט וטבעי, ג'ל סיכוך: "אני עפה על זה כבר שנים, את מורחת ויודעת שאין לך מה לחשוש כי תמיד יהיה לך נעים"

דווח על תגובה לא ראויה
14.02.2021

11. אלימות רק תבריח יותר גברים לחול (חרדית)

זו סתם דמגוגיה , להפיל על המדינה את הבעיות וחוסר האומץ ההלכתי.
הגברים מונעים מחרדת "איבוד שליטה"
אשה יקרה- לכי לבית דין פרטי , הפקיעי תא הנישואים ושלחי לו תמונה מהאולטרסאונד.
אם הגבר הזה היה רוצה להחמיר - היה מביא גט.
אם את רוצה להחמיר- תלוי רק בך!!!

דווח על תגובה לא ראויה
28.04.2021

12. marriage solution (Isabella Ethan)

מזל טוב לכל הצופים ברשת, אני כאן כדי לחלוק עדות קטנה. שמי איזבלה איתן, אני בת 40 מישראל. התחתנתי בגיל 31 יש לי רק ילד אחד וחייתי באושר. אחרי שנה של נישואי ההתנהגות של בעלי הפכה כל כך מוזרה ואני לא ממש מבין מה קורה, הוא ארז מהבית לאישה אחרת, אני כל כך אוהב אותו אני אף פעם לא חולם לאבד אותו, אני מנסה כמיטב יכולתי לוודא שבעלי חוזר אלי אבל הכל בלי עזרה, אני בוכה ובוכה מחפש עזרה, דיברתי על זה עם משפחתו אבל לא קיבלתי תשובה. אז החברה הכי טובה שלי אנה ג'והנסון הבטיחה לעזור לי. היא סיפרה לי על אדם בשם ד"ר אלאבה, היא אמרה לי שהוא אדם גדול מאוד וגבר אמיתי שאפשר לסמוך עליו ואין שום קשר שקשור לנושאי אהבה שהוא לא יכול לפתור והיא אמרה לי איך הוא עזר לאינספור אנשים ב להחזיר את מערכת היחסים שלהם. הייתי ממש משוכנע, יצרתי קשר במהירות עם כתובת הדוא"ל שלו, dralaba3000@gmail.com או עם הוואטסאפ שלו בטלפון +2349071995123. אני מסביר לו את כל הבעיות שלי, הוא אמר לי שאני לא צריך לדאוג שכל הבעיות שלי ייפתרו מיד. הוא אמר לי מה לעשות כדי להחזיר את בעלי ואני עשיתי, הוא אמר אחרי 3 ימים בעלי יחזור אלי ויתחיל להתחנן, וזה באמת קרה כמו שהוא אמר, הייתי מאוד מופתע, זה כל כך מדהים. לאלוקים התהילה של מערכת היחסים שלנו קרובה מאוד ושנינו חיים באושר. אם אתה נתקל בבעיה דומה, פנה אליו עכשיו וקבל את הבעיה שלך נפתרת אחת ולתמיד. אני גם עד חי

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר

נפתלי בנט, ראש הממשלה הדתי הראשון. צילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

שאלנו את הרב | איך לעבור את תפקיד ראש הממשלה ולהישאר דתי

קרא עוד