סגור

ריבלין בנאום לאומה: "אי ציות לסגר - סכנת אנרכיה"

נשיא המדינה פנה לאזרחים לפני כניסת הסגר לתוקף, וקרא לשמור על ההנחיות: "אנחנו נכנסים לסגר כדי שלא נהרוג אחד את השני, כדי לשמור על הילדים שלנו. אנחנו, כולנו, ללא יוצא מן הכלל מחויבים לציית לכלליו"

יהונתן קליין, חדשות כיפה
כג בטבת התשפא
,
07 בינואר, 2021 15:59
נשיא המדינה ריבלין

נשיא המדינה ריבליןצילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

הלילה (ה') בחצות ייכנסו לתוקף ההגבלות המחמירות של הסגר השלישי. שעות ספורות לפני תחילת הסגר, פנה נשיא המדינה, רובי ריבלין, בנאום לאומה, וקרא לאזרחים לשמור על הנחיות משרד הבריאות והממשלה.

נערכים לסגר: 25 מחסומים יפרסו ברחבי הארץ

בתחילת דבריו התייחס הנשיא למהומות אמש בגבעת הקפיטול בוושיגטון, ואמר כי הדמוקרטיה איננה מובנת מאליה: "תמונות המהומות בגבעת הקפיטול, מטלטלות. הן מזכירות לכולנו כי הדמוקרטיה, גם כשהיא איתנה ומבוצרת ככל שתהיה, אינה מובנת מאליה. השנים האחרונות על כל מערכות הבחירות שהתקיימו בהן, והסוגיות הפוצעות שעלו על סדר היום של הציבוריות הישראלית, הרחיקו אותנו אלה מאלה, אולי יותר מתמיד.
אך עלינו להבטיח, כי גם אם התהומות שלנו עמוקים, הדמוקרטיה שלנו תגן עלינו כעם, כחברה וכמדינה. זכות ההצבעה, קולם של האזרחים המממשים את זכותם הדמוקרטית, לצד חוסנה של מערכת המשפט, והשמירה על שלטון החוק, חייבים להוות עקרונות משותפים עבור כולנו. גם בתוך הכאב, גם בתוך המחלוקות, ואווירת חוסר האמון, אל לנו אף פעם לשכוח זאת. אלה גם העקרונות איתם עלינו לצאת אל ימי הסגר שהוכרז, ושייכנס לתוקפו הלילה".

בהמשך התייחס הנשיא לסגר המתקרב: "מכאן, אני קורא לכל מנהיגי הציבור - בכל הערים, בכל המגזרים, למנהיגים הפוליטיים, למנהיגים הרוחניים לראשי הערים, למנהיגי התנועות האזרחיות - אנא מלאו את חובתכם ועצרו את סכנת האנרכיה. הסגר, על כל מגבלותיו, כפי שקבעה הממשלה, מחייב את כולנו. את כולנו, ללא יוצאי דופן.
יהיו עמדותינו אשר יהיו, הסגר הזה הוא החלטתה של הממשלה, ממשלה נבחרת בישראל, בהמלצת הגורמים הרפואיים המקצועיים האמונים על שלומנו, שלום העם כולו ללא הסחות ודעות פוליטיות.

לדברי הנשיא ריבלין, "אנחנו נכנסים לסגר כדי שלא נהרוג אחד את השני! אנחנו נכנסים לסגר מפני שמחלקות הקורונה וטיפול נמרץ בבתי החולים עומדות בפני קריסה. אנחנו נכנסים לסגר כדי לשמור על הילדים שלנו. אנחנו, כולנו, ללא יוצא מן הכלל מחויבים לציית לכלליו. כל חלקי העם, יהודים וערבים, חילונים דתיים וחרדים. לא רק מכיוון שהשוויון בפני החוק הוא אבן יסוד בדמוקרטיה שלנו, אלא משום שאי ציות לחוק מפורר את העיקרון הבסיסי שמאפשר את המשך החיים המשותפים שלנו על הארץ הזאת. את היכולת שלנו לעבוד ביחד, כדי לבנות ולקיים את המדינה היהודית והדמוקרטית, הבית של כולנו.
אי ציות לחוק, ובכללו להנחיות הקורונה - ועל אחת כמה וכמה הטפה לאי ציות - פירושו לא רק הכשלת המאמץ המשותף לבלימת התפשטות הנגיף, אלא בכיה לדורות, חלילה, שתוביל להעמקת הסדקים שנפערים, בימים אלה, בין הקבוצות בחברה שלנו.

חוזרים לסגר. רחוב יפו בסגר הראשון

חוזרים לסגר. רחוב יפו בסגר הראשוןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אני מבקש לומר כעת", הוסיף נשיא המדינה, "שגם אם יש ויהיו, גורמים כאלה או אחרים, שיפרו את ההנחיות, או את החוק, הפרות אלו אינן מקנות היתר לאף אחד, אבל לאף אחד, להפר את החוק. אני יודע שאתגרי הבריאות, הפרנסה, הדברים הבסיסיים ביותר, נדמים קשים מתמיד.
החברה הישראלית נמצאת בפני אתגר מורכב, ועלינו לעשות הכל כדי לצלוח אותו. אני מאמין בכל ליבי שיש בכוחנו לצלוח אותו. לחשוק שפתיים, להסתגר בבתים, להשמע לחוק. ההסתייגויות והביקורת - תנו להן להישמע, אבל רק מתוך ציות - ללא יוצא מן הכלל. אנא זכרו כשאנו מפרים את ההנחיות אנחנו מעמידים את היקרים לנו, את הקרובים לנו ביותר, כמו את יתר אזרחי ישראל, בסכנה של ממש.

ריבלין סיים את דבריו בנימה אופטימית: "אנחנו נדע ימים טובים יותר. ידענו בעבר ימים רעים והתגברנו עליהם. השפעת החיסון עומדת בפתח, ואנחנו נשוב לימי שגרה. עד אז, אנו חייבים להתאזר בסבלנות ובמשמעת, ולעשות הכל על מנת לצמצם את התחלואה. יקירותיי יקיריי, היו ברוכים".

07.01.2021

1. היה הראשון להפר והוא עוד מדבר? (לא מאמין )

איזה מין ליצנים מנהיגים את המדינה?

דווח על תגובה לא ראויה
כתבו תגובה
המשך באמצעות
שכחתי סיסמה
אין לך שם משתמש באתר? צור חשבון
יצירת חשבון חדש

אני מאשר את תנאי השימוש באתר